• ALTIN (TL/GR)
  1.640,28
  % 1,18
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4102
  % 1,87
 • € EURO
  29,0286
  % 2,10
 • £ POUND
  33,4776
  % 0,94
 • ¥ YUAN
  3,7545
  % 0,48
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Peso Nedir?

Peso para birimi

Peso, asıl İspanya kökenli bir para biriminin adıdır aynı zamanda günümüzde birçok eski İspanyol kolonisi ülkenin de para birimidir. Dolar simgesi, başlangıçta İspanyol-Meksikan pesosu için geçerli olmuş ve daha sonra Amerikan doları için de kullanılmıştır. Bugün bu işaret tüm dolar veya peso olarak adlandırılan para birimleri için evrensel birim sembolü olarak kullanılır. Peso kullanan ülkeler: Arjantin Pesosu-Arjantin, Şili Pesosu-Şili, Kolombiya Pesosu-Kolombiya, Küba Pesosu ve Peso convertible- Küba, Dominik Pesosu-Dominik Cumhuriyeti, Meksika Pesosu-Meksika, Filipinler Pesosu-Filipinler, Uruguay Pesosu-Uruguay. Sistema de Integración Centroamericana’da ve Peso Centoamericona’da, Amerikan doları değiştirme kuru 1:1 şeklindedir. Ayrıca 1963 ve 1988 yılları arasında Bolivya’da, 1925’e kadar Guatemala’da, 1975 ve 1997 yılları arasında Gine-Bissau’da resmi para birimi pesoydu.

Arjantin Pesosu

Arjantin pesosu, Arjantin’in para birimi olup, $ işaretiyle gösterilmektedir. Arjantin pesosunun uluslararası kodu ARS’dir. 1 peso 100 centavoya bölünmüştür. Arjantin’in 2010’daki enflasyon oranı %22’dır. 1985 yılına kadar Arjantin para birimi eski Arjantinli pezosu olarak adlandırılmıştır. Mezhep sonucunda, bir avustral için bin peso değiş tokuş edilmiştir. Arjantin’de, güçlü bir enflasyon vardı ve bu yüzden yeni bir değişime de ihtiyaç duyulmuştu. On binin üzerinde Avustralya bir pezo vermiş olup, 1991’in son gününde yeni bir değişime gidilmiştir. Günümüze kadar, yeni Arjantinli peso operasyonda kalmaya devam etmektedir.

Binance hesabı nasıl açılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Arjantin Pesosu Banknot Ve Madeni Paralar

Arjantin pezosu banknot ve bozuk paraları, tedavülde bir, iki ve beş pesoya ait sikkeler bulunmaktadır. Bildiri versiyonunda iki, beş, on, yirmi, elli ve yüz pesoya ait faturalar mevcuttur. Buna ek olarak ise, ülke para dolaşımı vardır. Bir pezoya – yüz centavo gibi mevcut paranın gelmesinden önce, Arjantin para birimi austral olarak adlandırılmıştır. Arjantin’deki madeni paralar ise, pirinç, alüminyum bronz, bakır, nikel ve pirinç, bakır ve nikel gibi çeşitli maddelerden yapılmış olup, eyaletteki en saf altından yapılmış bir madeni para da bulunmaktadır. Bu saf altın paraya Argentino denilmekte ve bir pezo değerindedir. Altın madalyonun bir tarafında bir arma, diğer tarafında da Arjantin’i kişileştiren bir kadın tasviri bulunmaktadır. Kağıt paraların hepsi aynı boyutta olup, pamuk lifi içeren kağıttan yapılmaktadır. Arjantin’in para birimi, filigran dahil olmak üzere birkaç derece korumaya da sahiptir.

Şili Pesosu

para birimi sili pesosu

Şili pesosu, Şili para birimi olup, kodu CLP kısaltmasıdır. Şili pesosu için $ sembolünü kullanılmaktadır. Şili Pesosu, 100 centavos birimine bölünür ve CLP Central Bank of Chile tarafından denetlenmektedir. Şili pesosu 1975 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Şili pesosu için 4 madeni para bulunur bunlar; $10 , $50 , $100 ve $500 ayrıca 5 kağıt para bulunur bunlar ise; $1000 , $2000 , $5000 , $10000 ve $20000 şeklindedir.

