• ALTIN (TL/GR)
  1.889,54
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8814
  % -0,26
 • € EURO
  31,5007
  % -0,89
 • £ POUND
  36,5182
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Ne Kadar?

ziraat katilim bankasi hesap ucretleri

Ziraat Bankası hesap işletim ücreti 3 ayda bir 20 TL olarak belirlenmiştir. Yabancı para birimi ile açılan mevduat hesaplarından ise Ziraat Bankası 7,5 USD kesinti yapar. Hesap işletim ücreti kısaca mevduat hesabı grubundan vadesiz hesap tipinde hesap açtıran banka müşterilerinden alınan ücret olarak tanımlanabilir. Kağıt ve işlem için ödenen bir bedeldir. Her bankanın hesap işletim ücreti için belirlediği politika farklı olabilir. Kimi bankalar hiç hesap işletim ücreti almazken, kimi bankalar ortalama değerin üzerinde bile hesap işletim ücreti talep edebilmektedir. Türkiye’de bulunan bankalar, Ziraat Bankası gibi belli bir hesap işletim ücreti talep etmektedir.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücretinden Muaf Olabilir miyim?

ziraat bankasi hesap goruntuleme

Ziraat Bankası hesap işletim ücretinden muaf olmak gerekli koşulların sağlanması halinde mümkünür. Eğer hesap işletim ücreti ödemek istemezseniz size en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edin. Daha sonra emekli maaş hesabı açın. Emekli maaş hesabı bankada olan kişiler hesap işletim ücreti ödemezler. Ayrıca banka emekli maaşı olan kişilere özel kredi teklifleri de sunulmaktadır. Kredi kullanırken diğer müşterilerden daha uygun faiz oranından faydalanabilirsiniz.

Bunun dışında banka hesabında en az 800 TL bulunan kişiler de hesap işletim ücretinden muaf olurlar. Banka hesabınızda her zaman en az 800 TL bulundurmanız halinde banka sizden hesap işletim ücreti talep etmeyecek. Ziraat Bankası banka hesabında tutulan para miktarına önem vermektedir. Bu uygulama sadece TL hesaplarında değil aynı zamanda yabancı para birimi hesaplarında da geçerlidir.

Ayrıca Ziraat Bankası Günlük EFT Limiti Ne Kadar? adlı yazımıza göz atın!

Yabancı Para Birimiyle Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücretinden Muaf Olabilir miyim?

Yabancı para birimiyle Ziraat Bankası hesap işletim ücretinden muaf olmak isteyen kişilerin vadesiz hesaplarında en az 350 USD bulundurması yeterli olacaktır. Hesabında bu miktarda para bulunan kişilerden hesap işletim ücreti talep edilmeyecektir. Daha düşük miktarda mevduatı bulunan kişiler işletim ücretini mutlaka ödemek zorunda kalırlar. Bankanın tahsil ettiği ücretler ve diğer komisyonlar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz telefonlarınızdan 444 00 00 numarasını ya da  08 50 220 00 00 numarısını arayabilirsiniz. Bankada hesap açmadan önce bankanın talep ettiği ücretler konusunda mutlaka bilgi sahibi olun.

Ziraat Bankası Vadesiz TL Mevduat Hesabı Nedir?

Ziraat Bankası vadesiz TL mevduat hesabı paranızı dilediğiniz zaman dilediğiniz gibi kullanmanızı sağlar. Bankada TL cinsinden mevduat hesabı açmanız halinde rahatça  paranıza yurt içindeki şubelerden ve yaygın ATM lerden ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz zaman mevduat hesap tarafından sunulan avantajlardan faydalanabilirsiniz. Banka şubesinden otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde, eğer hesap bakiyeniz uygunsa, fatura ödemelerinizi banka aracılığıyla otomatik gerçekleştirebilirsiniz. Fatura ödemeleri dışında bireysel kredi taksit ödemeleri ve kredi kartı ödemelerini de yapabilirsiniz.

Eğer hesabınızda para bulunmazsa, nakit gereksinimleriniz olması halinde vadesiz türk lirası mevduat hesabını kredi mevduat hesabına dönüştürerek kredi ihtiyacınızı anında karşılayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Vadesiz TL Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası vadesiz TL mevduat hesabı başvurusu yapmak için dilerseniz banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz bulunduğunuz yerden başvurunuzu iletmek için banka internet şubelerini de kullanabilirsiniz. Banka şubelerine giderken mutlaka yanınızda kimlik belgenizin olmasına dikkat edin. Banka temsilcileri tarafından verilen formu da doldurmanız istenecektir. İnternet şubesine girişi mutlaka banka resmi internet adresinden güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Banka ana sayfasına girdikten sonra arama kısmına vadesiz TL mevduat hesabı yazın. Başvuru linkine tıklayın ve sizden istenilen bilgileri yazın. Başvurunuz ortalama 3 iş günü içinde sonuçlanacaktır.

