• ALTIN (TL/GR)
  1.889,18
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8615
  % -0,26
 • € EURO
  31,5021
  % -0,89
 • £ POUND
  36,4954
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kuveyt Türk Parite Nasıl Yapılır?

parite islemleri

Kuveyt Türk Parite işlemlerinin yapılabilmesi için Öncelikle müşterinin bir yatırım hesabı bulunması gerekir. Yatırım hesabı bulunan Kuveyt Türk müşterileri parite yapabilir. Parite yapabilmek için bir mobil bankacılık hesabına sahip olmak veya internet bankacılığına sahip olmak gerekir. Mobil bankacılık üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden kolayca parite yapılabilir. Mobil veya internet bankacılığı üzerinden takip edilen anlık yatırım fonları ile parite yapabilmek mümkündür. Parite yapabilmek için müşterinin kullandığı mevcut para birimi dışında farklı para birimleri de bulunması gerekir. Bu sayede müşteri karşıt döviz kuruları ile parite yapabilmektedir. Örnek olarak parite yapabilmek için, Amerikan dolarının Türk Lirası karşısındaki değerine bakılmalıdır. Bu sayede müşteri parite yapabilmiş olacaktır. Parite yapılabilmesi için farklı döviz kurularının hesapta bulunması gerekir ve bu döviz kurları karşılaştırılarak ortaya parite çıkarılır. Parite yapımını bir örnek ile göstermek gerekir ise:

 • Örneğin; Euro: 3 TL, Dolar: 2 TL olduğu taktirde, Euro ve Dolar paritesi 3/2= 1,5 parite olacaktır. Bu durumda da Dolar ve Euro paritesi ise 2/3’ten 0’66 olarak hesaplanacaktır.

Kuveyt Türk Parite Nedir?

kuveytturk islemler

Kuveyt Türk pariteleri, diğer paritelerde de olduğu gibi kısaca iki ülke parasının karşılıklı değeri demektir. Yani parite, Bir ülkenin para biriminin başka bir ülke para birimi karşısındaki değerini ifade etmek için kullanılır. Farklı ülke para birimlerinin birbirlerine karşı değer kazanımın ya da kaybı, anlık değeri parite ile gösterilir. Parite tamamen ekonomik bir değerdir ve bunun yanı sıra ülkelerin siyasi belirleyici bir etkiye sahiptir. Parite genel kapsamında iki farklı ülkenin para birimlerinin birbirine oranını gösteren bir kavramdır. Bu sayede ülkelerin ekonomik güçleri karşılaştırılır ve belirlenir. Parite kullanımının sebebi ise iki farklı para birimleri, üçüncü bir para birimine göre ifade edilmesini sağlamaktır. Yani parite sayesinde dolar ve Euro‘nun arasındaki ilişki Türk lirasına göre yorumlanabilir. Paritenin ülke para birimlerinin birbirine oranını ifade ettiği gibi ülke para birimlerinin faiz oranları ve ekonomik koşullarının pariteleri etkileyen faktörler olduğu bilinir. Parite yükselmesi durumunda, paritenin paydasını belirleyen para birimi değer kazandıkça parite düşer; kalitenin payını belirleyen para birimi değer kazandıkça parite yükselmiş olur. Pariteler, majör parite, minör parite, egzotik döviz pariteleri olarak üçe ayrılmıştır. Pariteler, içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar ile her gün değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Akbank Referans Numarası Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk TradePlus Nedir?

Kuveyt Türk TradePlus sistemi, bankacılık aracılığıyla 5 gün 24 saat almak kulvarla Maden ve döviz işlemleri yapılabilecek bir mobil uygulama yapılabilecek bir mobil uygulama sistemidir. Kuveyt Türk’ün müşterilerine sunduğu bu uygulama ile yatırım fonu, hisse senedi, sukuk işlemleri ve kıymetli Maden, döviz işlemleri tek bir uygulama üzerinden yapılabilecektir. TradePlus Sistemi üzerinden müşterilerine sunulan yatırım ürünleri tamamen faizsiz finans ilkeleri ile oluşturulmuştur. Bu uygulama sayesinde müşteriler 5 gün 24 saat boyunca kıymetli maden piyasalarını canlı izleyerek işlem yapabilme hakkına sahiptirler. Kuveyt Türk’ün sunduğu, TradePlus uygulaması kapsamında müşteriler döviz satış emri vererek veya döviz alış emri vererek yatırım yapabilme şansı yakalarlar. Bu sistem üzerinden müşteriler belirli emirler vererek , piyasanın takibini yapabilir ve piyasa değerleri  verilen emirlere ulaştığı taktirde alım emirleri veya satım emirleri otomatik olarak uygulama üzerinden gerçekleştirilir. Bu uygulama genellikle coin uygulamaları ile benzerlik gösterse de en büyük farkı; TradePlus üzerinden yapılan tüm işlemler Kuveyt Türk güvencesi altında gerçekleştirilir.

Kuveyt Türk Bakır Hesabı Nedir?

altın hesabi nedir

Kuveyt Türk’ün bakır hesabı, platine yatırım yapmak isteyen müşteriler için özel olarak hazırlanmış bir hesap türüdür. Bakır hesabı tamamen vadesiz olarak hazırlanmış bir hesaptır. TL, USD veya Euro karşılığında platin alımı ve satımı yapılabilir. Minimum alınabilecek olan platin miktarı 1000 saflıktadır. Bakır hesabı üzerinden yapılmak istenen tüm platin hesap işlemleri Kuveyt Türk şubelerinden kolayca gerçekleştirilebilir. Müşterilerin güvenliği açısından bakır hesabı ve platin işlemleri teknolojik ortamlarda veya müşteri hizmetleri aracılığı ile gerçekleştirilemez. Kuveyt Türk müşterilerinden, bakır hesabı işlemlerini banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirmesini ister. Kuveyt Türk vakıf hesabında 1 TL karşılığında dahi platin alımı yapabilmek mümkündür.

Ayrıca Denizbank Platinum Kart Limiti Ne Kadar? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk Bakır Hesabı Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk bakır hesabı açabilmek için, müşterilerin banka şubesine şahsen başvuru yapması gerekir. Bakın hesabı güvencesi açısından müşterilerin banka şubelerine direkt olarak giderek ve yanlarında nüfus kartlarını bulundurarak başvuru yapmaları gerekir. Bakır hesabı içerisinde alınabilecek olan platin yatırımları, bakır hesabı açılma aşamasında banka temsilcisi tarafından müşteriye detaylı bir şekilde aktarılır. Kuveyt Türk şubelerinden açılabilecek olan bakır hesaplarında yapılan platin yatırımları fiziki olarak çekilmek istenir ise, çekim zamanından en az 20 gün önce Kuveyt Türk şubesine haber verilmesi gerekir. Müşteriler yalnızca bu sayede yatırım olarak biriktirdikleri platinleri fiziki olarak bankadan çekebilirler. Kuveyt Türk müşterilerinin faydalanabileceği bakır hesaplar, internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden de başvuru alırlar; fakat başvuru onayından sonra kişinin banka şubesine direkt olarak giderek başvuruyu onaylaması gerekir. Ancak bu sayede bakır hesabı açılmış olur. Bakır hesabı müşteri ve banka tarafından onaylandığı taktirde anlık olarak kullanıma açılmış olur ve internet bankacılığı, mobil bankacılık üzerinden platin alımı/satımı yapılmaya başlanabilir. Kuveyt Türk’ün müşterilerine sunduğu bakır hesabı da diğer yatırım hesapları gibi bir yatırım aracıdır.