• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Stellar Nedir? Tarihçesi

stellar nedir

Stellar (XLM), yatırımcıları, bankaları ve yatırım araçlarını bir araya getiren kripto para platformudur. Gün geçtikçe gelişmekte olan kripto para piyasasında dağıtık yapısı ile yatırımcılar için ilgi çekici olan Stellar Lumens, aynı zamanda bir ödeme sistemidir. Stellar ile kullanıcılar bütün finansal işlemleri rahatlıkla yapabilirler.

Stellar Lumens  de diğer kripto para platformları gibi açık kaynaklıdır ve dağıtık bir yapıya sahiptir.  Stellar platformunun kuruluş amacı; tek platform ile bütün finansal işlemlerin yapılabilmesidir. Platformda bütün para birimleri ile işlem yapılabilecek olması ve çeşitli emtialar ile işlem yapılabilmesi platformun, yenilikçi özelliklerindendir. Ayrıca yapılan işlemler için diğer platformlara göre daha az ücret ödemesi yapılır.

Tarihsel Süreçte Stellar Lumens

stellar tarihcesi

Stellar Lumens, kurulduğundan beri amacı; bütün para piyasalarını bir arada bulundurmak denilebilir. Stellar Lumens temel olarak, finansal kurumları bir araya getirerek sınır ötesi para transferlerine olanak sağlarken bir yandan da bu işlem için maliyeti ve harcanan zamanı azaltır. Stellar Lumens ile herhangi bir aracı banka olmadan, bankada yapılabilecek bütün işlemler gerçekleştirilebilir.

Kurulduğu 2014 yılından beri, Stellar Lumens yoğun ilgi görmüştür. Stellar platform hizmetini, Jed McCaleb ve Joyce Kim ikilisi oluşturmuştur. Stellar Lumens kurulduğu zamandan bu yana kar amacı olmayan bir platformdur. Stellar Geliştirme Vakfı tarafından 2014 Temmuz’unda resmi olarak açılmıştır. Kripto para piyasasında önemli bir yer kaplayan stellar, birçok farklı kuruluştan geliştirme fonu almıştır.

Kurulduktan tam 1 ay sonra, Brezilya’nın ilk Bitcoin piyasası olan Mercado Bitcoin, Stellar platformunu kullanacağını duyurmuştur. Bu durum Stellar’ın gündeme gelmesini ve duyulmasını sağlamıştır. Stellar platformu, 1 yıldan az bir sürede 3 Milyon kayıtlı yatırımcıya sahipti ve piyasa değeri yaklaşık 15 Milyon Dolara ulaşmıştır.

Günümüzde Stellar Lumens

Stellar Lumens, kurulduğu zamandan günümüze kadar birçok kez güncellenmiştir. Güncellemelerin amacı, katılımcıların daha hızlı bi şekilde işlem yapmasına olanak sağlamaktır. İlk güncelleme, katılımcı sayısının artması ile 2015 yılında yapılmıştır.

Stellar Lumens hedefleri doğrultusunda 2017 ve 2018 yılları içerisinde de değişikliğe uğramıştır. Bu değişiklikler ile sınır ötesi para transferleri, oldukça kolaylaşmıştır. Çok daha hızlı işlem yapabilme olanağı sayesinde birçok kripto para platformunu geride bırakmıştır ve Lümen (XLM), en çok kullanılan kripto para birimi olmuştur.

Günümüzde Stellar platformu, en güncel hali ile kullanıcılara düşük ücretler ile hizmet sunmaya devam eder.

Borsa nedir? Nasıl oynanır? Yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz.

XLM Coin Nedir?

XLM Coin yani genel olarak bilindiği adıyla Lümen; Stellar platformunda kullanılan kripto para birimidir. Lümen, Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenir. Finansal piyasalarda XLM şeklinden temsil edilir. Kripto para piyasasına ilk çıktığında, 50 Milyar Coin değerindeydi.

XLM Coin, Stellar patformunun beslendiği kaynaktır. Stellar sisteminde yapılacak işlemler için XLM coin ödemesi yapılır. Gelecekte bütün finansal işlemlerin kaynağının XLM Coin olacağı düşünülmektedir. Hızlı işlem az ödeme fırsatı ile XLM Coin geleceğin bankacılık kaynağı olarak görülür.

Stellar Lumens Güvenilir Mi?

Sınır ötesi işlemleri ile dikkat çeken Stellar Lumens, kripto para yatırımcıları için büyük kolaylıktır. Stellar ödemelerinin düşük olması, yeni kullanıcılar için şüphe yaratabilir. Stellar Lumens güvenilir bir şekilde para transferi şansı sunar. Ripple ile aynı ağı kullanan Stellar sınır ötesi işlemleri güvenilir bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Stellar ile güvenli işlem yapmak için, kripto para piyasasındaki para birimlerini ve değerlerini bilmek yeterlidir.

Stellar Lumens platformunda, yoğun bir şekilde para takası yapılır. Bitcoin ve Ethereum takasları mümkün olduğu için bu kripto paralara hakim olmak işlem güvenilirliğini arttıracaktır. Dolar üzerinden işlem yapıldığı için döviz kurunun da takip edilmesi gereklidir.

