• ALTIN (TL/GR)
  1.458,61
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  23,0929
  % -0,74
 • € EURO
  25,2421
  % 0,52
 • £ POUND
  29,4542
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,2502
  % -0,48
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Litecoin Nedir? Tarihçesi

litecoin degeri

Litecoin, Bitcoin’in tamamlayıcısı olarak düşünülebilir. Temelde Bitcoin ile aynı çalışma sistemine sahiptir. Bitcoin piyasasındaki bazı eksiklikleri Litecoin ile giderilmiştir.

Litecoin herhangi bir merkeze bağlı değildir. Açık kodlu, halka arz edilen bir Blochchain zinciri üzerinde bulunur. Litecoin, ilk çıktığı andan itibaren yükselişte olan bir kripto para birimidir. Litecoin, ilk alt coin’dir ve düşük ödemelerle işlem yapılbilmesini sağlar. Litecoin zincirinde, Bitcoine göre daha hızlı blok oluşturulabilir. Bitcoin’deki 10 dakikalık blok kırma işlemi, Litecoin ile 2.5 dakikaya kadar inmiştir.

Tarihsel Süreçte Litecoin

litecoin kurulus asamasi

Litecoin en eski kripto para birimlerinden biridir. Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilmiştir. İlk kripto para biri olan Bitcoin’den yaklaşık 2 yıl sonra ortaya çıkan Litecoin, dijital gümüş olarak adlandırılır.

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin için asıl yükseliş, 2013 yılında yaşanmıştır. 2013’ün kasım ayında Litecoin’de %100’lük bir yükseliş yaşanarak, değeri 1 günde 1 Milyon dolara ulaşmıştır. Bu yükseliş ile Bitcoin’den sonra en fazla ağırlık verilen kripto para birimi olarak, yükselişine devam etmiştir.

2017 yılı da Litecoin ‘in geniş bir kitleye ulaşması adına, verimli bir yıl olmuştur. Ocak 2017 ile Aralık 2017 arasında, fiyatı 4 dolardan 350 dolara yükselmiştir. Bu durum kripto para piyasası için önemli bir rekordur. 2017 yılı içerisinde Litecoin’in değeri, tam olarak %8000’in üzerinde artmıştır.

Günümüzde Litecoin’in değeri 9 Milyar doların üzerindedir. Ancak 2018 yılında hızlı bir düşüş yaşamıştır. Ethereum ve Ripple gibi başka kripto paraların da devreye girmesi ile en değerli 7. kripto para sıralamasına gerilemiştir. Kripto para piyasasında gerileme yaşamış olsada Litecoin, yeni uygulamalar edinerek yerine korumaya odaklı tutum sergiler.

Devlet destekli konut hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Litecoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi kripto paralar ile neredeyse aynı sistemde çalışsada, Litecoin’in kullanıcılara sağladığı avantajlar bulunur. Bitcoin yazılımından esinlenerek oluşturulan Litecoin için farklı matematik formülleri bulunur.

Yeni matematik formülleri sayesinde, Litecoin işlemleri daha kolay ve daha az ödeme ile gerçekleştirilebilir durumdadır. Madencilik işlemlerinin hızlı olması, onay süresini de ciddi anlamda düşürerek gönderim hızını artırır.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin ile Bitcoin arasındaki farklılıklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bitcoin’de blok oluşturma işlemi 10 dakika sürerken, Litecoin’de bu süre 2.5 dakikadır. Aradaki fark işlem onay süresini oldukça kısaltır.
 • Litecoin’in kullandığı zincir sayesinde kişisel bilgisayar ya da telefonlardan madencilik işlemi yapılabilir. Bitcoin’de kişisel cihazlar ile madencilik yapılamaz.
 • Dolaşımda bulunan Bitcoin sayısı 21 Milyon ile sınırlıyken, Litecoin için sınır 24 Milyondur. Bu durum işlem hacmini büyük oranda etkiler. Litecoin’in işlem hacmi Bitcoin’e göre oldukça fazladır.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği ile Bitcoin madenciliği arasında çok büyük bir fark yoktur. Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde kullanılan ve madencilik işlemleri için özel olarak üretilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılır. Litecoin’de kişisel bilgisayar ile madencilik yapma şansı olsada kazanç sağlama oranı oldukça azalır.

Madencilik işlemi yapan kullanıcıların artması ile Litecoin’de madencilik yapmak zorlaşmıştır. Bu durum göz önünde bulundurularak iki farklı madencilik seçeneği oluşturulmuştur. Bunlar;

 • Solo Madencilik,
 • Bulut Madenciliği olarak adlandırılır.

Solo Madencilik Nedir?

Sola Madencilik; gerekli bütün ekipmanların kullanıcılar tarafından sağlandığı bireysel bir madencilik türüdür. Solo Madenciliğin en büyük avantajı; karın bölünmemesi ve yüksek kar elde edilmesidir.

