• ALTIN (TL/GR)
  1.456,37
  % 7,01
 • AMERIKAN DOLARI
  23,1902
  % 7,42
 • € EURO
  25,1221
  % 8,14
 • £ POUND
  29,2708
  % 7,76
 • ¥ YUAN
  3,2626
  % 7,56
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

İcp Coin (Internet Computer) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları

icp coin nedir

İcp, ilk olarak 2018 yılında DFinity şeklinde dağıtımı ve ICO’su yapılan İcp Coin, DFINITY oluşumu tarafından piyasaya sürülen yerel kripto para birimidir. İcp Coin, vakıf tarafından oluşturulan açık kaynağa sahip kitle hesaplama ağı Internet Computer’in kripto para birimi şeklinde ifade edilebilir. Akıllı sözleşmeler, DeFi uygulamaları İcp Coin sahipleri tarafından Internet Computer ağı üzerinde üretebilirler. İcp Coin, endüstriyel alana ve kurumsal yatırımcılara yönelik olan pek çok farklı uygulamadan oluşan açık kaynaklı hesaplama platformu olarak bilinir.

Internet Computer Coin projesinin temel amaçlarından biri kriptografik uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri oluşturmak adına uygun bir modern internet sağlamaktadır. Zayıf sistem güvenlikleri, tek noktadan hizmet alma sorunlarını ortadan kaldırarak kötüye kullanılamayacak güvenli yapıya sahip ağı oluşturmak genel olarak projenin temel amacı olarak söylenebilir. Diğer bir yandan ise bu ağ üzerinde çalışan bir kripto para birimini sunmak da proje amaçları arasındadır.

İcp Coin’in Tarihçesi

icp coin gelecegi

İco Coin kurucusu olan Dominic Williams, DFINITY Vakfı’nın kurucusu ve en kıdemli bilim insanıdır. Threshold Relay, Probabilistic Slot Consensus ve diğer kripto tekniklerinin keşfi, Bitcoin ve Ethereum teknik topluluklarının ilk üyesi gibi sorumluluklara sahip olan girişimci kripto para teorisyenidir. Önceki zamanlarda girişim destekli kripto para projeleri için kuluçka merkezi olan String Labs’in başkası ve CEO’luğunu yapmış, Mirror Labs’deki DeFi’nin öncüsü olan ve milyonlarca kullanıcıya yönelik bir MMO oyunu olan Fight My Monster kuruculuğunu ve CEO’luğunu yapmıştır. Aynı zamanda System 7, Airdocs ve Smartdrivez gibi pek çok start up kurmuştur. King’s College London bilgisayar bilimleri bölümünden ise 1.lik ile mezun olmuştur.

İcp Coin Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

İcp Coin projesi, 2016 yılının Ekim ayında Dominic Williams tarafından kurulmuştur. Kripto topluluğunda da kayda değer bir ilgi gören para birimidir. DFINITY; Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve Multicoin Capital gibi pek çok katkıda bulunan kişi ve birkaç önemli Ethereum destekçisi tarafından toplam 121 milyon dolar toplamıştır. 2018 senesinde 50 binden fazla katılımcısı, Airdrop ile İcp hizmet coini almıştır. 18 Aralık 2020 tarihinde ise DFINITY, Internet Computer’in alfa ana ağı projesini başlatmıştır.

İcp Coin Nereden Alınır?

İcp Coin almak için şu adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 • İcp coin satın alabilmek için öncelikle coinin işlem gördüğü kripto para borsaları üzerinde kendinize ait bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. İcp Coin’in işlem gördüğü borsalar ise Binance, Huobi Global ve Coinbase Pro gibi kripto para borsaları üzerinde işlem görmektedir. İşlem hacmi geniş borsalardan birini tercih ederek, kripto par borsasının internet sayfasına giriş yapın.
 • Borsa üzerinde hesap oluşturma işlemlerinin ardından KYS işlem adımlarını tamamlayın.
 • Kimlik tanımlama adımlarının ardından ise coin satın alabilmek için borsa hesabına para yatırılması gerekmektedir.
 • Para yatırma işleminde sonra borsa üzerinde yer alan İcp Coin paritesinin bulunduğu işlem sayfasına gidin.
 • Bu kısımda ise anlık olarak görüntülenen fiyat üzerinden ya da daha uygun bir fiyat üzerinden İcp Coin satın alma emri verin.
 • Satın aldığınız coinler tutarı, sanal cüzdanda ya da donanım cüzdanda saklanmaktadır. Ancak ağ üzerinde gerçekleşecek olan herhangi bir siber saldırı ihtimaline karşılık İcp Coinlerinizi daha güvenli olan donanım cüzdanlarda saklanması tavsiye edilmektedir. Tüm bu adımları doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulayarak coin satın alma işlemini tamamlamış olursunuz.

Ayrıca Gxs Coin (Gold Secure Currenty) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları adlı yazımıza göz atın!

İcp Coin Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

icp coin nedir

İcp Coin altyapısı, yeni Konsensüs, etkileşimsiz dağıtılan anahtar üretimi, ağ sinir sistemi ve internet kimliği gibi çeşitli ileri teknolojileri kapsayan bir zincir anahtar teknolojisidir. Internet Computer oluşumunun amacı, halka açık interneti genişletmektir. Bu sayede dünyanın bilgi işlem platformu olabilir.

İcp Coin’in Avantajları Nelerdir?

İcp Coin’in avantajları aşağıdaki şekilde verilmiştir:

 • Icp Coin alım – satım işlemlerinde emir onayı kısa süre içerisinde verilmektedir. Bu sayede kullanıcı zaman tasarrufu etmiş olur. Cüzdanlar arası sınır ötesi transfer işlemlerinde yüksek hız sağlamaktadır.
 • Icp Coin sahipleri, Internet Computer ağı üzerinde DeFi uygulamalarını, akıllı sözleşmeleri ve daha birçok işlemi de tek bir kaynak adres üzerinden faydalanarak oluşturabilir.
 • Icp Coin ile Internet Computer ağı üzerinde akıllı sözleşmeler, internet hızında devreye sokulur. Veriler ise en hızlı olacak şekilde işlenip depolanır.

 İcp Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

İcp Coin’in dezavantajları şu şekilde verilmiştir:

 • Icp Coin projesi, daha çok modern internete yapısını sunmak ve içerisinde çeşitli işlemlere yer vermek amacı ile meydana gelen bir oluşumdur. Kripto para cüzdanları üzerinde staking işlemleri ile pasif gelir elde etmeye yönelik bir bilgi henüz coin için yoktur.
 • Sanal cüzdanlarda olan coinler, diğer kripto para borsaları üzerinde de olduğu gibi siber saldırı riskleri ile karşı karşıya olabilirler. Bu sebepten ötürü de coinlerinizi yüksek güvenlikli olan donanım cüzdanlar üzerinde saklamanız tavsiye edilmektedir. Burada coinleriniz koruma altına alınır.

İcp Coin, piyasaya sürüldüğü ilk günde, en büyük kripto par borsalarında listelenerek iyi fiyatlar üzerinden satışa sunulmuştur. Kripto para uzmanlarına göre ise Internet Computer Coin, gelecek zamanlarda da hala adından söz ettirebilecek kripto para birimleri arasında yer almaktadır.