• ALTIN (TL/GR)
  1.901,99
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9578
  % 0,06
 • € EURO
  31,8303
  % 0,18
 • £ POUND
  36,8340
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,0642
  % 0,23
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Mainnet Nedir?

mainnet avantajlari

Mainnet ana ağ anlamına gelmektedir. Test ağında çalıştırılıp herhangi bir sorun çıkmadan yüksek bir performans gösteren coinler uygun görüldüğünde ana ağa taşınır. Mainnet, blok zinciri olmayan ya da farklı bir ağ üzerinde çalışan herhangi bir kripto paranın kendi ağını oluşturması işlemidir.

Örneğin bir dijital para Ethereum ağında yani ERC-20 standartlarında çalışırken bu ağda çalışmayı bırakır ve kendi blok zincirini veya ağını oluşturmuşsa o kripto para artık Mainnet’e geçmiş sayılır. Test ağı sonrası tüm aşamalar geçildikten sonraki en son hale ana ağ denir. Ana ağ sayesinde kripto zincirinin dağıtılış ve çıkış tarihi de öğrenilmiş olur.

Test Ağı Nedir?

Test ağı ise kripto paranın ana ağa geçmeden önce çalıştırıldığı yerdir. Burada yazılımcılar oluşturdukları blok zincirlerini ya da coinleri çalıştırırlar. Kısacası test ağı yazılmış ya yayınlanmaya hazır coinler için test yapılan ağdır. Test ağında paranın sorunsuz bir şekilde çalışması amaçlanır. Kripto paranın çalışırken ortaya çıkan sorun ve hatalar bu ağda düzeltilmeye çalışılır. Test ağında tam kapasite çalışmayan tokenler de yer alır. Bu tokenlerin performansı yükseltilmeye çalışılır.

Test ağında dijital paranın güvenliği, performansı yazılımcılar ve yaratıcılar tarafında denenir. Test ağından önce ilk para teklifi, ilk değişim teklifi, proje için fon ya da projenin duyulması için yollar yapılır. Daha sonra bu miktarlar projenin prototiplerini geliştirmekte kullanılır.

FOMO ve FUD nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Test Ağı ve Ana Ağ Arasındaki Farklar Nelerdir?

test agi ile ana ag arasindaki farkliliklar

Test ağı ve ana ağ arasında bazı farklılıklar bulunur. Bu farklılıklar kısaca şöyle sıralanır:

 • Test ağlarında deneme yapılır, ana ağlarda ise sorunsuz şekilde çalışan coinler yer alır.
 • Test ağı yeni yazılımlar için sandbox görevi görür.
 • Ana ağda yer alan coinler madde olarak değerli iken test ağındaki coinlerin maddi bir değeri yoktur.
 • Ana ağda blok zinciri 0x00, test ağı ise ADDRESSVERSION 0x6f kullanır.
 • Test ağında genesis başlangıç bloğu mevcuttur. Ancak ana ağda yer almaz.
 • Test ağında madencilik yapmak ana ağa oranla daha kolaydır.
 • Test ağında header byte 0x0B110907, Bitcoin’de ise 0XF9BEB4D9 kullanılır.

Mainnet’e Geçiş Kripto Paralar İçin Neden Önemlidir?

Mainnet’e geçiş hem kripto paralar için hem de yatırımcılar için önem taşıyan bir durumdur.

Şu anda pek çok dijital para projesi çalışmak için Erthereum’un ERC-20 standart ağını kullanır. Dijital para, eğer kendi ağı yoksa ve başka bir ağda çalışıyorsa token olarak adlandırılır. Dijital paranın kendi ağı ya da blok zinciri var ise bu dijital varlığa coin adı verilir.

Dijital paralar çalıştığı ağın imkanlarına göre işlev görür. Eğer dijital para Ethereum ağında çalışıyor ise bu ağın sağladığı imkanlardan yararlanır, bu ağın özellikleri dışında bir özellik kullanamaz. Ethereum ağı ERC-20’nin sahip olduğu hız, maliyet oranına bağlı olarak işlemlerini gerçekleştirir. Bu standartlar dışına çıkamaz.

Bir blok zinciri ya da kripto para kendi ağını oluşturarak kendi standart ve özelliklerini belirler. Hız, maliyet, akıllı kontrat ve ölçülebilirlik gibi özelliklere sahip olur.

