• ALTIN (TL/GR)
  1.458,50
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  23,3104
  % 0,22
 • € EURO
  25,7414
  % 1,94
 • £ POUND
  29,9605
  % 1,23
 • ¥ YUAN
  3,2679
  % 0,16
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

mama ve bez yardimi belgeler

Mama ve bez yardımı için başvuru bulunduğunuz ilin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, bakanlığa bağlı kurumlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna, muhtarlıklara ve kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılır.

Başvuru için gereken şartlar sağlanıyor ise başvuru sırasında sizden talep edilecek evrakları eksiksiz şekilde toplayarak başvurunuzu ilgili kuruma yapabilirsiniz. Çocuklu aileler için çocuk yardımı, mama ve bez yardımı ve süt parası gibi yardımlarla destek maddi durumu yetersiz aileleri desteklemeye çalışır.

Mama ve Bez Yardımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Mama ve bez yardımı için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bu desteğe başvurabilmek için öncelikle doğumun canlı sonuçlanmış olması gerekir.
 • Maddi durumu yeterli olmayan aileler bu desteği 2 sene boyunca alabileceklerdir.
 • Desteğe başvurmak için kişi başı 701,32 TL’nin altında gelir sahibi olması gerekir.
 • Ebeveynlerin herhangi bir farklı kurum ya da kuruluştan gelir sahibi olmaması gerekir.
 • Anne ya da babaya ait taşınabilir mal olmaması gerekir.
 • Mama ve bez yardımı için başvuru yapacak ebeveynlerden ikisinden biri ya da ikisi de Türk vatandaşı olmalı veya mavi kart sahibi olmalıdır.
 • Ebeveynlerin sağ olması gerekir. Eğer anne vefat etmiş ise yardım babaya verilebilir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusunda Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru sırasında sizden istenecek belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeniz önemlidir. Mama ve bez yardımı için talep edilen evraklar şunlardır:

 • Bebeğe ait T.C kimlik kartı
 • Anne ve babanın gelir durumunu gösteren bir belge
 • Anne ve babanın T.C kimlik kartları
 • Başvuru formu (Başvurulan ilgili kurumdan temin edilir.)

Belgeleriniz ilettikten sonra başvurunuz 40 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Ayrıca başvuru sonuçları kısa mesaj olarak iletilir. Başvurunuz olumlu sonuçlanmış ise ödemeleriniz PTT şubelerine yapılacaktır.

KOSGEB Başvurusunda aranan şartlar nelerdir? Yazısını inceleyin!

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nereden sorgulanır?

mama ve bez basvurusu sorgulama islemleri

Mama ve bez yardımına başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun durumunu ya da ödemenin ne zaman gerçekleşeceğini öğrenmek için e-devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet sistemi için şifreniz yoksa PTT şubelerinden satın almanız mümkündür. Aldığınız şifre ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarak arama yapabilirsiniz. Buradan mama ve bez yardımı başvurunuzun ne durumda olduğunu ya da ödemenin ne zaman yapılacağını gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadardır?

Mama ve bez yardım parası 2021 yılı için 150 TL olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte 2015 yılından sonra doğan çocuklar için başvurulduğu takdirde çocuk yardımı parası da alınabilir. Ayrıca doğum sonrası verilen süt parası da 2021 yılı için 202 TL olarak belirlenmiştir.

Süt Parası Nedir?

Süt parası ya da emzirme parası olarak bilinen bu yardım doğum sonrası annelere bir defaya mahsus olarak verilen bir yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapmış annelere verilen bu yardım her doğum sonrasında bir defalık ödenir. Doğum yaptığınız hastanede süt parası için giriş işlemi sistem tarafından yapılır. Süt ya da emzirme parası 4A SSK ve 4B BAĞ-KUR bağlı ya da kendi adına çalışan ve aylık alan anneler ve babalara ödenir. Bu yardımdan tüm anneler değil, sadece SSK ya da BAĞ-KUR’a bağlı anneler ya da bu kurumlara bağlı babaların çalışmayan eşleri faydalanır.

T.C vatandaşı olan, aylığı olan kadınlara 2015 yılı sonrası doğmuş 5 yaşından küçük çocuklar için verilen süt parası babalara verilmez. Bu destekten faydalanabilmek için çocuğun hayatta olması gerekir.

Süt parası için başvuru yapmak isteyenler;

 • Süt parası müracaat dilekçe
 • Doğum raporu
 • Kimlik belgesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapabilirler.

Değerlendirme sonrası olumlu sonuçlanan başvurular için süt parası PTT şubeleri ya da Ziraat Banka’sında annenin hesabı var ise bu bankadaki hesaba yatar. Her ayın 8’i ve 14 ‘ü arasında ödemeler gerçekleşir.

İpek Böcekçiliği KOSGEB desteği nedir? yazısına da göz atın!

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

yeni dogan cocuk yardimi nedir

Çocuk parası da mama ve bez parası ya da süt parası gibi yeni çocuk sahibi olmuş ailelere verilen yardımlardan biridir. Çocuk parası yardımından doğum yapmış olan sigortalı ya da sigortasız tüm annelerin faydalanması mümkündür. Bu yardım için çocuğun 2015 yılından sonra doğmuş olması gerekir. Doğan çocuk sayısına göre değişen bu yardım için belirlenmiş tutarlar şunlardır:

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk için 600 TL

Bu yardım parası her sene asgari ücrete göre hesaplanır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun ortak bir desteği olan bu yardım günlük en az 38,15 TL olarak belirlenmiştir. Çocuklar için verilen bu yardım parasından yararlanabilmek için anne ve babanın Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması gerekir.

Yeni doğan parasından faydalanabilmek için öncelikle çocuğa bir T.C kimlik kartı çıkartılması gerekir. T.C kimlik kartı sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sitesinde yer alan başvuru dilekçesi doldurulmalıdır. Belgeler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ya da Sosyal Hizmetler Merkezine bizzat iletilebilir veya kargo ile gönderilebilir.

Başvuru sonucu ise ALO 183 ve ALO 144 numaralı hatlardan sorgulanabilir. E- devlet şifresi üzerinden de sorgulama yapılabilir. E-devlet sistemine şifre ve T.C kimlik numaranız ile giriş yaparak arama kısmına “Doğum Parası” yazmanız yeterlidir. Çıkan sayfadan başvuru sürecinize dair gelişmeleri takip etmeniz mümkündür. Sonuçlar yaklaşık 50 gün sonra belli olur.

Olumlu sonuçlanan başvurular sonrasında doğum parası da mama ve bez yardımı gibi PTT şubelerinden alınabilir.