• ALTIN (TL/GR)
  1.643,13
  % 1,35
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4050
  % 1,84
 • € EURO
  29,0910
  % 2,19
 • £ POUND
  33,5507
  % 1,13
 • ¥ YUAN
  3,7545
  % 0,48
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kuveyt Türk Halka Arz Nasıl Alınır?

halka arz nedir

Kuveyt Türk halka arz alınabilmesi, Kuveyt Türk şubelerinden gerçekleştirebilir veya müşterilerin mobil şube üzerinden hisse senedi hesabı açarak halka arz başvurusunda bulunmaları mümkündür. Kuveyt Türk Internet Şubesi üzerinden de halka arz başvurusunda bulunabilir. Hisse senedi fiyatlarını IBS RealTrade programı aracılığıyla anlık olarak takip edebilir ve hisse senedi alım/ satımı gerçekleştirmek mümkündür. Kuveyt Türk halka arz işlemleri telefon bankacılığı ile gerçekleştirmek istenir ise, 0 212 352 35 77 nolu,  dahili numara ile vakıf yatırım menkul değerler çağrı merkezine bağlanılarak, halka arz talebinde bulunulabilir. Halka arz hizmetleri için uygulanan komisyon oranları hakkında müşteri hizmetlerine bağlanabilir veya ilgili şube ile irtibata geçmek yeterlidir. Kuveyt Türk üzerinden, vakıf yatırım menkul değerlerin sunulduğu halka bulunur.  Kuveyt Türk üzerinden halka arz alınabilmesi için,  bankanın müşterilerine sunduğu ilk koşul Kuveyt Türk müşterisi olmaktır. Halka arz alınabilmesi için müşterinin mevcut bir hisse senedi bulunması gerekir. Bu sayede müşteriler Kuveyt Türk aracılığıyla halka arz başvurusunda bulunabilir ve ilgili hisseler hakkında işlem başlatabilir. Halka arz sistemi ile Kuveyt Türk müşterileri, anlık borsa takibi yapabilir ve işlemleri teknolojik ortamda gerçekleştirebilirler.

Kuveyt Türk Yatırım Hesabı Ücretli Mi?

altın hesabi avantajlari

Kuveyt Türk yatırım hesapları, açılış esnasında müşterinin adına merkezi kayıt kuruluşu merkezinde hesap oluşturulurken müşteriden herhangi bir masraf ücreti veya hesap işletim ücreti talep edilmez. Kuveyt Türk müşterileri, birikimlerini sermaye piyasasında değerlendirmek istediği takdirde yatırım hesabından faydalanabilirler. Yatırım hesabı aracılığıyla müşteriler hisse senedi, yatırım fonu ve kira sertifikası ile sermaye piyasası ürünlerinin alım/satım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yatırım hesabı açabilmek için, Kuveyt Türk şubeleri veya Kuveyt Türk mobil üzerinden başvuru yapılması gerekir. Yatırım hesap açılışları tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Günlerle ilgili işletme yasal kesintiler Kuveyt Türk’ün resmi internet sayfasında yayınlanır. Kurulan sermaye piyasası ürünleri ise şöyledir:

 • Yatırım fonu,
 • Hisse senedi,
 • Kira sertifikası,

Yatırım fonu portföyü, bir kişinin ya da kuruluşun sahip olduğu varlıkların tümünün toplandığı sermaye piyasasına denir. yatırım fonları, yatırım yapılan sermaye piyasasının araçlarını ve kıymetli madenlerin tümünü ifade eder. Yatırım fonları arasında, kira sertifikası gibi piyasa araçları bulunur. Yatırım fonlarının asıl amacı; halktan toplanan fonların karşılığında hisse senedi, kira sertifikaları gibi sermaye piyasası araçlarının ve kıymetli madenlerden oluşan portföylerin yönetilmesidir. Her bir yatırım fonu yatırımcısı, fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılma payını satın alarak fona katılım sağlar. Yatırım fonu bu şekilde ilerler. Tasarruf sahibi şirketlerden veya menkul kıymet borsalarından hisse senedi ve kira sertifikası dikkate almak suretiyle tasarruflar değerlendirilebilir. Bireysel birikimler genelde yeterli büyüklükte olmadığından, bu yönde oluşturulan portföylerde gerekli risk durumları yapılamayabilir. Bu sebeple sermaye piyasasında yatırım kuruluşları olarak adlandırılan yatırım fonları oluşturulmuştur.

