• ALTIN (TL/GR)
  1.889,44
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8597
  % -0,26
 • € EURO
  31,5038
  % -0,89
 • £ POUND
  36,4716
  % -0,75
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ethereum Nedir? Tarihçesi

ethereum tarihi

Ethereum, Biycoin gibi bir kripto para piyasasıdır. Halka açık arz edilen ve zincirleme modeli merkezli bir işletim sistemidir. Nakamoto consensus protokolünün yenilenmiş versiyonu ile işlem yapılır. Ethereum, son yıllarda Bitcoin’i feride bırakarak popülerlğini arttırmıştır. Ethereum’da, Ether adı verilen para birimi kullanılır.

Tarihsel Süreçte Ethereum

2014 yılında kurulmasıyla birlikte Ethereum’un kullanılması her geçen gün artmıştır. Kurulduğu ilk günden beri yatırımcılar için bir kazanç kaynağı olarak görülür.

Ethereum’un ilk olarak, 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından yaratılmıştır. Vitalik Buterin yazılıcı ve kripto para araştırmacısıdır. Ethereum’un para kaynağı olarak çalışmaya başlaması ise 2014 yılında gerçekleşmiştir. Ethereum’un para kaynağı online bir fon sitesidir.

Ethereum’un ilk kez aktifleşmesi ise 30 Temmuz 2015’te, 11.9 milyon coin değerindeki ön madencilik ile başlamıştır. Bu tutar toplam dolaşım ağının yaklaşık olarak %13’ünü oluşturur.

Yatırım teşvik belgesi nedir? Nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Ethereum Nasıl Kullanılır?

nasil ethereum kullanilir

Ethereum tamamen sanal olan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu yüzden işlemler tamamen sanal ortamlarda gerçekleşir. Sanal bir ortamda oluşturulacak olan akıllı sözleşmler ile aktif hale gelir. Ethereum’un çalışması için blok zincirinde belli koşulların sağlanması gerekir. Koşullar sağlandığı takdirde kendi kendine işleyebilir.

Sözleşmelerin uygulanması ve Ethereum’un çalışması için ödeme yapılması gerekir. Ödeme Ether olarak yapılır. Ether ile Ethereum ağı çalışır. Sözleşme ile işleme girmiş her blok için 5 Ether oluşturulur. 15 ila 20 saniye arasında yeni blok oluşturulur.

Ethereum’da merkezi olmayan uygulamalarda işlem yapanlar, işlemleri için Ether öderler.  Ether’in değeri direkt olarak, Ethereum blok zincirine göre belirlenir.

Ethereum Özellikleri Nelerdir?

Ethereum ile kar elde etmek için özelliklerini iyi bilmek gerekir. Ether’in özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ether bankalar arası transferlerde ve madencilik hesapları için kullanılır,
 • Uluslararası internet kaynağı komutlarını kullanarak çalışır,
 • Tamamen sanal bir para birimidir.

Ethereum, merkezi olmayan Turing sanal makinesinin kullanımı ile çalışır. Turing sanal makinesi merkezi internet dayanağı ile çalışır.

Ether Nedir?

Ether, Ethereum dolaşım ağında kullanılan kripto para birimidir. Ether tamamen sanal dolaşım ağlarında kullanılır. Kısaca, Ethereum ağının beslendiği ve güç aldığı yakıttır.

Ethereum platformunun en önemli özelliği, kişisel verilerin asla kontrol edilememesidir. Bu özelliği sayesinde, hesabın başkası tarafından ele geçirilmesi neredeyse imkansızdır. Aynı zamanda bu özelliği kullanmak için ödeme yapılması gerekir. Ether, bu ödemeyi yapmak için kullanılan para birimidir.

Ethereum Nasıl Alınır?

Yurt içinde ethereum alabilmek için öncelikle bu alanda çalışan bir kripto borsasına üye olmak gerekir. Daha sonra üye olunan borsaya, belirtilen asgari tutarın yatırılması gerekir. Para yatırma işlemi Türk Lirası olarak yapılabilir. Para yatırma işlemi tamamlandıktan sonra, Ethereum satın alınabilir.

Ethereum satın alma seçenekleri farklıdır. Market ya da kolay alış gibi farklı seçenekler mevcuttur ve üye olunan borsa tarafından yönlendirme yapılır. Ethereum alma işlemi tamamlandıktan sonra, Ethereum cüzdanı oluşturulur.

Ethereum hesabı yurt içinde hizmet veren birçok bankada açılabilir. Açılan hesaba belirlenen para yatırıldıktan sonra Ether alma işlemi yapılabilir.

Ethereum Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Ethereum almak ve Ether biriktirmek için belirli bir alana ihtiyaç duyulur. Ethereum’da birikim yapmak için oluşturulan alana Ethereum cüzdanı denir. Ethereum cüzdanı ile Ether biriktirilebilir, Ethereum’da işlem yapılabilir ve bakiye sorgulaması yapılabilir.

