• ALTIN (TL/GR)
  1.888,54
  % -0,65
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8860
  % -0,26
 • € EURO
  31,4884
  % -0,93
 • £ POUND
  36,4630
  % -0,77
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

NFT Token Nedir?

nft token uretim

NFT token, kısaca eşi, benzeri olmayan veri birimleridir. NFT Non Fungible Tokens yani değiştirilemeyen tokenlar olarak açılır. NFT’ler video, oyunlar, dijital sanat eseri, fotoğraf, ses gibi dijital dosyalardan oluşur. Bu dosyalar kendilerini kopyalayabilirken NFT’leri ise blok zincirleri ile izlenir ve sahiplerine kanıt sağlar. Dijital dosyanın kopyasına herkes erişebilir ancak sahipliği tek bir kişiye aittir. Benzersiz ve eşsiz öğeleri temsil eden bu tokenlar birbirleri yerine geçemeyen blok zinciri adındaki dijital defterlerde yer alır.  

İlk NFT’ler 2015 yılında Ethereum ağında ortaya çıkmıştır. NFT tokenler emek ispatı blok zincirlerinde çalışır. 

NFT Tokenler Nasıl Oluşturulur? 

NFT tokenlerin oluşturulmasında çoğunlukla Ethereum standartları kullanılır. Benzersiz koleksiyon öğeleri KnownOrigin, OpenSea ya da Rarible gibi açık artırma pazarlarına yüklenerek oluşturulur. Böylece dijital deftere kaydedilmiş NFT’nin kripto para ile alınıp satılabilen NFT kopyası oluşmuş olur. Sanatçı yaptığı sanat eserini bu açık artırma pazarlarından birine yükleyip NFT kopyasını yapıp sattığında telif hakkı hala elindedir. Daha fazla kopya üretip satabilir. Yani NFT alıcısı orijinal dosyaya erişemez.  

NFT yüklemek için kişinin sanatçı olduğunu kanıtlaması gibi bir şart yoktur. Pek çok NFT yaratıcısının haberi olmadan satılıp alındığı durumlar olmuştur. 

Kendi NFT tokenininiz Rarible (Digital Collectibles), OpenSea (Digital Marketplace), Nifty Gatewey (Digital Art), superRare (Digital art), Enjin (Gaming) Decentraland (Virtual Reality) gibi platformlarda oluşturabilirsiniz. Bunun için tek gereken şey bir dijital kripto cüzdanınızın olmasıdır.

NFT Token Diğer Tokenlardan Farklı Mıdır?

NFT tokenlar eşsiz ve değiştirilemeyen dijital varlıklardır. Bu yönleriyle diğer tokenlardan ayrılırlar. Diğer tokenlar kendi içlerinde değiş tokuş edilebilirken NFT’ler için böyle bir durum söz konusu değildir. Diğer coinler parçalara bölünerek satılabilirken NFT’ler için bu durum mümkün değildir.

NFT’lerin değerleri üreticisi ya da açık artırmalarda yatırımcıları tarafından belirlenir.

Mainnet nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

NFT Token Nasıl Üretilir?

nft token madencilik

NFT token üretimleri Ethereum standartlarına göre yapılır. Bu tokenler ERC721 standardında üretilir. Üreticiler için kolay bir platform vardır. NFT token üretimi için gereken tek şey ise dijital para cüzdanıdır.

NFT token olarak üretilecek dijital dosya platforma IPFS sistemi ile yüklenir. Bu sistemde NFT’nin değiştirilemeyecek parametrelerinin neler olduğu belirlenir. Kaç tane NFT üretileceği, fiyatı ya da satıştaki pay ödemesi de belirlendikten sonra blok zincirine işlem ücreti ödenir ve böylece NFT tokenler üretilmiş olur. Üretilen NFT tokenler kripto para cüzdanına aktarılıp kayıt altına alınır.

NFT Token İle Yatırım Yapılır Mı? 

Nft token ile yatırım yapmak bir koleksiyon parçasına yatırım yapmak gibi görülebilir.  Gerçek hayatta bir koleksiyon parçasına yatırım yapıp daha sonra onu nasıl değerlendireceğiniz tamamen size kalmıştır. NFT’leri de bu şekilde düşünmek mümkündür. Eşsiz dijital veriler satın almış olduğunuzu düşünebilirsiniz. NFT’ler sanatçı ya da alıcıları tarafından fiyatlandırılır. NFT’ler için 2017 yılından bu yana harcana para 174 milyon dolardır.

En Ünlü NFT’ler Hangileridir?

