• ALTIN (TL/GR)
  1.889,26
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8828
  % -0,26
 • € EURO
  31,4915
  % -0,91
 • £ POUND
  36,5036
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

VeChain (VET) Nedir? Nasıl Alınır?

vechain ne anlama gelir

VeChain; global bazda şirketlere hizmet vermek için geliştirilmiş blockchain platformudur.

 • Blockchain: Kripto paraların arkasındaki online hesap cüzdanı olarak kullanılan blok zinciri yazılımıdır.

VeChain, geniş bir kullanım alanı bulunan Blockchain teknolojisini basitleştirerek, gündelik olarak kullanılacak bir sistem haline getirmeyi hedeflemektedir. Blockchain kullanılarak hazırlanan projeler de dünyadaki herkes için büyük yenilikler ve kolaylıklar sağlamayı amaçlamaktadır.

VeChain yarı merkezi bir yapıda, yarı bağımsız bir blockchain platformudur. Şeffaf, güvenilir, erişimi kolay bir ağ türüdür.

VeChain sayesinde tedarik zinciri işlemlerinizde farklı kişilere, farklı yetkiler vererek merkeziyetsiz bir yapıyla işlemlerin hızlanmasını sağlamayı amaçlanmaktadır.

VeChain, IoT (Internet of Things) kullanarak hedeflerini genişletmeyi amaçlamaktadır.

 • IoT (Internet of Things): Nesnelerin interneti, nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük bir sistemler ile birbirine bağlandığı iletişim ağıdır. İnternet üzerinden bağlantının kurulmasını sağlamaktadır.

İlk olarak Temmuz 2017’de, Singapur merkezli olarak kâr amacı gütmeyen bir vakıf olarak açılmıştır. VET, Haziran 2018 yılında kullanılmaya başlamıştır. VET; basit, kullanışlı ve güvenli bir işlem modelidir.

Sistemdeki bazı problemlerden dolayı Ethereum’un işlemlerini saatlerce sürecek kadar uzamaktadır. Ethereum’un PoW (Proof of Work) protokolüne göre sistemde işlemlerinizin öncelikli hale gelmesi için, işlem masrafları ödemeniz gerekmektedir. VET ise bu sorunları çözmeyi hedeflemektedir.

 • PoW (Proof of Work): Kısacası, iş kanıtı olan spam mesajlarını ve servisleri kötüye kullanımını önlemeye çalışan bir sistemdir.

Ürünün tedarikinin tamamlanması için, alıcı tarafından ücretinin ödenmesi, teslim alınması için ise birçok lojistik adımının tamamlanması gerekmektedir.

VeChain, tedarik zincirinde oluşması muhtemel kayıp, hata ve hasar gibi her sorunu çözmeyi amaç edinmiştir. Bu kayıpları ortadan kaldırmak için çip teknolojisini geliştirdiler. Değerli bir ürünün iki ülke arası transferinde yerleştirilen bu akıllı çip sayesinde, transfer edilen ürünün tüm hareketleri izlenebilir hale gelmiştir. Bu akıllı çipten gelen bilgiler, blockchain destekli bir defterde saklanması sağlanmaktadır. Üretici ve alıcı arasında gerçekleşen bu transferin her aşaması kaydedilerek, bu hareketlerin izlenmesi sürecini oldukça kolaylaştırmaktadır.

VeChain ’in geliştirdiği bu teknoloji sayesinde lüks mallar için çalınma ve sahtecilik gibi birçok problemin ortadan kaldırılması sağlamaktadır. Otomotiv, petrol, ilaç, maden gibi birçok sektörün ilgi odağı haline gelmiştir. Bu teknoloji ilerledikçe kullanımının sürekli olarak daha çok artması beklenmektedir.

VET ile staking yapılabilir, harcama, transfer veya elde tutmak için kullanılabilir.

 • Stake Etmek: Coinleri kripto para cüzdanında faiz kazancı sağlamak için kitleme yapma işlemidir.

Solana (SOL) Coin nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

VeChainThor Nedir?

VeChainThor, önceliği büyük ve kurumsal şirketler tarafından kullanılması amaçlanan daha sonra dünyadaki herkesin kullanılmasını tercih edeceği bir blockchain platformudur. VET yazılımcıları, VeChainThor ’un platformda karşılaşabileceği tüm sorunlara karşı çözümler oluşturmayı amaçlamıştır. Bu iyileştirmeler sayesinde herkesin tercih etmesini sağlamayı amaçlamışlardır.

