• ALTIN (TL/GR)
  1.888,54
  % -0,65
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8592
  % -0,26
 • € EURO
  31,4906
  % -0,93
 • £ POUND
  36,4818
  % -0,73
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

vadeli altin hesabi acim sureci

Vadeli Altın Hesabı

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesapları mantığıyla işleyen uzun vadede yatırımcıların birikim yapmalarını sağlayan bir mevduat hesabıdır. Yatırımcıların kendileri belirledikleri vade süreçlerinde belli faiz oranları ile gelir elde etmelerini sağlar. Vadeli altın hesabı ile yatırım yapmak oldukça kazançlı bir birikim elde etmek için seçilebilecek yollardan birisidir.

Elde edilecek kazancın yanı sıra vadeli altın hesapları 100.000 TL nakit bedeline kadar devlet güvencesi altındadır. Bu sebeple de sadece kazançlı bir yatırım aracı değil aynı zamanda da güvenceli bir yatırım kanalıdır. Birikim yapmak isteyen yatırımcılar için güvenceli ve kazançlı bir kanal beklentisini karşılar.

Vadeli Altın Hesabı İşleyişi

Vadeli altın hesabı işleyiş esası altın işletme mantığına dayanır. Bu sayede yatırımcılar faiz gelirine sahip olabilir ve altın fiyatlarının yükselmesi halinde kur farkının faydası ile ekstra kazanç sağlayabilirler. Vadeli altın hesabında da vadeli mevduat hesaplarındaki gibi %15 oranında stopaj vergisi alınması olağandır.

Vadeli altın hesabında altınlar anlık altın fiyatları üzerinden değer karşılığı bulacağı için vade süresi dolduğunda gram üzerinden miktarı değişmiş olur. Örneğin; 7 cumhuriyet altını, 5 yarım altın ve 20 adet çeyrek altını olan bir yatırımcı elindeki altınlar ile vadeli altın hesabı açtırır ise altınlarını teslim ettiğinde, mevduat altınlar uzamanlar tarafından değerleri ölçülerek gram altına çevrilir. Yatırımcının altın hesabında gram cinsinden görünmeye başlar.

Vadeli Altın Hesabı Açma İşlemi

taksitli altin hesabi nasil acilir

Vadeli altın hesabı açma işleminin birde fazla yolu vardır. Yatırımcılar var olan altınlarını bankaya ya da varsa bankalarının anlaşmalı olduğu kuyumcular aracılığıyla altınlarının hesaba yatırılmasını sağlayabilirler. Altın cinsinden yatırım yapmak isteyen ve henüz altını olmayan yatırımcılar ise vadeli altın hesabı açıp altın alarak birikim yapmaya başlayabilirler.

Altın mevduat hesabı açıp altın satın alan kişiler hesaplarındaki altını gram cinsinden takip edebilirler. Bu yol sayesinde, altın satın alınan günün altın kuru üzerinden altın alıp gram üzerinden birikim yapabilirler. Bu şekilde birikim yapmak oldukça kazançlı ve güvencelidir.

Altın mevduat hesabı açmak için yatırımcılar çalışmak istedikleri bankaların şubelerine gidebilirler. Banka şubelerinden kendileri için en uygun vade seçeneği ve faiz oranı ile altın mevduat hesaplarını açtırabilirler. Hemen var olan altınlarını hesaplarına aktarabilir veya altın satın alarak kar etmeye başlayabilirler.

Altın mevduat hesabı açmak için bir diğer yol da İnternet Bankacılığı yoludur. Neredeyse tüm bankalar İnternet Bankacılığı ile müşterilerine altın mevduat hesabı açıp, hesapları üzerinden altın alabilme seçeneği sunar. İnternet Bankacılığı kullanılarak açılan hesapların faiz oranları şubeden açılan hesaplara göre yaygın olarak yüksektir.

Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı da vadeli altın hesabı açmak için bir diğer yöntemdir. Banka şubelerine gitmek istemeyen yatırımcılar İnternet Bankacılığının yanı sıra Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığını da kullanabilirler. Bu sayede şubeye gitmeden çok daha kolay ve hızlı bir yolla hesaplarını açıp kazanç elde etmeye de başlayabilirler.

Vadeli Altın Hesabı Açılabilecek Başlıca Bankalar

Vadeli altın hesabı açılabilecek başlıca bankaların sayısı azımsanamaz. Oldukça fazla banka müşterilerine altın cinsinden birikim yapma ve kazanç sağlama seçeneğini sunar. Pek çok yatırımcı günümüzde altın üzerinden yatırım yapmayı tercih eder. Bu sebeple bankalar da altın hesabı ile birikim yapılmasına olanak tanır.

