• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kadın Çiftçi Destek Projeleri 2021

kadin ciftci

Kadın çiftçi destek projesi kapsamında devlet desteği bulunuyor. Kadın çiftçilere dair sunulan hibelerde belirli bir yıl aralığı ve belirli bir miktar bulunmaz. Bu destekler kadın iş gücünü artırmak ve kadınları ekonomik kalkınmaya dahil edebilmek adına devlet tarafından sunulan desteklerdendir. Devlet bu yatırımlar ile kadın girişimcilere öncelik tanır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey, uygun şartlar sağlandığı taktirde hibe desteklerden faydalanabilir. Bu destekler kapsamında kadın girişimciler daha yüksek meblağlardan faydalanma hakkına sahip olurlar. Özellikle kadın girişimcileri destekleyen KOSGEB, 2021 yılında kadın çiftçilere özel hibe destekleri hazırladı. Bu destekler ise şu şekilde:

 • Kadın çiftçilere İl özel projeleri
 • Kadın çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor

Bu destekler genellikle kadın çiftçilere kişisel hibe olarak değil, hayata geçirilecek olan iş fikirleri için verilir. Özellikle bu destek hibesi kadın çiftçileri üretim yapmaya teşvik etmek ve üretimlerin devam etmesini sağlamak hedeflenenler arasında. Bu projeler kadın çiftçilerin düzensiz göçünün de engellenmesine fayda sağlamak için önemli bir destek türü olmuştur.

Kadın Girişimciler Ne Kadar Hibe Desteği Alabilir?

kadin ciftciye destek

Kadın girişimcilere hibe desteğinin belli bir miktarı bulunmaz. Kadın çiftçilere sunulan devlet desteği KOSGEB kurumu aracılığıyla sunulur. Devlet destekli sunulan hibe desteklerinin miktarları yaklaşık olarak 2.400 TL ve 120.000 TL arasında olacak şekilde ayarlanmıştır. Her destek ödemesi kadın girişimcilerin işlerine göre ayarlanır. Yeni bir iş kuracak tüm kadın girişimciler tek seferlik 2.400 TL tutarında hibe destek alabilme hakkına sahiptirler. Kurulan işletmelerde çeşitli giderler için destek alabilmekte söz konusudur. Bunun yanı sıra sabit yatırım desteği kapsamında da birçok destek alınması mümkün kılınmıştır. Destek tutarları işletme sahibi tarafından değil, KOSGEB tarafından işletmenin bulunduğu ikamet bölgesine ve işletme büyüklüğüne göre belirlenir. Kadın girişimcilere sunulan hibe destekleri ayrıcalıklı bir destek grubundadır. Kadın girişimciler genellikle erkek girişimcilere oranla %20 daha fazla hibe alabilme hakkına sahiptirler.

Ayrıca KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası adlı yazımıza göz atın!

Kadın Çiftçiler Nerden, Nasıl Kredi Desteği Alabilir?

Kadın çiftçiler kredi desteği alabilmek için devlet ile anlaşmalı olan bankalara başvuru yapılarak alınabilir. Bankalarda tarım kredisi olarak da bilinen çiftçi kredileri, kadın çiftçi ve girişimcilere tarımı canlandırmak, girişimci harcamalarını kontrol altında tutabilmek için sunulur. Bu destek kredileri bazı şartlar altında kadın çiftçilere sunulur. Her bankaya göre şartlarda değişiklik görülebilme ihtimali bulunur ve her bankanın kendine özgü koşullar vardır. Destek kredilerinde başvuru aşamasında ilk öncelik yaş sınırıdır. Yaş sınırında 18 yaşını geçmiş ve 30 yaşını doldurmamış olmak gerekir. Bankalar kadınlara çiftçi kredisi kapsamında eğitim olanağı da sağlıyor. Çiftçi kredisi sunan bankalar ise şu şekildedir:

