• ALTIN (TL/GR)
  1.903,27
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9472
  % 0,04
 • € EURO
  31,8313
  % 0,16
 • £ POUND
  36,7588
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,0650
  % 0,19
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Garanti BBVA Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

gumus hesabi nedir

Garanti BBVA gümüş hesabı açılımı için müşterilerin direkt olarak bankaya başvuruda bulunmaları gerekir. Bankanın gümüş fonu en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer alır. Garanti bankasından fiziki olarak gümüş alımı yapmak isteyenlerinde faydalanabileceği farklı ayrıcalıklar bulunur. Gümüş hesaplarının açılabilmesi için farklı birkaç kanal bulunur. Bu kanallar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Garanti BBVA internet bankacılığı
 • Garanti BBVA mobil bankacılık
 • Garanti BBVA şubeleri
 • Garanti BBVA müşteri hizmetleri

Garanti Bankası üzerinden gümüş yatırımı yapmak isteyen müşteriler, değerli maden yatırımları ile paralarının değer kaybetmeden, kâr getirisi sağlayarak kazanca dönüştürür. Gümüş yatırımları da diğer tüm yatırım araçları gibi kar elde etmek için alınıp satılan bir maden türüdür. Günümüzün son zamanlarında gümüş oldukça önemli bir maden haline gelerek yatırım fonlarında kullanılması yönünde oldukça büyük artış göstermiştir. Gümüş yatırımı yapabilmek için öncelikle hesap açılması gerekir ve bu hesaplar teknolojik ortamlarda yalnızca bir tuş ile açılabilir. Gümüş fiziki olarak alınıp, satılan bir maden olduğu gibi bankalar üzerinden satın almak çok daha avantajlıdır. Gümüş fonlarından yatırımları madeni borsa sektöründen alıp, satmak mümkündür. Gümüş yatırımı yapmak için garanti BBVA’dan açılan gümüş hesabından, gram şeklinde gümüş alınarak yatırım yapılabilir. Banka üzerinden en az 1 gram gümüş alımı yapılabilir. Garanti üzerinden gümüş alabilmek için bir miktar komisyon tutarının da ödenmesi gerekir.

Garanti BBVA Gümüş Hesap Nedir?

gumus hesabi nedir

Garanti BBVA gümüş hesapları, gümüşe dayalı yatırım fonlarının ve gümüşe dayalı endekslerin takip edilebilmesi üzerine kurulmuş olan borsa yatırım fonudur. Yatırım fonları ilgili varlık sınıfında belirlenen karşılaştırma endekslerinin ve getirisinin takip edilmesi amacı ile oluşturulmuş yatırım araçlarıdır. Birçok bankada ve yatırım araçlarında bulunduğu gibi garanti BBVA, bankası üzerinden de gümüş hesabı açmak ve gümüş yatırımı yapmak mümkündür. Garanti BBVA üzerinden fiziki gümüş yatırımı yapılabildiği gibi fiziki gümüş alımı da yapılabilir.

Ayrıca Denizbank Kurtaran Hesap Limiti Nasıl Yükseltilir? adlı yazımıza göz atın!

Garanti BBVA Gümüş Hesap Özellikleri Neler?

Garanti BBVA gümüş hesabının birçok özelliği, fırsatı ve avantajı bulunur. Müşteriler bu sayede gümüş yatırımı yaparken, yatırımlarına kâr oranı kazandırarak, garantiye yatırdıkça kazanmakta mümkün. Garanti BBVA’nın yatırım stratejisi olan gümüş hesap özellikleri ise şöyledir:

 • Garanti BBVA’nın sunduğu gümüş hesaplarında fon toplam değerinin en az %80’i gümüşe dayalı yatırım fonu, katılma payları ve gümüş endeksinin takip edilmesine yarayarak, anlık olarak yurtiçi ve yurtdışı borsa yatırım fonlarından katkı payları oluşacaktır.
 • Gümüşe dayalı olan yatırım fonları ve gümüşe dayalı endeksleri takip etmek üzere kurulan borsa yatırım fonları ilgili varlık sınıfında belirledikleri bir karşılaştırma ölçütü veya endeks takibi için oluşturulmuş yatırım araçlarıdır.
 • Gümüş hesap fonları, hukuki, finansal ve faaliyete ilişkin statülere sahiptirler.
 • Fiziki gümüş yatırım/alım fonları bulunduğu gibi; swap, opsiyon, forward, futures gibi türev araçlara ve türev piyasalarda işlem yapan fonlar bulunur ve bu fonlar da yalnızca vadeli işlem yapılır.

