• ALTIN (TL/GR)
  1.866,38
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  1265977
  % -0,11
 • ETHEREUM/TL
  67810
  % -0,40
 • BIST 100
  %

Euro Nedir?

euro tanimi

Euro, sembolü €, kodu EUR, madeni paraları 1s, 2s, 5s, 10s, 20s, 50s, €1, €2 iken, banknotları ise €5, €10, €20, €50, €100, €200 olarak kullanılmaktadır. Merkez Bankası ise Avrupa Merkez Bankasıdır. Avrupa Birliği’nin kurumları tarafından kullanılan ve Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’ın oluşturduğu euro bölgesinin resmi para birimidir. Bunların yanında dört Avrupa ülkesinde Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan’da daha çok kullanılan euro, 2018 yılından itibaren her gün yaklaşık 343 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca dünya genelinde de 240 milyon insan ve Afrika’daki 190 milyon insan euroya sabitlenmiş para birimlerini kullanmaktadır. Euro, Amerikan dolarının ardından dünyada en büyük ikinci rezerv para ve en çok kullanılan ikinci para birimi sayılmaktadır. Eylül 2018 yılından itibaren tedavüldeki yaklaşık olarak €1.2 trilyon değerindeki banknot ve madenî parayla birlikte euro, dünyadaki en büyük toplam değere sahip olan para birimidir. Uluslararası Para Fonu’nun çeşitli para birimleri arasında yaptığı 2008 yılı Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ve satın alma gücü paritesi tahminlerine göre, euro bölgesi dünyadaki ikinci büyük ekonomi durumundadır.

Euro Tarihi: Euro tarihi olarak, 1 Ocak 1999 yılında hesap birimi olarak dünya finans piyasalarına tanıtılmış olup 1:1 ABD$1,1743 oranı ile European Currency Unit yerini almıştır. Euro madenî para ve banknotları ise 1 Ocak 2002 yılında tedavüle girmiştir.

Euro Kullanım Bölgesi: Euro kullanım bölgesi aynı zamanda resmi ismi ile euro alanı, ortak para birimi ve yasal ödeme aracı olarak euroyu seçmiş olan 19 Avrupa Birliği üyesinin oluşturmuş olduğu ekonomik ve parasal birlik demektir. 1 Ocak 2015 yılından itibaren euro bölgesinde Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan ülkeleri bulunmaktadır.

Çiftçi sicil belgesi nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Avrupa Birliği Üyesi Olmayıp Euro Kullanan Ülkeler

avrupa birligi disinda euro kullanan ulkeler

Avrupa Birliği üyesi olmayıp euro kullanan ülkeler ve bölgeler de bulunmaktadır. Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan mikrodevletleri Avrupa Birliği üyesi olmadıkları halde, yapılan antlaşmalar üzerinden euro kullanmaktadır. Karadağ ve Kosova ise Avrupa Birliği ile herhangi bir antlaşma imzalamadıkları halde euro kullanmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği üyesi ülkelerine bağlı, fakat kendileri Avrupa Birliği’nin bir parçası olmayan 5 denizaşırı bölgede mevcut olup, bunlar Saint Barthélemy, Saint Martin, Saint Pierre ve Miquelon, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları ve Ağrotur ve Dikelya bölgeleri olarak euro kullanımı sağlamaktadır. Ayrıca Küba’da 1998 yılından itibaren, Suriye’de 2006 yılından itibaren ve Venezuela’da ise 2018 yılından itibaren euroyu dış ticaret için kullanmakta olup, bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları ve ambargoları sonucu ile euro kullanmaya başlamışlardır. Aynı zamanda Afrika’da bulunan bir ülke olan Zimbabve 2009 yılında, yaşadığı yüksek enflasyon yüzünden yerli para birimini bırakıp euro ve Amerika Birleşik Devletleri doları gibi para birimlerini kullanmaya geçmiştir.

Rezerv Para Birimi Olarak Euro

Rezerv para birimi olarak euro, kabul edildiği zamandan itibaren Amerika Birleşik Devletleri dolarından sonra en önemli uluslararası rezerv para birimini olmaktadır. Gelişmiş ekonomilerde euronun rezerv olarak kullanımı, gelişmekte veya az gelişmiş olan ekonomilere göre daha az olduğu görülmektedir. Uluslararası Para Fonu’na göre 2008 yılında dünyadaki toplam rezerv euronun değeri $1,1 trilyon olmuştur, euro gelişmiş ekonomilerin ulusal rezervlerinin %22’sini, gelişmekte veya az gelişmiş olan ekonomilerin ise %31’ini oluşturmuştur. Euronun Amerika Birleşik Devletleri dolarının yerini alarak en çok kullanılan rezerv olup olamayacağı ekonomistler arasında da tartışılan bir konu olmaktadır.

Euroya Sabitlenmiş Para Birimleri Nelerdir?

euro ile sabitlenmis para birimleri

Euroya sabitlenmiş para birimleri bulunmaktadır. Bunlar; Avrupa Birliği içerisinde bulunan Bulgar levası, Hırvat kunası ve Danimarka kronu, ilgili ülkeler Avrupa Döviz Mekanizması’na üye olduklarından dolayı euroya sabitlenmiştir. Avrupa içerisinde bu ülkelere dahil olarak Bosna Hersek değiştirilebilir markı ve Makedon denarı da euroya sabitlenmiştir. Afrika’da ve bazı Pasifik adalarında euroya sabitlenmiş para birimlerinin kullanımı oldukça yaygındır. 14 ülkede kullanılan Orta Afrika frangı ve Batı Afrika frangı, Fransız denizaşırı kolektivitelerinde kullanılan CFP frangı, Komor frangı, Yeşil Burun Adaları eskudosu ve São Tomé ve Príncipe dobrası euroya sabitlenmiş para birimleri olup, Portekiz kökenli eskudo ve dobra dışında bu ülkelerin kullandığı para birimleri zamanında Fransız frangına sabitlenmiş olup, bu para euro ile birlikte feshedilince euro kuruna sabitlenme gerçekleştirilmiştir. 2013 yılında 182 milyon Afrikalının, 27 milyon euro bölgesi dışında yaşayan Avrupalının ve yarım milyonu aşkın Pasifik adalının euroya sabitlenmiş bir para birimi kullandığı da rapor edilmiştir.

Sanayi sicil belgesi nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Euro Kurları

Euro kurları, Amerika Birleşik Devletleri dolarından sonra en çok kullanılan rezerv para birimi sayılmaktadır. 4 Ocak 1999 yılında piyasaya sürüldükten sonra, diğer anapara birimleri karşısında değer kaybetmeye başlayan euro, 2000 yılının 3 Mayıs ayında sterlin karşısında, 25 Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri doları karşısında ve 26 Ekim ayında Japon yeni karşısında  en düşük kuruna ulaşmıştır. Daha sonra tekrar yükselişe geçen euro, 2008 yılının 15 Temmuz ayında Amerika Birleşik Doları karşısında, 23 Temmuz ayında Japon yeni karşısında ve 29 Aralık ayında sterlin karşısında yükselerek, tarihi zirve noktasına ulaşmış oldu. Küresel mali krizin ortaya çıkmasıyla birlikte, euro başlangıçta düşüş gösterse de, fakat ilerleyen dönemlerde tekrar yükselişe geçerek 2009 yılının sonundan itibaren devam eden Avrupa borç krizinden kaynaklanan baskıya rağmen euro bu dönemde sabit kalmayı başarmıştır.