Ethereum’ları fiziksel olarak biriktirmek imkansızdır. Bu yüzden Ethereum cüzdanları tamamen sanaldır. Tüm işlemler ve Ether’ler Blockcahain Ziciri üzerinden yapılır.

Blockchain Zinciri üzerinden yapılan her işlemin bir şifresi bulunur. Para gönderme, alım satım gibi işlemler bu şifre ile gerçekleştirilir. Bu uygulama ile hırsızlık ve olası sorunların önüne geçilmeye çalışılır. Ethereum’da güvenli bir şekilde işlem yapabilmek için, şifrenin paylaşılmaması önemlidir.

Bankalardan Ethereum Satın Alınabilir Mi?

Yurt içindeki bankalardan Ethereum satın almak mümkün değildir. Ethereum satın almanın tek yolu kripto para borsalarıdır. Kripto para borsalarından birine üye olup, daha sonra banka aracılığı ile açılacak olan hesaba para yatırılması gerekir. Ethereum satın alma işlemi, ancak hesaba para yatırıldıktan sonra gerçekleşebilir.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum blok şifreleri çözülerek yeni bloklar oluşturulmasına Ethereum madenciliği denir. Ethereum madenciliği için Bitcoin’den farklı olarak, ASIC ve CPU madenciliği kullanılmaz. Ethereum madenciliği için sadece yazılımlar kullanılır.

Ethereum madenciliği yapabilmek için de Ethereum cüzdanı gerekir.

Ethereum’da Yatırım Yapmak Güvenli Midir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile sana paralara ilgi artmıştır. Kripto paralar ile yapılacak olan yatırımlar ile yüksek kar elde edilebilir. Ethereum platformuda kripto paralar ile yatırım yapılabilen bir sistemdir.

Ethereum’da güvenli işlem yapabilmek için, üye olunan kripto para borsası önemlidir. İyi bir kripto para borsası ile güvenli bir şekilde Ethereum’da yatırım yapılabilir. Ayrıca Ethereum’da yapılan işlemlerin anonim olması ve takip edilememesi de güvenilirliği artırır. Ethereum’da işlem yaparken, kripto para piyasasına hakim olmak da gerekir.

Devlet destekli traktör nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ethereum Nasıl Bozdurulur?

etherum nasil satilir

Ethereum’un TL’ye çevrilmesi için, kripto para borsasında bozdurulması gerekir. Üye olunan kripto para borsasında TL’ye çevrilen kripto para herhangi bir bankaya transfer edilerek kullanılabilir.

Türkiye’deki Başlıca Kripto Para Borsaları Hangileridir?

İlerleyen teknoloji ile genişleyen kripto para piyasaları için, her geçen gün ilginin biraz daha arttığı görülür. Yatırımcılara, avantajlı kar imkanı sunan kripto paralardan kazanç sağlamak için güvenilir bir kripto para borsası ile çalışmak gerekir.

Çoğunlukla tercih edilen kripto para borsaları şu şekildedir:

 • Paribu,
 • BTC Türk,
 • Binance.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ethereum’da blok süresi 14 ila 15 saniye arasında değişir Bitcoinde ise blok süresi 10 dakikadır.
 • Ethereum madenciliği, bazen sert çatallar sırasında değişen ancak genellikle tutarlı oranda yeni dijital paralar üretir. Bitcoin için, oran her 4 yılda bir yarıya düşer.
 • Ethereumda işlem ücreti 0.33 dolara gelirken Bitcoin’de bu tutar 23 dolardır.

Ethereum üzerinden yapılacak madencilik işlemi ile kazanılan Ether’ler, başka kripto para birimlerine de takas yöntemi ile dönüştürülebilir.

Ether Nasıl Satılır?

Satın alınan ya da madencilik ile üretilen Ether bir süre sonra kar etmek için satılır. Şuan için Ether satışı yalnızca Ethereum üzerinden yapılabilir durumdadır. Ether satışı için öncelikle banka hesabınızın aktif durumda olması gerekir. Banka hesabı aracılığı ile Ether satışı yapabilir ya da başka bir kripto para ile takas edilebilir.

Ethereum cüzdanında bulunan Ether’lerin, banka hesabına aktarılması gereklidir. Bunun için cüzdandaki “yatır” butonuna tıklamak yeterlidir. Bu işlem ile Ether hızlıca banka hesabınıza transfer edilir. Şu an için 1 Ether 12.741,45 TL’dir.

Ether takası ise sipariş oluşturularak yapılabilir. Takas etmek istenilen Ether miktarı ve çevrilmek istenen para birimi seçilerek teklif oluşturulur veya halihazırda oluşturulmuş bir teklif değerlendirilir. Takas işlemi tamamlandığında, aldığınız kripto para birimi direkt olarak hesabınıza geçer.

Ether satmak ya da takas etmek için belirli bir miktar ödeme yapılması gereklidir. Ödeme tutarları kullanılan kripto para borsalarına göre değişiklik gösterebilir. Doğru borsa seçimi ile düşük ücretlerle güvenli işlem yapmak mümkündür.