• ALTIN (TL/GR)
  1.888,63
  % -0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8592
  % -0,26
 • € EURO
  31,4906
  % -0,93
 • £ POUND
  36,4818
  % -0,73
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mina Coin nedir, Nasıl Alınır?

mina coin ucret

Mina Protokolü Kripto para dünyası ile gerçek dünyayı birbirine bağlamayı hedefleyen bir projedir.  Mina protokol ağının yerel tokeni, Mina tokenidir. Mina SNARK ve blok üreticilerine ödeme yapılırken kullanılır. SNARK sıfır bilgi kanıtı anlamında kullanılır. Bu sebeple Mina protokolü diğer blockchainlerden daha hafif olmaktadır. Bu durumda kullanıcı kişilerin blockchainde etkin olması için indirmesi gereken veri miktarı diğer blockchainlere göre daha azdır. 

Mina coin, gerçek dünya ile kripto arasında gizliliği koruyan bir geçit inşa eder. Tasarım gereği, Mina blok zincirinin tamamı yaklaşık 22kb’dir. Bu da birkaç tweet büyüklüğü kadardır. Bu, herkesin eşler arası bağlantı kurmasına ve zinciri hızla eşitleyip doğrulamasına olanak sağlar. 

Mina Protokolü 23 Mart’ta başlatıldı ve şirket, blok zincirlerini halka duyurmak için CoinList borsası ile ortaklık kurdu. CoinList, insanların kripto para ticareti yapabilecekleri veya satın alabilecekleri popüler bir kripto para borsasıdır. Mina satın almak için tek ihtiyacınız olan, CoinList değişimine kaydolmak ve hesabınızı doğrulamaktır.

Hesabınız doğrulandıktan sonra CoinList’e para yatırabilir ve Mina Protokolü kripto satın alabilirsiniz. CoinList üzerinden Mina Protokol fiyatını da alabilirsiniz.

Mina Protokol’ün Özelliği Nedir?

Mina protokol dünyanın en hafif blockchain zincirini kullanmaktadır. Bitcoin veya Ethereum gibi birinci nesil blok zincirlerinden farklı olarak Mina, katılımcıların tüm zinciri hızlı bir şekilde senkronize edebilmesi için yaklaşık 22 kb’lik bir zincir kullanır. Mina, ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden kullanıcılar için en yüksek esneklik, güvenlik ve gizlilik seviyelerini korurken ölçeklenebilecek şekilde tasarlanmıştır. Küçük boyutu nedeniyle, Mina için uygun doğrulama düğümleri havuzu çok daha kapsayıcıdır, bu da ademi merkeziyetçilik ve kullanılabilirlik için daha uygundur. Esasen, Mina, büyüse bile son kullanıcılar tarafından erişilebilir olması için farklı bir şekilde inşa edilmiştir.

Ethereum madenciliği nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Mina Protokolü Hangi Problemleri Çözmeye Çalışır?

mina protokolunun cozmeyi amacladigi problemler

Mina protokol, kripto para dünyasında pek çok problem için çözüm fikrileri ve farklılıklar sunar. Mina coinin sunduğu bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Blok zincirleri ağırdır. Kullanıcılar ve geliştiriciler, aracılar olmadığında doğrudan blok zincirlerine erişmekte zorlanırlar (yukarıda açıklandığı gibi). Bu durum, ilk etapta blok zincirinin tüm amacından vazgeçiyor. Bu sorunu çözmek için Mina protokolü uygundur. Mina protokolü hafiftir, sabit bir 22kb boyutuna sahiptir. Kullanıcılar ve geliştiriciler Mina’ya doğrudan ve hızlı bir şekilde erişebilir ve doğrulayabilir. Bu sebeple Mina en güvenilir blok zincirlerinden birisidir.
 • Blok zincirleri internetin geri kalanıyla etkileşime girmez. Bu, gerçek dünya bilgisinin blok zinciri uygulamaları için sınırları dışında olduğu, kapsamlarını ve faydalarını sınırlandırdığı manasına gelir. Mina, bu sorunu çözüm üretmek için herhangi bir web sitesiyle özel olarak etkileşime giriyor. Gizlilik ilkesinden ödün vermeden yaşama ve çalışma şeklimizi değiştirmek için bilgi işlem ve karar alma süreçlerinde herkes gerçek dünya verilerini kullanabilir.
 • Güçlü oyuncular, kullanıcı verilerini talep eder . Kullanıcılar, modern dünyaya katılım karşılığında verilerini teslim etmek için daha fazla kontrol ve alternatifler elde eder. Bunu çözmek için Mina, kullanıcıların verilerini kontrol altına almıştır. 

Mina Snapps, SNARK Uygulamaları Nedir?

