• ALTIN (TL/GR)
  1.889,47
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8828
  % -0,26
 • € EURO
  31,4915
  % -0,91
 • £ POUND
  36,5036
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kuveyt Türk Altın Hesabı Nasıl Açılır?

altın hesabi nedir

Kuveyt Türk altın hesaplarının açılması için vadeli ve vadesiz olarak açılabilen birikimlerin değerlendirilmesi içim oluşturulmuş bir yatırım hesap türüdür. Altın hesabı ile birikimler değerlendirilir ve birikerek kâr elde edilen bir hesap kanalıdır. Kuveyt Türk altın hesabının açılması için farklı kanallardan başvurular yapılabilir. Başvuruda bulunabilmek için müşterilerden istenen tek koşul Kuveyt Türk müşterisi olunmasıdır. Kuveyt Türk müşterilerinin altın hesap açabilmek için başvuru yapılabilecek kanallar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuveyt Türk internet bankacılığı
 • Kuveyt Türk mobil bankacılık
 • Kuveyt Türk şubeleri
 • Kuveyt Türk ATM’leri

Kuveyt Türk müşterileri bu kanallar aracılığı ile altın hesap başvurusunda bulunarak hesap açılımı sağlayabilirler. Bu sayede altınlarını birikime dönüştürmek isteyen her müşterinin yatırım yapma hakkı banka tarafında saklıdır. Kuveyt Türk üzerinden açılabilecek olan altın hesaplar kendi aralarında da farklı kanallarda ayrılır. Bu altın hesaplar ise şöyledir:

 • Altın cari hesabı
 • Altına altın katılma hesabı
 • Ziynet altın katılma hesabı
 • Birikimli altın katılma hesabı

Kuveyt Türk üzerinden açılabilecek olan altın hesaplarda bulunan altın türleri; gram altın, çeyrek altın, külçe altın türlerinde bulunur. Kuveyt Türk, altın bankacılığı alanında sektörün öncü firmalarındandır.

Kuveyt Türk Altın Hesap Nedir?

altın hesabi avantajlari

Kuveyt Türk altın hesabı, müşterilerin altınlarının bekleyerek faizsiz getiri sağlamasına yarayan bir yatırım fonudur. Kuveyt Türk altın hesabı ile kâr payı alarak faizsiz getiri sağlamak mümkündür. Altına altın katılma hesabı, altına faizsiz getiri sağlayan ilk hesap türüdür. Kuveyt Türk hesap sahiplerine hem tasarruf etme hem de kazanç elde etme imkanı sağlar. Kuveyt Türk ile altın hesabı açan ve altın yatırımı yapan bireylerin farklı bir işlem gerçekleştirmeden yalnızca altınların hesapta beklemesi ile kâr elde etmeleri mümkün. Altın hesaba yatırılan her gram altın, reel sektörde değerlendirilir ve reelde değerlendirilmiş olan kâr, müşteriye altın olarak geri döner. Kuveyt Türk altın hesapları en az 100 gr altın ile açılabilir. Altın hesapları, 1 ay vadeli olarak altına altın katılma hesapları üzerinden açıldığında en fazla oran yüzdesine sahip olunur.

Ayrıca Denizbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk Altın Hesap Nasıl Kullanılır?

Kuveyt Türk altın hesabının kullanılması için müşterinin öncelikle altın hesap açması gerekir. Kuveyt Türk altın hesaplar, açıldıktan sonra mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden altın alım, satımı yapılabilir. Müşteriler altın hesaplar üzerinden tüm alım, satım işlemlerini gerçekleştirebilir ve fiziki altın alımı veya yatırımı yapabilmek için Kuveyt Türk şubelerine gidilmesi gerekir. Şubeye giderek altın hesaplarına fiziki altın yatırımı yapabilmek mümkün olduğu gibi, hesapta bulunan altınların fiziki olarak çekilmesi de mümkündür. Kuveyt Türk altın hesabından yapılabilecek olan tüm işlemler Kuveyt Türk ATM’lerinden de yapılabilmektedir. Kuveyt Türk ATM’lerinden banka kartı, kredi kartı veya anlaşması bulunan diğer kredi kartları ike 7/24 gram veya çeyrek altın alabilmek mümkündür.

Kuveyt Türk Altın Hesap Özellikleri Neler?

altın hesabi nedir

Kuveyt Türk altın hesabı özelliklerinden faydalanabilmek için öncelikle Kuveyt Türk müşterisi olunması gerekir ve Kuveyt Türk müşterisi olan vatandaşların altın hesabı açarak bu özelliklerden faydalanma hakları bulunur. Kuveyt Türk altın hesapları ve özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Altın cari hesabı; vadesiz olarak açılan ve birikimlerin altın olarak değerlendirilmesini sağlayan hesap türüdür. Bu hesabın tasarruf ve saklama amacıyla kullanılması en sık tercih edilen altın hesap türüdür. Altın cari hesabı ile istenilen zamanda altın alım, satımı yapabilmek mümkündür. Cari hesapta minimum işlem limiti ise 0.01 gramdır. Depolanan altınlar banka güvencesi altında tutulur ve 995/1000 saflıkta muhafaza edilir. Altın cari hesabı ile müşteriler; altın Çek düzenleyebilir, altın havale yapabilir, fiziki olarak altın alımı yapabilir ve altın katılma hesabı açabilirler.
 • Altına altın katılma hesabı; altına faizsiz getiri sağlayan il hesap türü olarak, hesap sahiplerine hem tasarruf ettirir hem de kazanç elde etmelerine imkan sağlar. Hesaba yatırılan gram altınlar reel sektörde değerlendirilir ve buna göre bir kâr elde edilerek müşteriye aktarılır. 1 ay vadeli altın hesabı açabilmek için minimum 100 gr altın bulunması gerekir. Hesaplar 3 ay ile 1 yıl arasında açılmak istenir ise vade seçeneği olarak 50 gr altın ile hesap açılması gerekir. Aylık vade için 100 gr, diğer vade seçenekleri için ise bakiye 50 gramın altına inmeyecek şekilde altın çekilebilir. Altın hesapta, hesabın vadesi bozulmadan, kalan bakiye üzerinden kâr payı alınarak işlemler gerçekleşir. Vade tarihinde kâr, hesap sahibi ile kurum arasında %30- %70 oranında paylaşılacak şekilde ayarlanır. Altına altın katılım hesapları için bankanın belirlediği stopaj oranı ise her vade için %15 olarak belirlenmiştir.
 • Ziynet altın katılma hesabı; altın günlerine getirilen tüm altınların 24 ayar karşılığı hesaba yatırılır. Bu hesap türü minimum 50 gram altın ile açılabilir. Hesabın stopaj ücreti %15 olarak belirlenmiştir.
 • Birikimli altın katılma hesabı; genellikle küçük birikimler ile uzun vadeli yatırım yapmak isteyen müşterilerin en sık tercih ettiği hesap türüdür.

Ayrıca Denizbank E-Parola Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Kuveyt Türk’ten Nasıl Hesap Açılır?

Kuveyt Türk’ten hesap açabilmek için müşterilerin ilgili kanallar üzerinden başvuru yapmaları gerekir. Gelişen teknoloji sayesinde müşterilerin banka şubesine gitmesine gerek kalmadan teknolojik ortamlarda başvurusu yapılabilmesi mümkündür.  Kuveyt Türk internet bankacılığından veya mobil bankacılık üzerinden kolayca Kuveyt Türk müşterisi olunabilir ve böylece istenilen hesap türü de açılabilir. Kuveyt Türk’ten hesap açabilmek için yalnızca müşteri olunması yeterlidir.