 • Ziraat bankası
 • Garanti BBVA
 • İş bankası
 • Fibabanka
 • Deniz bank

Devletten Kadınlara Sunulan Teşvik Kredisi

Devlet tarafından sunulan teşvik kredilerine yalnızca çiftçi olan kadınlar başvuruda bulunabilir. Bu başvurular öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istenilen şartlara uygun şekilde başvuru yapılmalıdır. Resmi yollar aracılığı ile yapılan başvurular ilgili bakanlığın internet sitesinden takip edilmelidir. Devletin kadın çiftçilere destek kapsamında sunduğu desteklerden bazıları şunlardır:

 • İyi tarım destekleri
 • Organik tarım destekleri
 • Kırsal kalkınma destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesine ulaşılarak tüm tarımsal desteklere göz atmak mümkündür. Tarım ve Orman Bakanlığına destek hibesi için başvurulduğu taktirde ilgili kurumun istediği evraklar ve şartlar eksiksiz sunulduğu taktirde başvuru aşaması başlatılacaktır.

KOSGEB Kadın Çiftçi Kredisi Nedir?

kadin ciftci

KOSGEB’İN Kadın Çiftçilere sunduğu üretim aşamalarını destekleyen ve kadın girişimcilere pozitif ayrımcılıkta bulunulan çiftçi kredisidir. Bu krediler KOSGEB adlı kurum aracılığıyla verilebilir. Kadın çiftçilerin ürettiği ürünlerin paketlenmesi, taşınması, satılması gibi birçok aşamada destek verilir. Üretim sonrasında KOSGEB, kadın çiftçilere %70 oranına varan bir destekte bulunur. Bunların yanı sıra farklı bir program eşliğinde de girişimci kadınlara hibe desteği verilecektir. Verilebilecek olan hibe tutarları ise üretime, işletme oranına göre değişiklik gösterirken bu hibelerin miktarları 60 bin ve 360 bin arasında değişkenlik gösterir.

Ayrıca Vakıfbank Kredi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Tarım Teşvik Projeleri Nelerdir?

Tarım teşvik projeleri, kadın çiftçi destek projesi kapsamında pek çok alanda tarım üzerine yapılan teşviklerdir. 200 yılında kurulan ve kurulduğu tarihten bu yana hizmet veren kadın çiftçiler tarımsal yayın projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Bu proje kapsamında özellikle kırsal bölgelerde kalmış ve eğitimlerini tamamlayamamış kadınların iş gücü artırımı hedeflenmiştir. Bu sayede ekonomik güç edinerek üretime atılan kadınlara eğitim şansıda sunulmuştur. Bu projenin asıl hedefi ise kadın girişimciliği artırırken üretimi çoğaltmak ve yenilikçi fikirler ile ekonomi dünyasına yeni bireyler kazandırmak hedeflenmiştir. Bu projede yalnızca kadın çiftçilere özel projeler yer alır. Projenin tüm Türkiye genelinde destek verdiği söylenemez. Sadece belli illerde yürürlüğe girmiştir ve uzun yıllardır projeleri ile devam eder. Kadın çiftçi projesi kapsamında destek verilen iller ise şu şekildedir:

 • Amasya
 • Erzincan
 • Aydın
 • Çorum
 • Batman
 • Giresun
 • Bursa

KOSGEB’in kadın çiftçi girişimci ve üreticilerine sunduğu özel proje sadece kadınlara özeldir ve iş hayatına yeni atılacak olan kadınlara hibe desteği sunulabilir olmuştur. Bu illerden kolayca başvurular gerçekleştirilebilir ve uygun görüldüğü taktirde hem çiftçi kredisi hem de kadın çiftçi hibe desteği almak mümkün olacaktır. Kadınların iş hayatına atılmalarını destekleyen ve bu yolda kadın girişimcileri yalnız bırakmayan KOSGEB, kuruluşundan bu yana birçok kadının destekçisi olmuştur.