• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Gümüş Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

gumus hesabi acimi

Gümüş hesabı dolar ve Türk lirası aracılıyla gümüş alım satımı yapılmasına izin veren hesaplardır. Banka açtıracağınız bu hesapla gümüş alım satım işlemleri yapılabilir. Gümüş hesabı üzerinden diğer dijital borsalarda olduğu gibi hafta içi beş gün alım satım yapmak mümkündür. Bireysel müşterilerin gram bazında gümüş alım satım işlemleri yaptıran tasarruf hesaplarıdır. Gümüş fiziksel olarak da banka aracılıyla temin edilebilir. Fakat bunun için bankaya 20 gün önceden haber vermek gereklidir. Haber vermeden gümüşün alınması mümkün olmaz. Ziynet sektöründe değerli olan madenlerden biri de gümüştür. Altında olduğu gibi gümüşte de alım satım işlemleri yapmak mümkündür. Bankada hesap açtırarak gümüş alım satım yapabilirsiniz. Hesap açma işlemi herhangi bir TL hesabınız olan bankadan ya da herhangi bir hesabınız olmayan bankadan açılabilir. Dijital bankacılık aracılıyla gümüş takip edilebilir ve alım satım işlemleri yapılabilir.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Gümüş hesabının açılması için banka şubelerine müracaat etmek gerekir. Kullandığınız bir bankaya giderek gümüş için hesap açtırma talebinde bulunabilirsiniz. Açılacak bu hesap kendi hesabınıza ek olarak tanımlanmış olur. Başvurunuzu hesabınız olan bir bankaya yapmak sürecin oldukça kolaylaşmasını sağlar. Hesap açma işlemleri için farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bankaya şahsen giderek açtırma işleminin dışında online ya da mobil aracılarla hesap açma işlemini yapabilirsiniz. Bu işlemler için yine banka hesabınızın internet bankacılığı özelliğini ya da mobil bankacılık özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin internet bankacılığından hesabınızı açtırmak istediğinizde hesap işlemleri menüsünden gümüşle ilgili olan adımları takip etmelisiniz. Mobil bankacılığı tercih ettiğinizdeyse mobil araçlar üzerinden benzer şekilde adımları takip ederek hesap açma işlemini tamamlarsınız. Ayrıca isteyen kişiler banka kartları aracılığıyla ATM’ den hesap açabilir. ATM ekranındaki hesap açma sekmesinden istenen adımları tamamlayarak hesap oluşturabilir. Çoğu bankanın çağrı merkezi de hesap açma hizmeti verir. Bir TL hesabınız olmayan bankayı tercih ederseniz diğer hesap açma işlemlerine benzer şekilde gümüş hesap oluşturabilirsiniz.

BTCTurk hesabı nasıl açılır? Yazısına göz atabilirsiniz.

Gümüş Hesabını Hangi Bankada Açabilirim?

gumus hesabi acilabilecek bankalar

Gümüş hesabı açılabilecek bankalar konusunda herhangi bir sınırlama yoktur. Çoğu bankada gümüş alım satımı için hesap açılması mümkündür. Kendi hesabınız olan bir bankayı tercih ederek açma işlemlerinin çok daha kolay ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Nerdeyse her banka gümüş alım satımı yapmak için uygundur. Fakat özellikle katılım bankalarında hesap açılabilirsiniz. Bireysel kullanıcılara bankalar tarafından vadeli ve vadesiz olarak hesap açma imkanı sunulur. Katılım bankaları aracılıyla vadesiz şekilde hesap açmanız mümkündür. Vatandaşların büyük bir bölümü bu bankalarda hesap açmayı uygun görür. Hesap açmayı tercih edebileceğiniz katılım bankaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Denizbank

Gümüş Hesabı Özellikler Nelerdir?

Gümüş hesabının özellikleri hesap açmak isteyen kişilerin bilmesi gereken ayrıntılardır. Bir banka şubesine giderek, internet ya da mobil bankacılık aracılığıyla açtırdığınız hesabın işleyici hakkında bazı bilinmesi gereken bilgiler vardır. Hesap özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gümüşün alım ve satım işlemleri gram üzerinden yapılır. Hesaba yansıması hemen gerçekleşir.
 • 1000/1000 saflıkta yani 24 ayar olarak vadesiz gram hesapları açılabilir.
 • Vadesiz gümüş hesabı üzerinden aynı bankadaki diğer gümüş hesabına havale işlemi hemen gerçekleşir.
 • Gümüşün işlemleri yapılırken TL ya da USD tercih edilebilir.
 • Gümüş hesabı içindeki gümüşler bankalarca belli bir miktara kadar mevduat güvencesinde sayılır.
 • Gün içindeki gümüş kurları saat 09:00 ile 17:30 arasında işlem görür. 17:30 ile 09:00 arasındaysa tatil bazlı olarak gümüş kuru işlemi yapılabilir. Güncel gümüş kurunda işlem yapmak için çalışma saatleri tercih edilmelidir.
 • Gram üzerinden satın alınan bu gümüş için bankalarda çoğunlukla fiziki teslimat yapılmaz.