Ziraat Bankası Hesap İşletim Ücreti Ne Zaman Kesilir?

Ziraat Bankası hesap işletim ücretinin kesilmesi için belli aylar belirlenmiştir. Bu aylar Aralık, Eylül, Haziran, Mart olarak belirlendi. Yılda 4 defa olmak üzere banka hesap işletim ücreti keser. Bu aylarda hesabınızdan otomatik olarak bedel kesilecektir. Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Önceden belirlenmiş olan aylar dışında banka kesinti yapmaz. Eğer hesabınızı döviz cinsinden açtıysanız kesinti de döviz miktarı üzerinden yapılacaktır. Eğer TL hesabınız varsa, TL cinsinden kesinti yapılır. Hesaptan kesinti yapılacak dönemde bakiye olmayabilir. Bu durumda hesap izlemeye alınacaktır. Sonrasında para transferi olduğu anda hemen bu miktar kesilir.

Ziraat Bankası Hesap Türleri Nelerdir?

Ziraat Bankası hesap türleri farklı kullanıcılara hitap edecek şekilde özel olarak planlanmıştır. Bu hesap türlerinin başında çeyiz hesabı gelir. 18 yaşını geçen kişiler bu hesabı kullanabilir. Tasarruf amacıyla açılan bir hesaptır. 18 yaşından küçük kişiler için izinsiz hesap açılması söz konusu değildir. Çeyiz hesabını sadece TL bazında kullanabilirsiniz. Evlenirken yuvamı kurarken zorlanmayayım derseniz, bu hesap türü sayesinde tasarruf yapabilir, düğün masraflarını zorlanmadan karşılayabilirsiniz.

Banka ayrıca müşterilerine konut hesabı da sunar. Bu hesap türü, 3 sene vadeli mevduat hesabı olarak açılmaktadır. Hesağ devlet katkısı da ekleyerek tasarruf etmenizi sağlar. En çok tercih edilen hesap türleri arasında yer alır. Bir diğer banka hesabı türü de enflasyon korumalı vadeli hesap türüdür. Bu hesap farklı vade süreleriyle açılabilir. 366 ya da 370 günlük vade ile açılmaları mümkündür. Kişi dilediği zaman bu hesabını kapatabilir.

Ziraat Bankası Başak Hesap Nedir?

Ziraat Bankası Başak Hesap sayesinde paranız durduğu yerde değerlenmiş olur. Bu hesabı kullanarak fon alım satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Türk Lirası vadesiz mevduat hesap türlerinden bir tanesidir. Son tasarruf mevduatı güvencesi hakkında duyuruyla birlikte bu hesapta yer alan paraların 150 bin TL ye kadar olan kısmı sigorta altına dahil edilmiştir. Başvurunuzu yapmak için size en yakın banka şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Başak Hesap Özellikleri Nedir?

ziraat

Ziraat Bankası Başak Hesap özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu hesabı açmak için kredili mevduat hesabı limiti en az 500 TL olmalıdır.
 • Bireysel kredi taksit tahsilatı için alınacak düzenli ödeme talimatı için kullanılabilir.
 • Başak hesap başvurusu yapmak için Ziraat Bankası internet şubesini ya da bankanın fiziksel şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Telefon bankacılığı üzerinden de başvurular alınmaktadır.
 • Başak Hesap’tan bütün nakit çıkışları otomatik olarak fan bozulması şeklinde gerçekleşmektedir.
 • Hesaba para girişi olması halinde 600 TL üzerinde kalan bakiye otomatik olarak borçlanma araçları fonuna alınmaktadır.

Ziraat Bankası Kiralık Kasa Ücreti Ne Kadar? yazımızı inceleyin!

Ziraat Bankası Altın Hesap Nedir?

Ziraat Bankası Altın Hesap herhangi bir masraf ödemenize gerek kalmadan altın alım ve satım işlemlerinizi yapmanızı sağlar. Söz konusu altın alım satımları için 1000/1000 saflık değerindeki işlemler yapılmaktadır. İnternet şubesi üzerinden altın alım satım limitleri bulunmaktadır. İnternet şubesi üzerinden altın alımını en çok tek seferde 3 bin gram olarak yapabilirsiniz. Günde en fazla alım 6 defa yapılmaktadır. Ziraat Bankası bu hesap türünde hesaplara fiziksel olarak altın teslimatı yapmaz. Yine aynı şekilde fiziki altın ödemesi de söz konusu değilir. Dilediğiniz zaman yaygın şube ağı ve internet şubeleri aracılığıyla hesabınızı kullanma hakkına sahip olursunuz. Başvuru mobilden, internetten ve banka şubelerinden yapılabilir.