• ALTIN (TL/GR)
  1.458,79
  % 0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  23,3333
  % 0,30
 • € EURO
  25,5412
  % 2,04
 • £ POUND
  29,9917
  % 1,30
 • ¥ YUAN
  3,2728
  % 0,31
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Papara Karta Nasıl Para Yüklenir?

papara kart

Papara karta para yükleyebilmek için müşterilerin en yakın ATM’lerden birisini tercih etmesi gerekir. Papara kart sahiplerinin kartlarına para yükleyebilmek için tercih edebilecekleri tek yöntem ATM’lerdir. Papara müşterileri kartlarına yalnızca bu yöntem sayesinde para yükleyebilirler. Paranın her ATM ile anlaşması bulunduğu için Papara kart sahibi müşterilerin hangi ATM’yi Seçtiği önemli değildir ve bu seçim tamamen müşterinin isteğine ve insiyatifine bağlıdır. Paparanın bütün bankalar ile anlaşması bulunduğu için ATM kullanımı da sağlanabilir. Bu nedenle papara müşterilere yalnızca bu yöntem ile kartlarına para yükleyebilir ve kartlarında bulunan paraları çekebilirler. Papara kart ile yapılan işlemlerde müşterilerden herhangi bir ücret alınmaz; çünkü paranın bankalar ile özel anlaşması bulunur. Yalnızca papara kart müşterilerinden kart kullanım aidatı alınır ve bu ücret tamamen banka tarafından belirlenir. Papara kart sahiplerinin kart kullanım aidatını ödeye bilmeleri için mevcut banka kartın içinde bakiye bulunması gerekir. Kart ayda atları banka tarafından belirlendiği için değişiklik gösterebilir ve her ay aynı ücret talep edilmeyebilir. Papara kartın içerisinde mevcut bakiye bulunmadığı durumlarda kart aidatı çekilemezken mevcut bakiye bulunması halinde otomatik olarak kart aidatı hesaptan çekilecektir.

Papara Black Kart Kimler Kullanabilir?

papara kart avantajlari

Papara black kartlar her yaştan ve her konumdan müşterilerin kullanımına açık bir kart türüdür. Papara Black kartlar tamamen banka kartı kapsamında olduğu için ve herhangi bir kredi kart bölümü bulunmadığı için 18 yaş altı bireylerin de kullanımına açıktır. Papara kartları banka kartı olduğu gibi içerisinde yalnızca para yatırma çekme işlemleri yapılacağından dolayı 18 yaş altı bireylere verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmazken genellikle 18 yaş altı çocukların kullanması için üretilmiş ve banka kartı olarak kullanıma sunulmuş bir kart türüdür. Papara kartları tüm bankalarla anlaşması bulunduğu için her bankanın ATM’sinden kolaylıkla işlem yapılabilir. Kapalı kartlar ile yapılabilecek olan işlemler ise para yatırma ve çekme gibi işlemlerdir. Papara kartın üzerinden müşteriler yalnızca kendi nakitleri ile işlem yapabilecekleri için herhangi bir yaş sınırlaması olmazken her konumdan müşterinin de papara karta sahip olmasına izin verilmiştir.

Ayrıca Türkiye Finans Cebe Havale Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Papara Black Kart Özellikleri Neler?

Papara Black kartların diğer kart türlerine nazaran çok fazla özelliği bulunmaz. Bunun sebebi ise kapalı kartlar 18 yaş altındaki bireylerin kullanımına açıldığı için tüm bankacılık işlemlerinin yapılmasına olanak verilmemiştir. Bu sebeple papara black kartlarda Banka kartı özelliği dışında herhangi bir özellik bulunmaz. Böylece papara Black kartların özellikleri sınırlandırılmıştır ve yalnızca banka kartlarında kullanılabilen özelliklere sahiptir. Tam olarak bütün banka kartlarının özelliklerine sahip olmasa da müşterinin kendi market üzerinden yalnızca para yatırma ve çekme işlemleri yapabileceği bir banka kartı olarak yalnızca bu özelliklere sahiptir. O papara kartın özellikleri bulunmadığı için genellikle 18 yaş altı bireylerin vakitlerini bir hesapta tutabilmesi için oluşturulmuş bir kart türüdür.

Papara Hesabından Nasıl Para Gönderilir?

Papara hesabından para gönderebilmek için müşterilerin öncelikle akıllı cihazlara indirilebilecek olan papara uygulamasına sahip olmaları gerekir. Bu uygulama sayesinde müşteriler müşteri numarası veya TC kimlik numarası ile birlikte şifre bilgilerini girerek hesaplarına erişim sağlayabilirler. Hesabına erişen her müşteri EFT ve havale bölümünden başka bir papara hesabına ve farklı bir banka hesabına havale veya EFT yolu ile para gönderimi sağlayabilir. Papara mobil uygulaması ile papara hesaplarına ve farklı Bankalara para gönderilebileceği gibi herhangi bir banka ATM’si ile para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilirken, herhangi bir hesaba para gönderme işlemi de bu yöntem ile gerçekleştirilebilir.

Papara Black Kart Nereden Alınır?

papara kart

Papara Black kartların alınabileceği Mağazalar bulunmaz. Papara Black kartlar müşterilerin ismine özel basıldığı için Satış noktalarından satın alınamaz ve herhangi bir mağaza aracılığı ile de müşteriye satılamaz. Papara Black kart isme özel baskı yapıldığı için yalnızca mobil bankacılık üzerinden başvuru yapan müşterilere özel olarak hazırlanır ve genellikle 2-5 iş günü arasında müşteriye teslim edilir. Papara Black kartlar yalnızca banka kartı olsa dahi müşterinin ismine özel basıldıkları için yalnızca başvuru yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan müşterilere sunulan bir banka kartıdır.

Ayrıca Türkiye Finans Bonus Puanları Nerede Kullanılır? adlı yazımıza göz atın!

Papara Kart Yenilenebilir Mi, Nasıl Yenilenebilir?

Papara kartların yenilenmesi mevcut kart üzerinden gerekli görülmez. Kart sahiplerinin papara kartı kaybetmesi veya çaldırması gibi durumlarda bankayı arayarak papara kartı iptal ettirmeli ve yeniden fiziki bir kart göndererek eski kartın yenilenmesini talep edebilirler. Papara kartlar yalnızca kayıp çalıntı gibi durumlarda yenilenmeye açıktır. Papara kart müşterilerinin herhangi bir şekilde kayıp çalıntı yaşaması durumunda kart iptali ve kart yenilemesi için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

• Öncelikle müşterilerin mobil papara uygulamasını akıllı cihazlarına indirmeleri gerekir. Bu sayede müşteriler müşteri numarası ve şifreyle sisteme giriş yaparak iptal etmek istedikleri veya yenilemek istedikleri kartı seçmeleri gerekir.
• Daha sonra seçilen papara kart ile müşteri iptal ve yenileme işlemi gerçekleştirebilmek için İptal adımında kartı seçerek onaylamaması gerekir.
• Daha sonra kart iptali onaylanan müşteriler, papara kart bölümünden yeni kart başvurusunda bulunarak eski kartların iptal edilmesini sağlar ve yeniden kendi adına bir kart oluşturulmasını talep edebilir.

Papara kart müşterileri bu sayede eski kartların iptalini sağlayabilir ve banka tarafından yeni bir kart talebinde bulunabilir.