Mina, “Snapps” veya SNARK destekli uygulamalar olarak adlandırdığımız yeni bir dApp türünü etkinleştirir. Snapp’ler, SNARK özellikli akıllı sözleşmelerdir. Diğer akıllı sözleşme dilleri gibi eksiksiz Turing’tirler, ancak zk-SNARK’lar üzerine inşa edildikleri için gizlilik ve doğrulanabilirlik özelliklerini beraberinde getirirler.

Zk-SNARKs’ın bu özelliği, mevcut blok zincirlerinde veya akıllı sözleşme platformlarında mümkün olmayan yeni kullanım durumunun kilidini açar. Örnek olarak, kullanıcılar Snapps üzerindeki verileri özel olarak kullanabilir. Snapps ayrıca ‘ana akım’ internetten doğrulanmış özel verilerle çalışabilecek. Bunun sebei, Snapps’in https imzası ile imzalanmış herhangi bir web sitesinde bulunan verileri güvenmeden ve özel olarak doğrulayabilmesidir. Mina Snapps gibi başka hiçbir blockchain projesi bunu özel olarak ve güvenle yapamaz.

Decentaland (MANA) Coin nedir, Nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Mina’nın Avantajları Nedir?

minanin getirdigi olumluluklar nelerdir

Mina token kullanıcılarına uygulamaları ve sistemi ile birçok avantaj sunar. Diğer blok zincirlerinden farklı olarak, Mina üzerine inşa edilen Snapps, internetin geri kalanıyla özel ve güvenilir bir şekilde etkileşim halinde olabilir. Mina’nın gücünü gerçek dünya ile kripto para dünyası arasında özel bir ağ geçidi olarak gösteren birkaç kullanım durumu vardır. Bu durumlar:

 • İnternet Hizmetlerine Özel Erişim: Kullanıcılar, kişisel verilerini paylaşmadan herhangi bir web sitesinden kritik çevrimiçi ve zincir içi hizmetlere erişebilir. Bunun yerine, önemli gereksinimleri karşıladıklarını kanıtlamak için Mina’yı kullanırlar. Tehlikeye atılabilecek güvenilir bir bölgeye gerek yok. Örneğin, kullanıcılar blok zincirine temeldeki verilerin hiçbirini açıklamadan kendileri veya kimlikleri hakkında gerçekleri (örneğin ikamet ettikleri ülke, isim, kredi puanı vb.) Kanıtlayabilirler.
 • İzinsiz Web Oracles – Mina’s Snapps ile geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için herhangi bir web sitesinden özel, doğrulanmış, gerçek dünya verilerini kullanabilir. Web’de herkese açık olan herhangi bir bilgiye erişebilirler (bu web sitesinin iznine ihtiyaç duymadan). Ayrıca, hassas bilgilere yalnızca ilgili kanıtları uygulamalarına girerek erişebilir, kullanabilir ve koruyabilirler. Güvenilir oracle’lara veya özel web sitesi entegrasyonlarına gerek yok. Örneğin, bir geliştirici, bir Tweet belirli bir sayıda beğeniye ulaşırsa otomatik olarak bir ödül ödeyen akıllı bir sözleşme oluşturabilir. Snapp, Tweetin hedefe ulaştığını güvenmeksizin ve izin almadan ispatlayabilir.
 • Tek Özel İnternet Oturumu: Kullanıcılar bir hesap oluşturmadan ve kişisel verilerini vermeden herhangi bir internet web sitesine veya hizmetine özel olarak erişebilir. Bunun yerine, Mina ile güvenli bir şekilde oturum açarlar. Hiçbir merkezi hizmet sağlayıcı bunları engelleyemez. Zincirlerdeki geliştiriciler bu özel, güvenli seçeneği hizmetlerine entegre edebilir. Örneğin, bir kullanıcı bir hizmette özel olarak oturum açabilir ve kimlik bilgilerini veya e-posta adresini web sitesiyle paylaşmak zorunda kalmadan kimliğini kanıtlayabilir.

Bu özellikler ile Mina coin kullanıcılarına daha güvenli bir alım satım ortamı yaratmış olur.

SORUN CEVAPLAYALIM
 • suzan altunç2 sene önce
 • mina token hakkında geniş bir açıklama yapmışsınız tebrikler. fakat bu başarılı anlatım sizlerin dünyasında olan kişilerce anlaşılabilecek bir anlatım! bende bir mina token yatırımcısıyım. daha nesnel, daha gündelik dille ve ya düşük seviyede yani hiç teknik terim kullanmadan ilkokul seviyesinde bir anlatım yapabilir misiniz? 2000 adet civarında mina token sahibiyim. soru şu: ben ne aldım?

  • Funda2 sene önce
  • Suzan hanım bu soruyu yatırım yapmadan önce sormanız gerekmez miydi?