Gümüş Fiyatları Nasıl Belirlenir?

gumus deger belirlenmesi

Gümüşün fiyatının belirlenmesi diğer değerli madenlerde olduğu gibi yapılır. Uluslararası piyasalardaki altın fiyatlarındaki değişim gibi gümüş fiyatlarındaki değişim de ONS ölçü birinden takip edilir. ONS uluslararası piyasalarda kullanılır ve işlem görmüş olan gümüş fiyatlarının belirlenmesini sağlar. Gram gümüşün fiyatı altın ve dolara bağlı olarak değişir. Altın ve dolar üzerinde yaşanan değişimler gümüş fiyatlarına da yansımış olur. 1 ONS gümüş 31,10 gr ölçüsündedir. Fiyat değişimi piyasadaki hareketlenmelere bağlı olarak yaşanır.

Gümüş Fiyatlarını Anlık Takip Etmek Zorunda Mıyım?

Gümüş fiyatını anlık takip etmek hesabı olan kişilerin mutlaka yapması gereken bir durum değildir. Kişi her an piyasadaki değerlerin takibini yapmak zorunda kalmaz. Bir bankadan hesap açma işlemi yapıldıktan sonra gümüş fiyatına göre alım satım yapılır. Fakat bu değişen fiyatları takip etmeden de al sat emre verilmesi mümkündür. Örneğin gümüş x bir fiyata ulaştığında 50 gr al gibi bir emir hesap sahibi tarafından verilebilir. Bu sayede fiyat takibi yapılmadan istenen alım satımlar gerçekleşmiş olur. Gümüşün değeri satış yapmak istediğiniz rakama ulaştığında emriniz yerine getirilir. Bu sayede kazanç elde etmiş olursunuz. Bunun dışında vaktiniz varsa ve piyasayı yakından takip etmek istiyorsanız gümüş fiyatlarını değişimleri kontrol edebilirsiniz.

Altın Fiyatlarının Yükselmesi Gümüşü Nasıl Etkiler?

Altın fiyatının yükselmesinin gümüşe etkisi olduğu söylenebilir. Piyasa değerleri değişen değerli madenler birbirlerini etkileyebilir. Altın fiyatları birçok ekonomik ve siyasi nedenden dolayı değişiklik gösterir. Para birimlerine azalan güvenle birlikte altının değeri artma eğiliminde olmuştur. Altın ve gümüş fiyatları arasında doğrudan bir ilişki kuruludur. Yatırımcılar para birimlerine azalan güvenleri nedeniyle altın birikimi yapmayı tercih eder. Bu durum da gram altın fiyatı artar. Altında görülen fiyat artışı gümüş fiyatlarına da yansır. Hesabınızdaki gümüş miktarının değeri altının değeri arttıkça yükselmiş olur. Piyasalardaki değer değişimi takip ederek ya da al sat emri vererek değişen gümüş fiyatlarına göre yatırımınızı değerlendirebilirsiniz.

KOBİ kredisi nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Gümüş Hesabı Açmak Mantıklı mı?

Gümüş hesabı açmanın mantıklı bir düşünce olduğu artan gümüş fiyatlarına başlı olarak söylenebilir. Özellikler son dönemlerde altın fiyatının da yükselmesiyle gümüşün değeri artmıştır. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen kişiler değerli maden olarak gümüşü tercih edebilir. Aynı zamanda inip çıkan bir fiyat grafiğine sahip olması alım imkanını arttırıyor. Yatırım yapmak isteyen kişi bu azalma ve artışlar takip etmelidir. Gümüşün fiyatı üştüğünde almalı ve fiyatı yükseldiğinde ise satmalıdır. Bu alım satım işlemi gümüş hesaplarının temel stratejisi şeklinde uygulanırsa kazançlı bir yatırım elde edilebilir. Gümüş hesabı açtırdıktan sonra al sat emre vererek kazancınızı arttırabilirsiniz. Her değerli madenin alım ve satımında olduğu gibi bu işlemler arasında kur farkları oluşur. Satmak istediğiniz gümüş kurunda yükseliş olmadığında herhangi bir maddi fayda elde edemezsiniz. Karlı bir işlem yapmak için madenin değerinin yükselmesini beklemelisiniz. Bireysel olarak TL hesabınız olan bir bankadan ya da katılım bankalarından hesap açma işlemi yapabilirsiniz. Gümüş alım satımı için açılan hesaplar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devlet güvencelidir Aynı altın hesaplarında olduğu gibi alım satım işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Kur fiyatlarını sürekli olarak takip etmeyi tercih edebilir ya da hesabınıza verdiğiniz belirli emirlerle alım satım yapabilirsiniz.