Kolombiya Pesosu

Kolombiya pesosu, Kolombiya’nın para birimi olup, Uluslararası kodu COP, resmi olmayan gösterimi COL$’dır. Ancak resmi peso gösterimi $’dır. Ülkedeki 2006 yılındaki enflasyon oranı %5.5’tir. Banknotları; 1.000 2.000 5.000 10.000 20.000 50.000 şeklindedir.

Küba Pesosu

Küba pesosu, uluslararası gösterimi CUP olan Küba’da kullanılan iki resmi para biriminden biridir. Diğer para birimi Küba değiştirilebilir pesosudur. 1 Küba pesosu 100 centavos’tan oluşmaktadır. Küba pesosu’na karışıklığı önlemek için ulusal peso da denir, değiştirilebilir pesoya ise dolar peso denilmektedir. Değiştirilebilir peso turistik işler gibi konularda kullanılırken, Kübalı devlet çalışanları maaşlarının bir kısmını değiştirilebilir peso olarak, geri kalanını normal peso olarak almaktadır. Genel ihtiyaçlar için yalnızca normal peso kabul edilip, Küba pesosunun ülke dışında resmi bir değeri ise belirlenmemiştir.

Dominik Pesosu

Dominik pesosu, Kodu: ISO 4217 şeklinde olup Dominik Cumhuriyeti’nde kullanılan resmi para birimidir. Genelde dolar simgesi ile ya da diğer peso bazlı para birimlerinden ayrım etmek için RD$ şeklinde kısaltılarak kullanılmaktadır. Dominik pesosunun alt birimi centavo ve bir peso 100 centavo’ya bölünmektedir. Dominik pesosu, Dominik Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından şu şekilde dağıtılır; Madeni para: $1, $5, $10, $25 ve kağıt para: $50, $100, $200, $500, $1000, $2000 şeklindedir.

Meksika Pesosu

para birimi meksika peso

Meksika pesosu, işareti $ kodu ise MXN şeklinde olup, dünyada en çok ticaret yapılan para birimlerinden biridir. MXN kodundan önce MXP kodu Meksika pesosunun gösterilmesi için kullanılmaktaydı. Peso, 100 centavos’dan oluşmaktadır. 2009 yılı itibarıyla Amerikan doları ile değişim oranı 13.4102 Meksika pesosu, 1 Amerikan doları olacak şekildedir. Uluslararası kullanımı ise ABD’nin Meksika sınırına yakın yerlerinde özellikle marketlerde Meksika pezosuyla alışveriş yapmak mümkün olup fakat diğer Amerikan şehirlerinde peso alışverişte kullanılmamaktadır.

Filipinler Pesosu

Filipinler pesosu, Filipinler ‘in resmi para birimi olup, Filipince’de 100 centavos veya sentimos’a bölünmektedir. ABD’nin eski bir kolonisi olan bu ülke, para birimlerinde madeni paralarda ve banknotlarda Filipin dilinin benimsenmesinden bu yana artık piso adını kullanmaktadır.

Vadeli mevduat hesabı nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Uruguay Pesosu

Uruguay pesosu, Uruguay’da Avrupalı yerleşimcilerin göç etmesinden bu yana kullanılan para birimi olup günümüzde kullanılan peso uruguayo ISO kodu: UYU şeklindedir. 1993 yılında kabul edilmiş olup, alt birimi 100 centésimos’dan oluşmaktadır. Uruguay, 1896 yılında altın standartlarını kabul etmiştir. Bu olumlu durum Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar devam etmiştir. Ardından belirsiz bir süreç izlenmeye başlanmış ve İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik zorluklar, ülkede enflasyonu oluşturarak, enflasyon sorunu 1964 yılından itibaren ciddi boyutlara ulaştırmıştır. 1970’lerde de enflasyon sorunu sürmekle beraber Kasım 1973’te peso, Nuevo Peso (Yeni Peso) ile 1000 eski peso, 1 Nuevo Peso olacak şekilde değiştirilmiştir. 1993 yılında da enflasyonun sürmesinden dolayı Nuevo Peso, Peso Uruguayo ile değiştirilerek 1:1000 değişim oranı izlenmiştir.