• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

FOMO ve FUD Nedir?

fumo ve fud acilim

FOMO ve FUD İngilizce terimler ve ekonomi alanında sıkça kullanılır. Bu iki terim de genel anlamda korkuyu ifade etmek için kullanılır.

FOMO, İngilizce bazı kelimelerin kısaltılmasından elde edilmiş bir terimdir. FOMO, Fear Of Missing Out yani fırsatı kaçırma korkusu olarak açılır. Bu terim diğer kişilerin sizden daha iyi deneyimlere sahip olduğu ve sizin bu durumdan yararlanamadığınız, eksik kalmış olduğunuz hissiyatını anlatmak için kullanılır. Psikolojide de yer alan bu terim büyük fırsatları kaçırma algısı olarak da adlandırılır. FOMO ve FUD terimleri borsa ve günümüzde kripto para dünyasında sıkça duyulan bir terim haline gelmiştir.

FUD ise Fear, Uncertainity, Doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir terimdir. Korku, belirsizlik ve şüpheyi ifade etmek için kullanılır. Bu terim daha çok ekonomi, siyaset alanlarında kullanılır. FUD ekonomide ya da siyasette korku, şüphe ve karasızlık yaratmak ve mevcut durumu manipüle etmek amacıyla kullanılır.

Kripto Para Dünyasında FOMO Nedir?

FOMO, günümüzde dijital para borsasında da kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Bu terim, dijital para sektörü için pişmanlığı ya da büyük bir fırsatı elden kaçırma duygusunu anlatmak için kullanılır. Kişinin elindeki varlığı al- sat işlemlerinde daha büyük bir miktarı beklemek ve bu sırada beklenenin aksine daha düşük bir miktara satmak ya da daha düşük bir miktardan almak isterken fiyatın yukarıya çıkmasıyla fırsatı kaçırma varsayımını anlatır. Bu durumda kişi daha büyük bir fırsat beklentisine girer ve yanlış bir algı ile rasyonel kararlar verebilir.

Mevcut haberleri ve fırsatları kaçırmak, bu durumlardan eksik ve geri kalmak gibi bir algı sonrası oluşan psikolojik durum için FOMO terimi kullanılır. Ya da yüksek beklentiler içinde olmak ya da beklemek istememekten kaynaklanan bu durumlar için de FOMO tabiri kullanılabilir. FOMO’yu besleyen bazı duygular mevcuttur:

 • Açgözlülük
 • Korku
 • Heyecan
 • Kıskançlık
 • Sabırsızlık
 • Kaygı

Bu duygular FOMO’yu besleyerek yatırımcı için risk seviyesini aşmaya sebep olabilir. Bu durum diğer yatırımcıların çok büyük fırsatlar elde edip kârlı işlemler yaptığı ve sizin bu fırsatı kaçırdığınızı hissetme duygusuna verilen bir addır.

Kripto para dünyasında yaşanmış bir FOMO örneği 2017 yılındaki dev boğa koşusudur. Bu dönemde pek çok kişi FOMO algısına kapılıp yüksek fiyatlardan varlık almış ve yaşanan düşüşle büyük zarar etmişlerdir.

Borsada da dijital para dünyası gibi FOMO algısı ile yapılan işlemler yüksek risk taşımaktadır. Bazı kişilerin hisseleri düşük fiyattan alıp yüksek fiyatlara sattığı ve bu şekilde iyi kazançlar elde ettiğini düşünerek telaşa kapılmak yersizdir.

Binance vadeli işlemler (Binance Futures) nasıl kullanılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Dünyasında FUD Nedir?

kripto para borsasinda fud ne anlama gelir

FUD dijital para dünyasında ya da bir ortamda güvensizlik, şüphe ve kararsızlık yaratarak satışları arttırmak ve düşüş eğilimi oluşturmaktır. Bu durum gerçek olmayan haberler ile yapılır. Böylece dijital varlığın değeri düşürülür. Böylece bu haberler ile kısa vadede kazanç elde edilir. FUD söylenti yaymaktır ve medya yoluyla siyasetten borsaya pek çok alanda yapılması mümkündür. Böylece spekülasyonlar ile hedef aşağı çekilmiş olur.

