• ALTIN (TL/GR)
  1.647,24
  % 0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4765
  % 0,55
 • € EURO
  29,0458
  % 0,00
 • £ POUND
  33,5372
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7651
  % 0,35
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kredili Mevduat Hesabı Ne Demek?

kredili mevduat hesabi bankalar

Kredili mevduat hesabı kişilerin banka hesaplarında hazır bulunan mikro kredilerdir. Kredili mevduat hesabının kısaltılmış ismi KMH şeklindedir. Kredili mevduat hesabı banka müşterilerine oldukça fazla avantajlar sağlar. Bankaların İnternet Bankacılığı veya Mobil Bankacılık hizmetleri ile mevduat hesapları kolaylıkla açılabilir.

KMH, Tüketici Sözleşmesi Yönetmeliğine Göre Nedir?

KMH, tüketici sözleşmesi yönetmeliğine göre anlam karşılığı olan bir kısaltmadır. Buradaki anlam karşılığı; kredi verenin önceden tüketici ile açıkça karşılaştırarak belirli bir limit tutarında tüketicinin kendi mevduat hesabında bulunan aktiften fazlasını kullanmasını mümkün kılan bir sözleşme olarak açıklanabilir.

Banka müşterilerinin var olan aktif hesaplarından daha fazlasının kullanmasının mümkün kılınması hesap sahipleri için oldukça kullanışlıdır. Bu sayede yaşanılan ekonomik zorluklarda ve maddi sıkışıklıklarda hesap sahipleri hesap limitlerinden fazlasını kullanıp ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Tamamen müşteri memnuniyeti düşünülerek uygulamaya sokulmuş kredili mevduat hesabı banka müşterileri tarafından sıkça tercih edilip kullanılan hesaplardandır.

Vadeli mevduat hesabı nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Açma İşlemi

kredili mevduat hesabi baslatma

Kredili mevduat hesabı açmak için müşterilerin hesapları olan bankalar ile görüşmeleri yeterlidir. Hesap sahipleri hesaplarının bulunduğu banka şubelerinden, kullandıkları bankanın İnternet Bankacılığı hizmeti üzerinden veya Mobil Bankacılık hizmeti üzerinden kredili mevduat hesaplarını aktifleştirebilirler. Aynı zamanda banka şubesine gitmek istemeyen ve internet erişimi olmayan banka müşterileri Telefon Bankacılığı hizmetini kullanarak da kredili mevduat hesaplarını açabilirler.

Eğer kredili mevduat hesabı açılmak istenen banka kişilerin hesapları bulunmayan bir banka ise önce bankaya başvuru işlemi yapılması gerekir. Başvuru işlemleri bankadan bankaya değişir. Genellikle bankalara İnternet Bankacılığı ile başvuru yapılabilir. Fakat sadece banka şubeleri ile başvuru alan bankalar da vardır. Kredili mevduat hesabı açılabilmesi için kişilerin kredi notlarının yüksek olması ve banka koşullarını sağlamaları yeterlidir.

Kredili Mevduat Hesabı Kapatma İşlemi

Kredili mevduat hesabı kapatmak için öncelikle kullanılan kredi borcunun tamamının kapatılması gerekir. Kullanılan kredi borcu tamamen kapatılmadan kredili mevduat hesabı kapatılamaz. Bu borcum kapatılması işlemi eksiden artıya geçmek olarak da ifade edilir. Bu hesapta kredi kullanımı ile eksiye geçilir. Kredinin kapatılması ile hesap artıya geçer. Hesabı kapatma işlemi yapabilmek için de hesabın artıda olması gereklidir.

Eksiden artıya geçmiş ya da hiç eksi olmamış hesaplar İnternet Bankacılığı hizmeti ile kapatılabilir. Aynı zamanda bu hesapların banka şubelerinden de kapatma işlemi gerçekleştirilebilir. Bankanın Mobil Bankacılık hizmeti ile mobil uygulamaya giriş yapılarak da kredili mevduat hesabı kapatma işlemi yapılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Avantajları

Kredili mevduat hesabı avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Kredili mevduat hesabı sahipleri hesaplarında para olmadığı zamanlarda bile hesaplarından havale, EFT işlemlerini gerçekleştirebilirler. Böylece acil durumlarda hesaplarında para olmaması durumda bile hızlıca ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
 • Kredili mevduat hesabı sahipleri bu hesaplarını kullanarak alışveriş yapabilirler. Hesaplarının limitinin yetmediği alışverişlerinde hesapları eksiye inerek alışverişe devam edebilirler.
 • Kredili mevduat hesabı banka kartı ile banka ATM’lerinden para çekilebilir. Hesap içerisinde ihtiyaç duyulan nakit paranın olmadığı durumlarda da hesap eksiye geçerek belli bir tutara kadar nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
 • Kredili mevduat hesabına otomatik ödeme talimatı verilerek kira ve fatura ödemeleri gününde yapılabilir. Fatura kesim tarihleri geldiğinde hesap içerisinde yeterli tutar olmasa bile hesap eksiye inerek faturayı otomatik öder. Aynı zamanda kira ödemeleri zamanlarında da belirlenen tutar dahilinde eksiye inerek kira ödemesi gecikmeden yapılabilir.

