• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Pancake Coin (PANCAKESWAP) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları

pancake swap nedir

PancakeSwap; kullanıcıların token alım satımı yapmasına, likidite sağlamasına ve karşılığında pasif gelir elde etmesine olanak tanıyan merkeziyetsiz finans uygulamasıdır. Eylül 2020 tarihinde kullanıma açılan protokol, Binance Smart Chain üzerinde BEP20 standardını destekleyen token’ları takas etmek için kullanılan merkeziyetsiz bir borsadır. PancakeSwap, kullanıcıların likidite havuzuna karşı alım satım işlemi yaptığı otomatik piyasa yapıcı modelini kullanır. Bu havuzlar, fonlarını havuza yatıran ve karşılığında likidite sağlayıcı token’ları alan kullanıcılar tarafından doldurulur. PancakeSwap, kullanıcıların BEP20 token’ları ile alım/ satım yapmalarına, borsaya likidite sağlayıp işlem ücretlerinden gelir elde etmelerine, CAKE kazanmak için LP token’larını stake etmelerine, daha çok CAKE kazanmak için ilave CAKE stake etmelerine ve diğer projelerin token’larını kazanmak için yine CAKE stake etmelerine olanak tanır. Yani kısaca tamamen stake üzerine çalışan bir sisteme sahiptir. PancakeSwap, adından da anlaşılacağı üzere krep seven anonim geliştiriciler tarafından üretilen, Binance Smart Chain tabanlı bir borsadır. PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı modeli kullanır. Yani emir defteri yoktur ve bunun yerine likidite havuzları kullanılır. Kullanıcı likidite sağlayıcısı olarak gelir elde edebilir. Bunun için token’larını likidite havuzuna ekleyerek karşılığında LP token alır ve gelir elde etmek için CAKE birikimini stake edebilirler. Ayrıca kullanıcılar şanslarını piyango ve benzersiz token  seçenekleri ile deneme hakkına da sahiptir. PancakeSwap protokolünün token’ı CAKE, orijinal olarak Binance Smart Chain üzerinde hayata geçen BEP20 tabanlı bir varlıktır. CAKE’nin ana işlevi, PancakeSwap platformuna likidite sağlanmasını teşvik etmektir.

Pancake Coin’in Tarihçesi

pancake swap nedir

PancakeSwap, kullanıcıların token alışverişi yapmasına, ‘farming’ yoluyla likidite sağlamasına ve likidite sağlayarak faiz geliri elde etmesine imkan sunan merkeziyetsiz bir borsadır. Bu nedenle kullanıcılar, Likidite Sağlayıcı token’larını yatırmak veya kilitlemek suretiyle ödül kazanmak için token’ları stake edebilirler. Bu işlem “farming” olarak bilinir ve sistem tarafından CAKE token’ları ile ödüllendirilir. Token’larla yapılan stake işlemi istenildiğinde anında iptal edilebilir. Bu hak tüm yatırımcılara verilmiştir. CAKE, kullanıcılara gelecekte yatırım yapma ve var olan getirilerini artırma fırsatı verir, ancak riskleri de beraberinde getirir. CAKE token, PancakeSwap protokolünde piyangoya katılmak için kullanılabilir. Her piyango seansı 6 saat sürer. Bir biletin fiyatı 10 CAKE olarak belirlenmiştir. 1 ila 14 arasında rastgele dört sayı kombinasyonu üzerinden gerçekleşir. Tüm piyango havuzunun yüzde 50’sine eşit olan ikramiyeyi kazanmak için, biletteki sayıların kazanan dört sayıyla eşleşmesi gerekir. Kullanıcılar ayrıca CAKE ile alım satım yapabilir, cüzdanlarında saklayabilir veya benzersiz token kazanabilir. PancakeSwap ağında, Mart 2021 itibarıyla dolaşımda 125.984.870 CAKE coin bulunuyordu. Ağın maksimum arz verisi açıklanan veriler arasında paylaşılmamıştır.