Aşağıdaki bankalar arasında kendilerine en uygun vade seçeneklerini ve faiz oranlarını sunan bankalar ile çalışmak tüm yatırımcılar için mümkündür. Her banka müşterilerine kendi standartlarında vade ve faiz seçenekleri sunar. Yatırımcılar en uygun veda ve faiz oranları ile altın hesabı açabilecekleri bankayı seçerler.

Aşağıda vadeli altın hesabı açılabilecek bankalar sıralanmıştır:

 • Garanti BBVA Bankası
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Kuveyt Türk Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası

Vadeli Altın Hesabı Para Çekme

Vadeli altın hesabından para çekmek dileyen hesap sahiplerinin yapabilecekleri bir işlemdir. Vadeli altın hesabı açtırmış yatırımcılar diledikleri zaman hesaplarından TL cinsinden para çekebilirler. Altınını nakite çevirip para çekmek isteyen hesap sahipleri, o günkü altın kuru üzerinden gram altınlarından bozularak para çekme işlemi yapabilir. Vadeli altın hesabı ile ayrıca altın alım satımı işlemi de yapılabilir.

Vadeli altın mevduat hesabında parası bulunan hesap sahipleri tıpkı diğer vadeli mevduat hesaplarında olduğu gibi para çekmek için vadenin dolmasını beklerler. Vade süresi dolmadan da altın hesabından çekim işlemi yapılabilir. Fakat vade süresi dolmadan yapılan çekim işlemlerinde hesap sahipleri faiz getirisinden vazgeçmiş olurlar. Vadesi dolmadan çekim yapılan hesaplar faiz kazancı sağlamaz.

Vadeli Altın Hesabı Değer Kaybı Önlemek

 Vadeli altın hesabı değer kaybını önlemek için yapılacak en temel önlem anapara korumalı hesap açmaktır. Bankada altın hesabı açılıp yatırımcı altınlarını hesabına yatırdığı günün altın kuru vade dolduğu güne göre daha yüksek olabilir. Bu şekilde birim fiyatı düşmüş ve altın değer kaybetmiş olur. Anapara korumalı bir altın hesabı bu değer kaybında anaparayı korur ve kayıp yaşanmasını önler.

Anapara korumalı bir vadeli altın hesabında altın değer kazandı ise yatırımcı da para kazanır. Yani kazanç elde etmiş olur. Fakat vade süresi sonunda altın değer kaybetti ise anapara korumalı bir hesap ile yatırımcı para kaybetmez. Anapara koruması olmayan bir hesapta para kaybetmek eve anaparanın azalması riski bulunur.

Altın Fiyatlarının Anlık Takibi

Altın fiyatlarının anlık takibi yatırımcılar için büyük kazanç elde etmenin yolunu açar. Altın fiyatlarını takip ederek alım satım işlemleri ile gelir elde etmek mümkündür. Canlı yayınlanan altın fiyatlarının takibi ile gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve cumhuriyet altını fiyatları günlük ve haftalık olarak takip edilebilir.

Yatırımcılar kendi yapacakları kar zarar hesaplamaları ile hızlı karar verip altın alım satımı yapabilirler. Böylece zamanında yapılan alım satım işlemleri ile güzel bir gelir elde edebilirler. Bu takibi yapmak oldukça kolaydır. Yatırımcıların karlarını ve zararlarını hesaplayarak alım satım işlemi yapmaları kazanç elde etmek için yapılması gereken tek işlemdir.

Altın Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

altin hesabi aciminda oneli noktalar

Altın alırken dikkat edilmesi gereken şey yüksek kazanç getirecek risksiz altın cinsinin seçilmesidir. En başta alım satımında fiyat farkının fazla olmadığı altınların seçilmesi daha az riskli yatırım yapılmasını sağlar. Gram altın gibi altın çeşitlerinde bu fark oldukça düşüktür. Bu sebeple yatırım amaçlı alınan altının gram altın olması oldukça kazançlı gelir elde edilmesini sağlar.

Çeyrek altın, en yaygın tercih edilen yatırım altın çeşididir. Fakat çeyrek altının satım işlemlerinde de bazı değer kayıpları yaşanır. Özellikle basım tarihi değer kaybetmesine en çok neden olan sebeplerdendir. Çeyrek altın çok tercih edilmesine rağmen gram altın daha iyi bir yatırım aracıdır.

Altın Mevduat Hesabı

Altın mevduat hesapları bankaların altın cinsinden yatırım yapmak isteyenler için sunduğu en iyi seçeneklerden birisidir. Altın mevduat hesapları ile yastık altında altın biriktirme gibi daha güvensiz ve riskli yatırım yöntemlerine de gerek kalmaz. Bir bankadan açılacak altın mevduat hesabı altın birikiminin bir banka güvencesinde ve daha kazançlı yapılmasını sağlar.