Kredili Mevduat Hesabı ATM Para Çekme İşlemi

Kredili mevduat hesabı avantajlarından birisi bu hesap ile ATM’lerden para çekilebilmesidir. KMH ile ATM’den para çekmek oldukça kolay bir işlemdir. Kredili mevduat hesabı sahipleri hızlı gelişen nakit ihtiyaçlarında nakit ihtiyaçlarını bu hesap aracılığı ile karşılayabilirler. Bu hesap kartı ile diğer banka hesap kartları gibi para çekilebilir. Yalnızca çekilebilecek tutar hesapta para olmaması durumunda belirlenen bir limite kadardır.

Belirlenen limiti aşmayacak şekilde hesabın açıldığı bankanın tüm ATM’lerinden hesap sahipleri para çekebilir. Nakit ihtiyacı bu sayede en hızlı şekilde giderilmiş olur. Bu özellik hesap sahipleri açısından oldukça avantajlıdır.

Kredili Mevduat Hesabı ile Alışveriş

Kredili mevduat hesabı ile alışveriş yapmak hesap sahipleri tarafından yaygın kullanılan bir avantajdır. Kredili mevduat hesabı olan hesap sahipleri bu hesaplarındaki üst limite kadar alışveriş yapabilirler. Alışveriş esnasında Pos cihazı kullanarak bu hesabın banka kartı kullanılarak karttan çekim ile alışveriş tutarı ödenebilir. Yapılan alışveriş kart içerisindeki paranın üzerinde ise kart eksi limite geçerek alışveriş tutarının çekilmesini sağlar. Bu tutar kartın eksi limit sınırını geçmez.

Kredili Mevduat Hesabı ile Fatura Ödeme İşlemleri

Kredili mevduat hesabı ile fatura ödemek mümkündür. Kredili mevduat hesabı ile havale ve EFT yapılabilir. Bu havale ve EFT işlemleri ile hesap sahipleri kira ödemelerini yapabilirler. Eğer hesap sahiplerinin hesaplarındaki tutar kira ödemesi için yeterli değil ise, hesap eksi limit ile kira tutarını EFT yapabilir. Burada yine eksi limit tutarının aşılmaması önemlidir.

Fatura ödemelerinde de kredili mevduat hesabı kullanılır. Hesap içerisinden fatura ödemesi gerçekleştirilebilir. Hesap içerisinde otomatik fatura ödemesi emri verilebilir. Otomatik ödemelerde hesap içerisinde yeterli miktarda para bulunmuyorsa hesap eksiye geçerek fatura bedelini öder. Otomatik ödeme talebi vermek isteyen hesap sahiplerinin bunu bankalarına bildirmeleri gerekir.

Binance hesabı nasıl açılır? Yazısına göz atabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Ne Demek?

limit kredili mevduat hesabi

Kredili mevduat hesabı limit sistemi ile çalışır. Kredili mevduat hesabı limiti hesabın hangi bankadan açıldığına ve hesap sahibine göre değişim gösterir. Bazı bankalar bu limiti daha üst seviye tutarlarda tutarken bazı bankalar bu limitleri daha düşük seviyede tutarlarda tutar. Bu limitler tamamen bankaların çalışma prensiplerine göre değişir.

Aynı zamanda hesap sahibinin profili de hesap limiti üzerinde büyük rol oynar. Bunun için en başta hesap sahibinin düzenli geliri olup olmaması ve kredi notunun yüksek olup olmadığı gelir. Kredi notu yüksek olan hesap sahiplerine daha üst limitlerde kredili mevduat hesabı açılır. Fakat kredi notu düşük olan hesap sahiplerinin hesap limitleri genellikle daha düşük olur.

Hesap sahibinin kredili mevduat hesabını açarken bulunduğu gelir beyanı da oldukça önemlidir. Düzenli geliri olan ve üst düzey maaşla çalışan kişilerin hesapları daha yüksek limitler ile açılır. Düzenli gelir beyanında bulunamayan kişilerin hesapları daha düşük limitlerle açılır. Düzenli gelir beyan edemeyen ve kredi notu düşük olan kişilere kredili mevduat hesabı açma hakkı bankalar tarafından tanınmayabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Kullanımı

Kredili mevduat hesabı kullanım şekli hesap sahiplerine göre farklıdır. Genellikle kredi kartının kullanılmadığı durumlarda bu hesap kullanımına başvurulur. Kredi kartı seçeneğinin olmadığı durumlarda bu hesap kartı oldukça kurtarıcı olur. Alışverişlerde ve nakit para çekimlerinde hızlıca sonuç veren bir hesap türüdür.

Kredili mevduat hesabının sürekli kullanılması önerilen bir seçenek değildir. Bu hesabın gerçekten ihtiyaç duyulan zamanlarda ve koşullarda kullanılması tavsiye edilir. Bunun sebebi kredili mevduat hesabının faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Bu hesap kullanılarak eksiye geçilen tutarların ödemeleri diğer ödemelere göre daha yüksek faizlidir. Bu sebeple bazı durumlarda kurtarıcı ve avantajlı olmasına rağmen uzun vadede sürekli kullanımı hesap sahipleri açısından zararlı olabilir.