Garanti BBVA Vadesiz Gümüş Hesap Nedir?

Garanti BBVA vadesiz gümüş hesapları, gümüş depo hesabı, birikimlerin gümüş olarak değerlendirilmesine olanak tanır. Garanti BBVA üzerinden gram bazında gümüş alım, satımı yapabilmek için öncelikle vadeli veya vadesiz gümüş hesabı açılması gerekir. Vadesiz gümüş hesabın, vadeli gümüş hesaptan farkı ise; belirli bir süre boyunca yatırım yapılan gümüşlerin bankada beklemesine gerek olmadan, müşterilerin isteğine bağlı olarak istenilen zamanda gümüş yatırımı yapılabilir ve çekilebilir. Gümüş hesapları, garanti BBVA üzerinden cari hesaplar olarak açılarak, söz konusu hesaplar için alım, satım yapılabilecek olan gümüşlerin 1000/1000 saflıkta olması gerekir.

Garanti BBVA Yatırım Fonları Neler?

gumus hesabi talimatlari

Garanti BBVA yatırım fonlarının her müşterinin ihtiyacına uygun olarak farklı kanalları bulunur. Garanti BBVA’nın yatırım fonu oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Birikimler ihtiyaç ve beklentilere en uygun yatırım fonları ile değerlendirilir. Garanti BBVA’nın yatırım fonlarından faydalanabilmek için yalnızca bankanın sunduğu ve istediği koşul banka müşterisi olmaktan geçiyor. Garanti BBVA müşteri olan her şahsın yatırım fonlarına başvuru yapmak hakkı bulunur. Garanti BBVA’nın yatırım fon çeşitleri ise şunlardır:

 • SMART fonlar
 • Borçlanma araçları fonları
 • Garanti portföy altın fonu
 • Katılım fonu
 • Hisse senedi fonları
 • Fona hemen nakit

Farklı kanallarda ve farklı yatırım şekilleri ile müşterinin kullanımına sunulan yatırım fonları, her müşterinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun olarak planlanır. Hangi yatırım fonlarından faydalanacağını bilmeyen müşterilerin en yakın garanti BBVA şubelerine başvurarak kendilerine uygun yatırım fonlarını öğrenebilme seçenekleri bulunur. Müşteriler bu sayede en doğru yatırım fonuna sahip olarak yatırımları kadar da kâr elde ederler.

Ayrıca Garanti BBVA Avans Hesap Ödeme Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

Garanti BBVA Vadeli İşlem Opsiyon Borsası Nedir?

Garanti BBVA’nın müşterilerine sunduğu işlem opsiyon borsası, bir diğer adıyla vadeli işlem ve opsiyon piyasası olan “VİOP”tur. Borsa İstanbul nezdinde kurulmuş olan VİOP, ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi türev araçlarının elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasa türüdür. Vadeli işlem ve opsiyon piyasası sisteminde birçok farklı türev pazarı bulunur. Opsiyon piyasasında, fiyatların düşmesine veya yükselmesine yönelik pozisyon alınabilir. Garanti BBVA müşterisi olup yatırımcı olan kişiler, endeks alıp, satabilme ve vergi avantajlarından faydalanabilme hakkına sahiptir. VİOP, sistemi ile yatırım fonlarının çeşitli dayanak varlıklar üzerinden düzenlenmiş olan vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri için alım satım işlem hizmetleri de garanti BBVA tarafından müşterilerine sunulur.