Ayrıca Garanti BBVA Avans Hesap Ödeme Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk Nitelikli Yatırımcı Kimler?

Kuveyt Türk’ün nitelikli yatırımcıları, kanunda nitelik yatırımcı olarak tanımlanan bireylerdir. Kanunda nitelikli yatırımcı olarak adlandırılan yatırımcılar ise şu kişilerdir:

 • Emeklilik fonları
 • Yerli ve yabancı yatırım fonları
 • Aracı kurulumlar
 • Yatırım ortaklıkları
 • Sigorta şirketleri
 • Bankalar
 • Portföy yönetim şirketleri
 • İpotek finansman kuruluşları
 • Emekli sandıkları
 • Yardım sandıkları
 • Vakıflar
 • Sosyal Sigortalar kanunu maddesince kurulmuş olan sandıklar
 • Kamuya yararlı dernekler niteliğinde kurulmuş diğer dernekler, yatırımcılar ve sermaye piyasası araçlarının ihraç tarihi itibari ile en az 1 milyon TL tutarında Türk Lirası yabancı para veya sermaye piyasası aracına sahip gerçek ve tüzel kişiler.

Kuveyt Türk Talebe Dayalı Müşteri Nedir?

kuveytturk banka karti islemleri

Kuveyt Türk talebe dayalı profesyonel müşteriler,  istenilen nitelikleri yazılı olarak talep etmeleri ve şartlardan en az ikisini sağlamaları durumunda yatırım kuruluşunun sunabileceği hizmet ve faaliyetlerde talebe dayalı profesyonel müşteri sıfatıyla yararlanabilirler. Kuveyt Türk talebe dayalı profesyonel müşteri ayrımı yapılabilmesi için gereken koşullar şöyledir:

 1. İşlem yapılacak piyasalarda son bir yıl içinde, üç aylık dönemde en az 500.000 Türk Lirası hacminde ve en az 10 adet işlem gerçekleştirilmiş olması gerekir.
 2. Kişinin, nakit mevduatlarının, sermaye piyasası araçlarının finansal varlıkların toplamının 1 milyon Türk Lirası tutarını aşması gerekir.
 3. Finana alanında üst düzey yönetici alanlarında en az iki yıl görev yapılmış olması gerekir.
 4. Sermaye piyasası alanında en az beş yıl ihtisas personeli olarak çalışılması gerekir.
 5. Sermaye piyasası faaliyetleri ileri düzey lisans  veya türev araçlar lisansına sahip olması gerekir.

Banka tarafından belirlenen bu nitelikler sağlandığında kişi, nitelikli yatırımcı ayrıcalıklarından faydalanma hakkına sahip olur. Bankalar ve aracı kurumlar tüm müşterilerine profesyonel ya da gelen müşteri olarak lütfen durarak, bu sınıflandırmalara uygun hizmet ve faaliyet sunarlar.

Ayrıca Garanti BBVA Bonus Kart Limiti Ne Kadar? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk Sukuk Nedir?

Kuveyt Türk Sukuk yani kira sertifikası, bir varlığa sahip olunduğunu ve ondan yararlanma hakkının bulunduğunu gösteren değişken getiri sağlayan ve ikincil piyasalarda alım satıma konu edilen faiz sister my piyasa ürünüdür. Sukuk sertifikaları, halk arasında kira sertifikaları olarak bilinir. Kiralama sertifikaları, Varlık kiralama anonim şirketleri tarafından ihraç edilir.  Varlık kiralama şirketleri, kendi sertifika sahiplerinin yararına, satın almak veya kiralamak suretiyle devralınan varlıkların finansmanının sağlanmasına fayda sağlar ve gerekli şartlar uygun görüldüğünde Sukuk, sisteminden her Kuveyt Türk müşterisi faydalanabilir. Mal sahiplerinin, bu varlıklar üzerinden elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan menkul kıymetlerdir.