Solo madencilikte bütün masraflar, kullanıcılar tarafından karşılanır. Bu yüzden solo madencilik, kullanıcılar için pahalı bir yoldur.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği, diğer madencilik türlerine göre daha hesaplıdır. Bulut madenciliğini, kullanıcılar yerine Litecoin tarafından yapılır. Bir Litecoin paketine ödeme yapılarak, madencilik işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bulut madenciliğinden coin kazanmak için ödeme yapılması gereklidir. Fakat bu ödeme solo madencilik masrafları kadar pahalı değildir. Bulut madenciliği için yapılacak ödeme kadar coin kazanılır. Bulut madenciliğinden kazanç elde etmek için madenciliğin yapılacağı şirketin güvenilir olması önemlidir.

Madencilik Havuzu Nedir?

Madencilik havuzu, birden çok kullanıcının bir araya gelmesi ile oluşur. Bir bakıma solo madencilik türüdür. Bir madencilik havuzuna üye olunarak, solo madencilik için masraflar düşürülebilir.

Havuz madenciliğinde kullanıcılar kaynaklarını ve kazançlarını paylaşır. Bir madencilik havuzuna üye olmak için, belli bir miktar ödeme yapılması da gerekir. Seçilebilecek yüzlerce farklı Litecoin madencilik havuzu, sistemde mevcuttur.

Madencilik Dışında Litecoin Elde Etme Yolu Var Mıdır?

Madencilik yapmadan Litecoin elde etmek için, satın alma işlemi yapılmalıdır. Satın alma işlemi ile daha az zaman ve para harcayarak Litecoin sahibi olunabilir.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Litecoin sahibi olmanın iki yolu vardır. Biri madencilik işlemi, diğeri ise satın almaktır. Litecoin satın almak için, piyasadaki kripto para borsalarından birinde kayıtlı olmak gereklidir.

Herhangi bir kripto para borsasına, kimlik bilgileri ile üyelik işlemi gerçekleştirilebilir. Daha sonra üye olunan borsa üzerinden hesap açılmalıdır. Açılan hesaba para yatırılarak, Lietcoin alma işlemi gerçekleştirilebilir. Herhangi bir banka hesabı üzerinden, kripto para hesabına EFT ile para aktarılabilir. Litecoin için işlemler, TL üzerinden de yapılabilir.

Bütün kripto para birimlerinde olduğu gibi Litecoin içinde bir saklama alanı gereklidir. Litecoin alıp satabilmek için, bir Litecoin cüzdanına ihtiyaç duyulur.

Emtia Nedir? Çeşitleri nelerdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Litecoin Cüzdanı Nedir?

litecoin yazilim sifreleme

Diğer kripto para piyasalarında olduğu gibi Litecoin cüzdanları da birer yazılımdır. Litecoin cüzdanı ile kripto para işlemleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılır. Cüzdan şifreleme ile işlemler ve hesap bakiyesi kontrolü güvenli bir şekilde yapılabilir. Litecoin’de işlem yapmadan önce, cüzdan şifresinin girilmesi gerekir. Bu şekilde online tehditlerden korunma imkanı sağlanmış olur.

Litecoin cüzdanları, kişisel bilgisayarlar veya mobil cihazalar üzerinden de kullanılabilir. Bilgisayara veya telefona cüzdan uygulamasını indirmek yeterlidir.

Litecoin resmi sitesi üzerinden de cüzdan oluşturulabilir. Soğuk cüzdan olarak da bilinen donanım cüzdanları ile LTC varlığı güvenli bir şekilde saklanabilir. Soğuk cüzdanlar oldukça güvenli olsada, işlem süresi bu cüzdanlarla uzun sürer. Soğuk cüzdanlar sürekli işlem yapmak isteyenler ve hesap hareketlerini düzenli olarak kontrol etmek isteyenler için oyalayıcı olabilir.

Litecoin Nasıl Kullanılır?

Litecoin kullanmak için cüzdan sahibi olduktan sonra, dilendiği gibi alım satım veya takas işlemi gerçekleştirilebilir. Cüzdan adresleri ile kripto para takası yapılabilir veya bakiyedeki kripto paralar satılabilir.

Litecoin takas işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak yapılır. İşlemlerin her biri ağda ilan edilir ve Blockchain zincirine dahil olur. Bu sayede aynı Litecoin’in birden fazla harcanması engellenir. Bu durum, işlem güvenliğini de artırır.

Litecoin Nasıl Nakite Çevrilir?

Kripto paralar için birçok işlem kripto para borsaları üzerinden yapılır. Kripto paraların da nakite çevrilmesi borsalardan satış işlemi yapılarak gerçekleştirilir. Litecoin’ler de kripto para borsalarından satılarak, gerçek para tutarı ilgili banka hesaplarına aktarılır. Litecoin nakite çevirme işleminden elde edilecek tutar, EFT veya havale yoluyla hesaba aktarılır. Hesaba para aktarma işlemi, 24 saat içerisinde gerçekleşecektir.

Şu an için 1 Litecoin 184.94 dolara karşılık gelir. Yani 1 Litecoin karşılığında 1,497.16 Türk Lirası alınabilir, ancak dolar üzerinden işlem yapmak daha kolay olacaktır.