• ALTIN (TL/GR)
  1.889,22
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8597
  % -0,26
 • € EURO
  31,5038
  % -0,89
 • £ POUND
  36,4716
  % -0,75
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hnt Coin (Helium) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları

hnt coin nedir

Hnt Coin, Helium blok zinciri tarafından desteklenen The People’s Network’ün kurulmasında kullanılan bir araçtır. The People’s Network, merkezi olmayan kablosuz bir altyapı için paradigma değişikliğini simgeler ve onu meydana getiren cihazlar ise Hnt Coin ile satın alınmaktadır. Hnt Coin, fiat para aracılığı ile Horspot’lar satın alıp merkezi olmayan ağın oluşmasına katkı sağlamasına yarayan kripto para birimidir. Bu kapsamda da ağ oluşumu için birer madenci haline gelip yeni Hnt Coin’ler kazanma imkânı elde etmektedirler. Hnt Coin projesinin esas amacı ise platform kullanıcılarının hızlı ve ucuz işlem ücretleri ödeyebileceği bir internet ağıdan faydalanmalarını sağlamak olur. Geleneksel firmaların yerine blok zinciri topluluğun meydana getirdiği yüksek ağ kapsamına birçok kullanıcının erişmesini sağlamak, Hnt Coin projesinin ana hedefleri arasında yer almaktadır.

Hnt Coin projesi, GPU madencilik yerine radyo teknolojisi kullanılarak Hotspotlar üzerinden düşük masraflı işlemler ile ağ madenciliği sunmayı amaçlar. Aynı zamanda projede, kendi ev ya da iş yerinde fiziki cihazlar ise düşük ağ kapsamı alanı oluşturup projeye destek veren kullanıcılara ise coin ödemesi gerçekleştirilir.

Hnt Coin’in Tarihçesi

hnt coin gelecegi

Hnt Coin projesinin 2 tane kurucusu bulunmaktadır. Hnt Coin projesi 2013 senesinde Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey tarafından kurulmuştur. Amir Haleem, aktif bir şekilde e – spor ve oyun geliştirme projeleri üzerinde çalışmış biridir. Shawn Fanning ise 90’lı yolların sonunda ilk ana akım eşler arası internet hizmetlerinden biri olan Napster’ı geliştirmesi ile tanınmaktadır. Sean Carey ise Hnt coin projesinden önce PayPal tarafından satın alınmış olan reklam optimizasyon firması Where’i içeren pek çok start up’ta rol almıştır. Hnt Coin, hiçbir ülkeye ait değildir. Hnt oluşumunun arkasında bir şirket ve 3 tane de kurucu isim yer alır. Projenin ana amaçlarından biri ise loT teknolojileri olur.

Hnt Coin Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

Hnt Coin çıkış tarihi, 2019 yılının temmuz ayı olarak bilinmektedir. Hnt Coin projesi aslında 2013 yılında kurulmuştur. Projenin asıl amacı, ilk kurulduğu zamandan bu yana mevcut olan altyapıdaki eksiklikleri belirleyerek geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan loT’u hazırlamaktır.

Hnt nesnelerin interneti (loT) cihazları için merkeziyetsiz ve blokchain ile çalışan bir ağdır. Hnt Coin ağında bulunan düğümler, kablosuz ağ geçidi ve blokchain madencilik cihazlarının kombinasyonu olan Hotspot şeklinde isimlendirilmektedir. Bu düğümleri işleten kullanıcılar ise platformun yerel kritpo para birimi olan Hnt Coin madenciliği yaparak Hnt Coin ödülleri kazanırlar.

Ayrıca Etm Coin (Ethereum) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları adlı yazımıza göz atın!

Hnt Coin Nereden Alınır?

Hnt Coin’in avantajları şu şekildedir:

 • Hnt Coin satın almak için Hnt Coin’in işlem gördüğü kripto para borsalarında hesap oluşturulması gerekmektedir. Hnt Coin’in işlem gördüğü borsalar ise Binance, FTX ve Binance.US gibi kripto para borsalarıdır. Bu borsalardan biri tercih edilerek hesap oluşturmak için internet sayfasına gidilmelidir.
 • Tercih ettiğiniz kripto para borsası üzerinde hesap oluşturma sekmesine giriş yapın. Ardından ekranda karşınıza çıkan sistemin sunduğu KYC işlemlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayarak hesap oluşturun.
 • Hesap açma işleminin ardından borsa üzerinden “para yatır” seçeneğine tıklayın. Size en uygun para yatırma işlemini seçtikten sonra hesaba para transfer edilmiş olur.
 • Borsa hesabınız üzerinden “kripto para al” sekmesine tıklayarak Hnt Coin paritesinin yer aldığı satın alma sayfasına giriş yapın.
 • Bu kısımda Hnt Coin’e ait olan güncel fiyat üzerinden ya da daha uygun fiyat üzerinden satın alma emri verin.
 • Bu işlemlerden sonra ise satın alınan Hnt Coin’ler, sanal cüzdan üzerinde ya da donanım cüzdanda saklanmaktadır. Ağ üzerinde gerçekleşme olasılığı olan herhangi bir siber saldırıya karşı ise coinlerinizi yüksek güvenlikli olan donanım cüzdanlarda saklamanız önerilmektedir. Tüm bu adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra ise coin alma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Hnt Coin Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Hnt coin’in altyapısı Honey Badger BFT’ye dayanan bir fikir birliği protokolüne sahip blokchain altyapısı üzerinde çalışmaktadır. Helium platformu, Nesnelerin İnterneti (loT) cihazları için merkezi olmayan blok zinciri tabanlı bir ağdır. 2019 yılının Temmuz ayında piyasaya çıkan Helium, düşük – güçlü kablosuz cihazların birbirleri ile iletişim sağlamalarına izin vermektedir.

Hnt Coin’in Avantajları Nelerdir?

hnt coin gelecegi

Hnt Coin’in avantajları şu şekildedir:

 • CPU madenciliğine alternatif olarak başka bir yöntem üzerinden alt coin üretimi yapmak isteyen kullanıcılar, Hnt Coin’e sahip olmaları halinde Hotspot Hnt madenciliği de yapabilmektedirler.
 • Hnt Coin sahipleri, cüzdanlar arası kripto para transfer işlemlerinde ve takas işlemlerinde işlem onaylarını çok kısa süreler ile beklerler. Bu sayede kullanıcı zamandan tasarruf etmiş olur.
 • Hnt Coin sahipleri, Helium ağı üzerinde merkezi olmayan interneti kullanabilmektedirler. The People’s uygulaması üzerinden hızlı gezinti sağlayabilirler.

Hnt Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Hnt Coin’in dezavantajları aşağıdaki şekilde verilmiştir:

 • Hnt coin, kripto para borsalarına bağlı olan sanal cüzdanlarda saklandığı zaman, ağ üzerinde gerçekleşebilecek herhangi bir siber saldırı ile karşı karşıya kalarak riske girmektedir. Bundan dolayı satın aldığınız kripto parayı donanım cüzdanlarda saklayarak risklere karşı bir önlem almış olursunuz.
 • Nht coin sahipleri, herhangi bir geri dağıtımdan ya da ödülden faydalanamamaktadırlar. Fakat yatırım dışında bahis oyunları ya da madencilikte coin kazancı elde edebilirler.