Mainnet’e geçiş dönemi yatırımcılar için de önemlidir. Eğer bir kripto para kendi ağına sahip olma yolunda ilerliyorsa yatırımcılar bu paraları takip edip yatırım yapabilir. Kendi ağına sahip kripto paralar %10 ila %15 arasında değerlenir. Kripto paranın kendi ağına sahip olması fiyatını yükseltir. Ancak sadece ana ağa sahip olmak yeterli değildir. Bir kripto paranın başarılı olması ve fiyatının yüksek kalması için gereken ana ağ işlevinin yükseltilmesi ve revize edilmesidir.

Piyasa değeri açısından mart ayında blok zincirine ikinci bir katman ekleme özelliğinde Lightining Network başlamıştır. Bu ağ ile BTC’nin ölçülebilirliği artar, daha hızlı işlem yapılması sağlanır.

2021 Yılı İçin Beklenen Mainnet Launch’lar Hangileridir?

Mainnet launch ana ağ lansmanı anlamına gelir. 2021 yılı için gerçekleşen ve gerçekleşmesi beklenen Mainnet lansmanları şunlarır:

 • Radix: Radix DeFi pazarında katmanlı bir ağ sağlar. Radix Public Network 2021 yılı sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.28 Nisan’da ise Radix betaneti halak açmış ve 22,7 milyon dolardan fazla bir destek almıştır.
 • Uniswap şu anda pek çok kullanıcı için büyük bir borsadır. 5 Mayıs tarihinde bu borsanın üçüncü verisyonunun yayınlanması planlanıyor. Projenin ölçülebilir Optimizm L2 dağılımı ise daha sonraki tarihte yapılacak. Projenin en çok beklenen özelliği ise likidite pozisyonudur. Yenileme ile her likidite sağlayıcısı istedikleri fiyatı üzerinde kontrol sağlanabilecek. Bu durum portföydeki varlıkları uzun süre tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Theta Mainnet 3.0 projesi lansman tarihi ilk önce 21 Nisan olarak belirlense de bu tarih 30 Haziran’a ertelenmiştir. TFUEL stake etme ve yakmanın getirilmesiyle Theta’ya daha fazla talep olacağı düşünülüyor.
 • NEO Mainnet 3.0 ise akıllı sözleşmelerini geliştirmek için oracle ağını tanıtacaktır. Bu proje Neo Foundation ve Neo Global Development ekibi tarafından geliştirilecektir. NEO Mainnet 3.0 lansmanı Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek.
 • Reef Finance mayıs ayının sonunda yapılacaktır. Ethereum’dan uygulama taşımak isteyenler için ise EMV uyumluluğuna sahip olacaktır. Reef Finance’ın ana satış noktası Substrate’dir.

Ana ağ başlatmak kadar proje yükseltmek de önemli bir işlemdir. Bu yükseltme ve lansmanlar ile blok zinciri ekosisteminde daha rekabetçi bir ortam oluşacaktır.

Binance vadeli işlemler (Binance Futures) nasıl kullanılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Mainnet’in Avantajları Nelerdir?

mainnet olumlu yanlari

Mainnet kullanıcılara pek çok avantaj sunar. Mainnet’in sunduğu kolaylıklar güvenlik, kullanım, güvenilirlik alanlarındadır.

 • Güven: Ana ağ, blok zincirinin işlevsel olduğunun kanıtı olarak hareket eder. Halkı Ağa katılmaları için açık bir davet verir.
 • Kullanım Durumları: Bir ana ağı başlatmadan önce, bir blok zinciri zaten uygulama oluşturucularla ortaktır. Bu nedenle, bu uygulamalardan bazıları ana ağın başlatılmasıyla birlikte başlar. Bu, blok zincirinde daha fazla dApp’ler için kullanım senaryoları sağlar.
 • Güvenilirlik: Çoğu blok zinciri, kripto ana ağının piyasaya sürülmesinden sonra temel kodları halka açık hale getirir. Bu tür açık kaynaklı projeler, kullanıcılar için daha güvenilir hale gelir.
 • Yeni fırsatlar: İzinsiz, genel ağ keşfi mümkün kılar.

Ek özellikler: Güvenlik özellikleri (istenmeyen posta önleme yetenekleri) gibi ek ana ağ özellikleri kullanılabilir.