Ayrıca Apentf Coin (APENTF NFT) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları adlı yazımıza göz atın!

Pancake Coin Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

Pancake coinin projesi Eylül 2020’de anonim bir yazılımcı grubu tarafından üretildi ve kısa süre içerisinde yatırımcılara sunuldu.

Pancake Coin Nereden Alınır?

PancakeSwap popüler bir DeFi tokeni ve birçok katılımcı, platformun tokeni olan CAKE’i satın alabiliyor. CAKE tokeni satın almak için Binance, Kucoin, Gate.io, PancakeSwap platformu ya da diğer bazı Bitcoin borsalarını kullanılabilir. Diğer borsalar olarak adlandırılan ve PancakeSwap’ın tüm listelendiği borsa şu şekilde sıralanabilir:

Pancake Coin Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Pancake coin, BEP20 veri tabanlı, altyapılı bir varlıktır. Bu altyapıya sahip olan farklı coinlerinde bulunması ile yatırımcılar tarafından oldukça fazla güven sağlanması da söz konusu idi. Yatırımcıların birçoğu anonim olarak kurulmasına rağmen pancake coini tercih etmekten çekinmezler. Pancake coin gün geçtikçe gelişen ve tercih edilerek yatırımcı kitlesini artırmayı başaran bir coin olarak yatırımcıların karşısına çıkan bir kripto para birimidir. Kripto para birimleri, yatırımcılarına oldukça fazla önem arz eden işlemler sunarken, güven kazanmaya da oldukça ihtiyaç gerektiren bir durumdur. Yatırımcılar için güven vermeyen token asla tercih edilmez.

Pancake Coin’in Avantajları Nelerdir?

pancake swap gelecegi

Pancake Coin’in Avantajları yatırımcılar ile şu şekilde paylaşılabilir:

 • Hızlı onay süresi ve düşük işlem ücreti avantajları sayesinde, birçok kullanıcı giderek popülerleşen DeFi sisteminden faydalanmak için PancakeSwap protokolüne geçiş yaptı.
 • PacakeSwap diğer AMM’lere kıyasla düşük işlem ücretleri ve hızlı işlem onayları sunuyor.
 • Front-running sistemine izin vermiyor olması.
 • PancakeSwap, NFT koleksiyonları, piyango oyunları, tahmin piyasaları, ‘Syrup Pool’ adlı kazanç havuzları, staking yoluyla gelir imkanı sunan birçok ikincil özelliklere sahip.
 • Otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıdır.
 • Binance Smart Chain’de BEP-20 tokenlarını takas etmek için oluşturulmuştur.
 • PancakeSwap, kullanıcıların CAKE ve SYRUP gibi ek tokenları toplamasına izin vermektedir.
 • Yatırımcılar sistem üzerinden CAKE ile ödüllendirilebilmektedirler.
 • AKE-BNB, BUSD-BNB, BETH-ETH, USDT-BUSD, USDC-BUSD, AI-BUSD, LINK-BUSD, TWT-BNB LP çiftleri ile stake yaparak karşılığında Pancake token kazanabilmek mümkündür. Düşük işlem ücretleri sayesinde yoğun talep alır.

Pancake Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Her coin cinsinde bulunduğu gibi pancake coinde de bazı dezavantajlar bulunur. Yatırımcıların oldukça fazla önem verdiği dezavantajlar araştırıldığında ve buna uygun yatırımlar yapıldığında kaybetme oranı oldukça fazla düşecektir. Pancake Coin’in dezavantajlarından bahsedilmesi gerekir ise bu dezavantajlardan şu şekilde bahsedilebilir:

 • Merkeziyetsiz finans uygulaması  olması, yatırımcılarda güven problemi yaşanmasına neden olabiliyor.
 • Pancake coin, CAKE token alarak işlem yapılabildiği için bazı yatırımcılar tarafından uzun işlemler olduğu söylenenler arasında.
 • Piyango havuz sistemi ile çalıştığında bazı güvenlik açıkları ile karşılaşmakta mümkün hale geliyor.