Piyasada FUD yaşanmasının başlıca sebepleri güvenlik sorunlarıdır. Güvenlik açıkları olduğuna dair haberler duyulduğu zaman insanlar ellerindeki varlığı satarak borsadan çıkmak isteyecektir. Dolandırıcılık ve korsanlıklar için de aynı durum geçerlidir. Bu şekilde yayılan söylentiler nedeniyle dijital varlığın değeri düşürülmeye çalışılır. Bu tarz söylemler ya da yalan haberlerle piyasayı manipüle etmeye çalışan kişiler hakkında dikkatli olmak gerekir.

Bir başka FUD yaşanmasına sebep olan durumlar ise ICO’lardır. İlk para lansmanları piyasaya dijital varlığın tanıtımı sırasında ünlü isimlerin kullanılması ya da fazlaca pump yapılması sebebiyle piyasaya daha çıkmadan bu varlıkların fiyatı fazlaca yükselir. Ancak devamında fiyatlar aşağı doğru hareket eder. Bazı hükümetler ve devletler FUD’dan kaçınmak için kripto paraları yasaklamıştır.

FUD ile kripto paralarda büyük ve kitlesel satışlar sağlanabilir. Kripto para dünyasında yaşanmış örnek bir FUD ise Tether’in ABD’de yargılanacağı haberiydi. Medya yoluyla yapılmış bu FUD’da, eskiden gerçekleşmiş olan olay yeni bir durum olmamasına rağmen yeniymiş gibi lanse edilmiştir. 2017 yılında yaşanan bu durum yeniymiş gibi gündeme taşınmış ve var olan düşüş eğilimi hızlandırılmıştır.

Ancak FUD her zaman kötü bir durummuş gibi algılanmamalıdır. FUD yaşandığında piyasadan çekilenler genellikle tecrübesiz yatırımcılardır. Piyasayı düşürmek için yayılan söylentiler sonucu ellerindeki varlıkları satıp piyasadan çıkan kişiler sayesinde piyasada kalanlar için fırsatlar doğar. Satılan varlıkların daha sonra yükseleceğini düşünen biri bu varlıkları alabilir. Ancak bu durum yine de risklidir.

FUD yaşandığında pek tecrübesi olmayan yatırımcılar ellerindeki varlıkları fiyatı düşecek korkusuyla elinden çıkarırken balinalar ve tecrübeli yatırımcılar ise bu fırsattan yararlanarak yüklü alımlar gerçekleştirebilir. Sonrasında fiyatta değişiklik olmaması ya da yükselme yaşanması ile FUD’a inanap elindeki varlıkları elden çıkaranların daha büyük kayıplar yaşaması mümkündür.

Fudster Nedir?

Fudster kavramı ise FUD yayarak piyasada dijital paraların değerini düşürmeye çalışan kişilere verilen isimdir. FUD yayan ya da FUDder olarak da adlandırılır. Bu kişiler yalan haberleri ya da olumsuz söylentileri piyasada yayarak kısa vadede kazanç elde etmeyi amaçlar.

Mina Coin nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

FOMO ve FUD İle Nasıl Başa Çıkılır?

fumo ve fud ile basa cikma yontemleri

Fomo ve FUD ile başa çıkmanın en önemli adımı iyi bir araştırmadır. Piyasada yayılan söylentileri sağlam ve çeşitli kaynaklardan araştırarak güvenilirliğini değerlendirmeniz gerekir. Yaşanılan ayı ya da boğa sezonlarına göre analizler yaparak yatırımınızı şekillendirebilirsiniz. Korku ya da paniğe kapılmadan soğuk kanlı bir şekilde yatırım kararları almak için bilgiye ihtiyacınız olacaktır. FUD ve FOMO’dan etkilenmek kripto para piyasasında Bitcoin kadar alt coinleri de etkiler. Balinalar, ünlü kişiler ya da belirsiz haberler tarafından yayılmış FUD’lar hakkında dikkatli olmak önce haberleri kontrol etmek gerekir.