VET Coin’in Avantajları Nelerdir?

vet coin olumlu yonleri nelerdir
 • İşlem Hızı: VET Coin ile yatırımların emir onayları dakikalar içinde verilir. Yüksek hızı sayesinde cüzdanlar arası transferler hızla yapılabilir.
 • Risksiz Coin Kazanma: VeChain platformunda, VET Coin’i belirli bir süre elinde tutan ve bu VET Coinleri harcamayan kullanıcılara VTHO kazancı sağlama şansı verilir.
 • Yüksek Güvenlik: VET Coin sayesinde tüm işlemlerde yüksek güvenlik sağlanır. Yarı merkeziyetsiz ağı sayesinde sahteciliğin önüne geçilir.

VET Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

 • Belirli Bir Sektöre Yönelmiş Olma: VET Coin, bireysel kullanımlardan çok kurumsal yapılara daha çok hitap eder. Büyük şirketler için daha fazla avantajları vardır.
 • Yarı Merkeziyetsiz Yapısı: Tam olarak merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmadığı için geliştiricilerin kararları ağda görünür, oylama sistemi kullanılmaz.

VeChain’in Ortakları

 • PwC,
 • DNVGL,
 • BMW,
 • Jaguar,

VeChain’in ortakları olarak destek vermektedir.

VeChain Nereden Satın Alınır?

 • Binance,
 • BigOne,
 • HitBTC,
 • COSS

VeChain Nasıl Satın Alınır?

 • VET Coin, direkt Türk lirası karşılığı olarak satın alınamamaktadır.
 • Türk lirası karşılığı olarak Btc veya Eth satın alıp, dönüştürerek bunu VET haline getirebilirsiniz.

VeChain Tokeni

VeChain platformunda çift taraflı para birimi bulunmaktadır.

VET olarak bilinen VeChainThor,

VTHO olarak bilinen VeThor Token’dır

VeChainThor; ekonomik işlemler için kullanılır, istif yapılabilir ve ağ işlemleri için VTHO üretir.

VTHO; akıllı sözleşmeler için etkileşim yaratmak için gaz işlevi görür. Her işlemde kullanılır ve imha edilir.

VeChain’in Özellikleri Nedir?

nitelikleri nelerdir vechain
 1. Kontrol Edilebilir İşlem Döngüsü: BlockRef ve Expiration işlemlerin işlenmesi için zaman sınırı konulabilir. Eğer işlemler kullanılmazsa ve geçerliliğini kaybederse, tekrar blok içerisine eklenemez.
 2. Ücret Delegasyonu: Kullanıcılar neredeyse hiç ücret ödemeden işlemlerini yapabilirler.
 3. Çoklu İşlemler: Çoklu işlem fonksiyonları yazılımcıların ödemeleri çoklu kanallar üzerinden yapmasına olanak sağlar.
 4. İşlem Bağlılığı: İşlem emirlerini, istek ve ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanıza olanak sağlar. İşlem önceliği ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Marscoin (MARS) Coin nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

VeChain’in Çalışma Protokolleri Nelerdir?

VeChain tedarik zincirini modernize etmek için büyük çabalar harcamıştır. Mesela RFID (Radyo Frekansı Tanıma) etiketleri ve sensörler kullanırlar. Bu bilgiler blockchainde gerçek zamanlı olarak yayınlanır.

 1. Nesnelerin İnterneti (IoT): VeChain, IoT teknolojisi entegrasyonu için kurulmuştur. Blockchain teknolojisi ile beraber, büyük miktardaki veriyi izlemek için uygun fiyatlı bir yol izler.
 2. Duel Token: Akıllı sözleşme yürütür ve dijital nakit olarak hizmet eder. Bu etkili bir yönetim ve blockchain için öngörülebilir bir ekonomik model sağlar.
 3. VeChain Token (VET): VET bir kripto para birimidir. VET Coinleri stake edenler, ağ yükselmelerinde oylama yeteneği kazanır ve her aşamada VTHO ile ödüllendirilir.
 4. VeChainThor Energy (VTHO): VTHO bir kripto para birimidir. Akıllı sözleşmelerde güç sağlamak için kullanılır, herkesin kullanımına açık değildir. Sadece geliştiriciler bu tokenı kullanır.
 5. Yetki Kanıtı: Kullanıcıların işlemlerinin doğrulandığı bir fikir birliği mekanizmasıdır.
 6. Masternode: VeChain fikir birliğine varmak için 101 Ana Masternode’dan oluşan bir gruba güvenir. Bir ekonomik masternode için 10.000 VET gerekmektedir.
 7. Yönetim: Merkeziyetçilik bir denge sağlanmaya çalışılmıştır. Oyların %20’si bir milyon VET’e sahip olanlardan, %30’u ise bir milyon VET’E sahip ve kimlik doğrulaması yapanlardan kalanı ise topluluğa paylaşılmış haldedir.