Stellar Madenciliği Mümkün Müdür?

Stellar Lumens platformunda, XLM madenciliği mümkün değildir. Kripto para piyasalarında blok şifreleri çözülerek yapılan kripto para madenciliği, Stellar platformunda yapılamaz. Bunun nedeni Stellar platformunda kripto paranın önceden oluşturulmuş olmasıdır.

Stellar Geliştirme Vakfı tarafından geliştirilen Stellar, kar amacı gütmeyen bir platform olduğu için kripto para madenciliğine imkan tanınmaz.

XLM Coin Nasıl Satın Alınır?

stellar coin nasil satilir

Stellar ağında işlem yapabilmek için XLM Coin ödemesi yapmak gerekir. Kullanıcılar için oldukça kolay ve hızlı işlem fırsatı sunan Stellar İçin XLM Coin satın almakta kolay bir işlemdir. XLM coin satın almak için, piyasada bulunan kripto para borsalarından birine üye olmak yeterlidir.

Kripto para piyasasında birçok borsa bulunur. Güvenilir ve işlem hacmi yüksek bir kripto para borsası aracılığı ile oldukça kolay bir şekilde XLM Coin satın alınabilir ve Stellar platformu ile işlem yapılabilir. Kripto para borsalarından XLM alındıktan sonra, işlemleri direkt olarak Stellar platformundan yapılır. İşlem yapabilmek için, herhangi bir aracıya gerek yoktur.

XLM Coin Saklama Alanları Nelerdir?

Kripto para borsaları aracılığı ile alınan XLM Coin’lerin saklama alanı tamamen sanaldır. Fiziksel olarak XLM saklaması yapılamaz. XLM saklamaları online olarak oluşturulacak, XLM Coin cüzdanlarında yapılabilir.

XLM Coin Cüzdanı Nedir?

Stellar Lumen platformu içerisinde kullanılan XLM Coin’lerin saklandığı sanal alana XLM cüzdanı denilir. XLM Coin Cüzdanı tamamen elektronik olan ve 64 karakterlik bir anahtar ile korunan bir saklama alanıdır. XLM için oluşturulacak anahtar banka işlemleri için kullanılan IBAN numarasına benzemektedir. Nasıl banka işlemleri için IBAN gerekiyorsa Stellar platformunda işlem yapmak için de belirlenecek olan anahtar gereklidir. Bu anahtar olmadan işlem yapılamaz.

XLM cüzdanlarında 28 bayt alanlı bir mesaj bölümü de bulunur. Memo ismi verilen bu mesaj alanında kullanıcılar birbirleri ile itetişime geçebilir.  Bu şekilde işlemlerin kim tarafından yapıldığı öğrenilebilir. Kripto para işlemleri için bu yenilikçi özellik oldukça önemlidir. Bu sayede katılımcılar, bir önceki işlem için bilgi alabilir ve kendi yatırımları için değerlendirme yapabilirler.

Stellar cüzdanını telefona ya da bilgisayara indirmek mümkündür. Bu şekilde XLM cüzdanı kullanıcıların sürekli ulaşımında olur. Cüzdana tam erişim için  12 ila 24 kelimelik bir şifre belirlemesi yapmak gerekir.

XLM cüzdanları Stellar platformu üzerinden de oluşturulabilir. Stellar resmi internet sitesindeki cüzdanlar sayfasından, farklı programlara göre filtrelenebilen cüzdanlardan biri alınabilir. Alınacak cüzdanlar kullanıma göre şekillendirilebilir. Stellar platformundan alınan cüzdanın aktif olarak kullanılabilmesi için, 0.5 XLM’lik bir ücretin ödenmesi gerekir.

Hibe kredi nedir? Nasıl alınır? Yazısını da inceleyebilirsiniz.

Stellar Platformunun Diğer Kripto Para Piyasalarından Farkı Nedir?

Stelların sunduğu en büyük farklılık; yapılan işlem için harcanan zamanın oldukça az olmasıdır. Seçilmiş ve güvenilir opsiyonları ile Blockchain sisteminden ayrışır. Stellar platformunun, yapılan işlemlerden kar amacı olmadığı için de bir çok kripto para piyasasından farklıdır.

Stellar Lumens, Ripple ağından koparak ortaya çıkmış gibi görünsede aslında çok farklı bir platformdur. Stellar Geliştirme Vakfı tarafından oluşturulan, Stellar Consensus Protocol’ü ile çalışır. Bu protokol ile sınır ötesi yapılabilecek para transferleri için herhangi bir ücret talep edilmez. İşlemler kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Belirtilen farklılıklarda dolayı Stellar platformunun işlem hacminin her geçen gün arttığı görülür.  Son verilere göre Stellar Hacmi 1,029,828,251 dolardır. Kripto para biriminin piyasa değeri ise 8.947,257,843 dolardır. Şu an için 1 XLM, 3.19 Türk Lirasıdır.