NFT tokenlar son dönemlerde fazlaca gündemdedir. Amerikalı sanatçı Mike Winkelmann’ın eserlerinden oluşan kolaj, müzayedede 69.4 milyon dolar gibi bir fiyata alıcı bulmuştur. Yüksek meblağlara satılan bir diğer NFT ise NBA Top Shot uygulamasıyla satılan Lebron James’in smaç videosudur. Bu videonun NFT’si 77 bin dolara satılmıştır.

Twitter’ın Ceo’su olan Jack Dorsey’in ilk tweeti ise 2.9 milyon dolara satılmıştır.

Decentraland NFT ile kullanıcılarına sanal gerçeklikte arazi satışı yapar. Cryptovoxels ise Decentraland’ın kullanıcıları için hazırladığı inşa etme oyunlarından biridir.

Gods Unchained ise NFT kartları olarak çıkarılmış dijital bir kart oyunudur. Her kart eşsiz ve değerli olduğu için kartları mülkiyet seviyelerine göre alırlar.

My Cyrpto Heroes tarihsel kahramanları seviye ve görevler ile savaşlara gönderip seviye yükseltilen çok oyunculu bir oyundur. Bu oyunda kahramanlar oyun içindeki itemler için Ethereum blok zincirinden token olarak çıkarır.

Kripto pullar ise NFT tokenlerin kullanıldığı başka alanlardır. Bu pullar Avustralya Posta İdaresi tarafından çıkarılır. Dijital dünya ve gerçek dünya arasında bir köprü olan bu pullar normal pullar gibi posta gönderme işlemlerinde kullanılabilir. Bu pullar Ethereum blok zinciri üzerinde dijital resim olarak kayıtlıdır. Böylece alım satım işlemleri ve koleksiyon parçası olarak kullanılabilir.

Binance koleksiyonları da NFT içerir. Binance ve Enjin işbirliği ile hazırlanan bu NFT’ler özel günler için çıkarılmıştır. Binance bu NFT’leri Twitter üzerinden dağıtabilir. Hediye dağıtımına katılmak için yapılması gereken ise çok basittir. TrustWallet gibi Ethereum destekleyen bir cüzdan indirilmelidir. Ethereum adresi kopyalayıp hediye kurallarında belirtildiği gibi paylaşılır. Adresinizi bir form ile ya da Twitter’da yorum olarak paylaşmanız mümkündür. Eğer hediye dağıtımı sırasında bir NFT kazanmış iseniz kazandığınız NFT Trust Wallet cüzdanınızda Koleksiyonlar kısmında yer alacaktır. NFT tokeninizi isterseniz HOLD edebilir ya da açık belirtilmiş açık pazarlarda satabilirsiniz.

FOMO ve FUD nedir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

NFT Tokenler Ne İçin Kullanılır?

nft tokenler hangi amacla kullanilir

NFT tokenleri dijital kimlik olarak kullanmak mümkündür. Kimlik bilgisi ve veri mülkiyeti blok zincirinde NFT kullanımı ile gizlilik ve veri bütünlüğü anlamında bir adım olabilir.

Oyunlardaki enflasyonu çözmek için de NFT kullanmak mümkündür. Oyunlar kendi ekonomi sistemlerine sahiptir. Oyunlardaki sistemler eğer tokenlaştırılırsa blok zinciri sayesinde oyunlardaki enflasyon için NFT kullanımı da mümkün hale gelebilir.

CryptoKitties Nedir?

CryptoKities ilk NFT projelerinden biridir. Para birimi olmayan, yalnızca eğlenceli vakit geçirmek için çıkartılan Crypto Kities varlıkları milyonlarca doların transfer edilmesini sağlamıştır. Aynı zamanda bazı nadir olanları NFT token olarak da yüz binlerce dolara satılmıştır.

Ethereum üzerinde yaratılmış bir oyun olan CryptoKities kullanıcılarına sanal kediler biriktirme imkânı tanır. Biriken sanal kedileri arzu ettiğiniz durumda değiş tokuş etme şansınız da bulunur.

CryptoKitty’ler farklı yaş, ırk, cinsiyet gibi özelliklere sahiptir. Böylece eşsiz olmaları ve birbiri yerine geçmeleri engellenmiş olur. Crypto Kities’ler aynı zamanda bölünemeyen varlıklardır. Crypto Kities’ler Ethereum ağı için tıkanmaya sebep olmuş varlıklardır. Fazla yoğun olmaları sebebiyle böyle bir ün kazanmışlardır.

Şubat 2020 tarihi itibariyle  Ethereum blok zinciri üzerinde tüm zamanların en yüksek günlük işlem sayısı bu varlıkların olduğu zamanlarda kaydedilmiştir. Oyun Ethereum ağında ilk coin arzı patlaması olduğu zamanlardaki gibi büyük etkiler yaratmıştır.