• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Papara Hangi Bankaya Bağlı?

kart hangi kargo islemleri

Papara herhangi bir bankaya bağlı olarak çalışmaz. Türkiye’de ilk olarak herhangi bir bankaya bağlı olmadan MasterCard logosu ile ön ödemeli bir kart çeşitidir. Papara doğrudan bir bankaya ait değildir. Tam adı ise Papara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş’dir. Papara, elektronik olarak para transferi yapılabilen ve kredi kartı işlevi gören papara hesabı 2016 yılında ortaya çıkmıştır ve müşterilerin kullanımına sunulmuştur. Kafanın daha az bir kitle tarafından kullanılmasının ve daha az bilinmesini sebebi ise herhangi bir bankaya bağlı olarak çalışmaması değil. Bu sebeple genellikle müşteriler parayı güvenilir bulamazlar ve tercih etmezler. Papara hesaplarında diğer tüm bankalar aracılığı ile yapılabilen işlemler yapılabilir. Papara kartın diğer bankalardan ayrılan özelliği ise 18 yaş altına verilebilen bir banka kartı çeşidinin bulunmasıdır. Safari hesap müşterilerim seçtikleri banka kartına sahip olabilirken, diğer bankalarda da olduğu gibi kredi kartı başvurusunda da bulunabilirler. Paparanın kendi politikalarına bağlı olarak hangi müşterilere kredi kartı verip vermeyeceği yalnızca papara tarafından belirlenebilir ve tüm haklar papara bünyesinde saklıdır.

Papara Hesaplarından Para Transferi Nasıl Yapılır?

kart hangi kargo islemleri

Papara hesaplarından para transferi yapabilmek için müşterilerin diğer bankalarda olduğu gibi bir IBAN numarasına veya hesap numarasına sahip olmaları gerekir. Müşterilerin para transferi yapabileceği IBAN veya hesap numarası bulunması halinde diğer tüm bankalar gibi papara hesaplarından da para transferi işlemi gerçekleştirilebilir. Papara müşterileri, paparanın anlaşması bulunan bankalar aracılığı ile IBAN veya hesap numarasına havale, EFT işlemleri ile para transferi işlemi gerçekleştirebilirler. Müşteriler papara hesaplarından para transferi yaparken, papara mobil uygulamasını tercih edebilirler ve mobil uygulama aracılığı ile transfer yapılacak IBAN veya hesap numarasına yalnızca birkaç dakika içerisinde para transferi işlemi gerçekleştirebilirler. Bir diğer yöntem olan para transfer işlemleri ise paparanın anlaşması bulunan tüm banka ATM’lerinden yalnızca birkaç dakika içerisinde para transferi işlemi yapılabilir.

Ayrıca Kuveyt Türk Halka Arz Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Papara Hesaplarından Hangi Bankalar İle Para Transferi Yapılabilir?

Papara hesabından para transferinin yapılabileceği bankalar, paparanın anlaşması bulunan bankalardır. Paparanın anlaşması bulunan ve müşterilerin anlaşması bulunan bankalar ile para transferi işlemlerini gerçekleştirebileceği Bankalar ise Papara tarafından müşterilere şu şekilde açıklanmıştır:

• Yapı Kredi Bankası
• Vakıfbank
• Finansbank
• Garanti BBVA
• İş Bankası
• Ziraat Bankası
• Akbank

Papara hesaplarından bu bankalar aracılığı ile yalnızca TL cinsinden işlemler gerçekleştirilebilir. Papara müşterilerine TL cinsinden değilde dolar, euro, sterlin cinsinden işlem yapabilmesi için farklı bankalar ile anlaşması bulunur. Bu döviz kurları ile işlem yapabilmek için paparanın anlaşması bulunan bankalar ise şu şekildedir:

• QNB Finansbank
• Yapı Kredi Bankası
• Vakıfbank
• Garanti BBVA
• Akbank

Papara Hesabı Nasıl Açılır?

Paparai hesapları, anlaşması bulunan bayiler aracılığı ile açılabilirken, o paranın internet bankacılığı üzerinden de hesap açılımı işlemi gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılabilecek olan hesap açılış işlemleri sonrasında hesap anlık olarak onaylanır ve müşteri anında hesabını kullanmaya başlayabilir. Papara hesap açılımı sonrasında müşteri internet bankacılığı üzerinden kendi hesabı adına kart başvurusunda bulunabilir ve kartlar internet kullanımına anında açılırken genellikle kart teslimleri 2,5 iş günü arasında müşteriye teslim edilir. Paparanın anlaşması bulunan bayiler aracılığı ile müşteriler hesap başvurusunda bulunabilirken anlık olarak kaç sahibi de olabilirler. İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan hesap başvuruları Sayesinde de müşteriler kaç sahibi olabilirler ve yalnızca kartlar anlık olarak teslim edilemez. Bayiler aracılığı ile yapılan işlemlerde tek fark kartın anlık olarak teslim edilmesi ve internet bankacılığında ise yaklaşık bir hafta süre içerisinde kartın teslim edilebilmesidir.

Papara Hesabı Nasıl Kapatılır?

papara bankacilik

Papara hesaplarının kapatılabilmesi için Papara müşteri hizmetlerini arayarak hesap kapatma talebinde bulunabilmek mümkündür. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için tek şart bize papara hesabında onaylı olarak bulunan cep telefon numarası üzerinden müşteri hizmetlerinin aranması gerekir. Papara hesabı kapatılma işlemlerinde müşteriden hiçbir aşamada ücret talep edilmez ve hesap kapatma işlemi tamamen ücretsiz bir şekilde müşteri hizmetleri tarafından gerçekleştirilir. Müşteri papara sabunu kapatmadan önce mevcut hesabı kontrol etmelidir ve hesabı içerisinde nakit bulunması durumunda hesap kapatma işlemi talep edilir ve onaylanır ise müşteri hesap kapandıktan sonra hesabında bulunan nakitlerin çekimini gerçekleştiremez. Bu sebeple müşteri hizmetleri aranmadan ve papara hesabı kapatılması için talimat verilmeden önce hesap kontrolü yapılmalı ve hesap içerisinde nakit bulunması halinde müşteriler öncelikle vakit çekmişlerlerini gerçekleştirerek daha sonra hesap kapatma talebinde bulunabilirler.

Ayrıca Kuveyt Türk Döviz Hesabı Nasıl Açılır? adlı yazımıza göz atın!

Papara Ne İşe Yarar?

Paparanın, birçok kullanım alanı bulunur ve bu alanlar sayesinde Papara müşterilerinin birçok işlem kolaylığına erişmesine de fırsat verilmiştir. Papara müşterileri tüm dünyada ve teknolojik ortamlarda alışveriş yapılabilmesine imkan sağlarken, müşterilerin tüm güvenlik sorunlarını da bünyesinde barındırırken hızlı ve güvenli işlem yapılabilmesine olanak sağlar. Papara dünyada en güvenli para yatırma ve çekme işlemlerinin gerçekleştirildiği finanstan listesinde yer alır. Aynı zamanda paralı müşterilerine sunduğu bir çok özelliği de bulunur. Bu özelliklerden en çok tercih edilen ise işlemlerin tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Bu özelliğin yanı sıra papara müşterileri harcadıkça nakit kazanma avantajı ile de kazanç sağlayabilirler. Papara, bütün işlemlerin tek bir hesap üzerinden gerçekleştirilebilirdi finansman bir uygulamadır. Bunların yanı sıra papara hesaplarından müşteriler nakit yönetimi ve fatura ödeme işlemlerinde gerçekleştirebilirler.