• ALTIN (TL/GR)
  1.901,71
  % 0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8920
  % -0,17
 • € EURO
  31,8143
  % 0,12
 • £ POUND
  36,8072
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,0701
  % 0,08
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

ethereum madenciligi masraf

Ethereum madenciliği, Ethereum blockchain üzerinden belirli algoritmalara uygun işlemlerle Ether kazanılmasıdır. Ether, ethereum madenciliği sonucu elde edilen dijital para birimidir.

Ethereum madenciliğinde madenciler blok işlemi için bilgisayarlarıyla matematik sorununu çözmeye uğraşır. Bloğun zaman kodları, yazılım versiyonlu büyük harfe duyarlı rakam ve harflerden ve belli bir sabit uzunluktan oluşan verisini alır. Bu veri dizisine hash adı verilir. Eğer madenci çözmeye çalıştığı hash ile uyumlu bir dizi bulursa blok işlenmiş olur ve diğer düğüm onayları ve blockchain işlemi tüm ağa yayılır. Ethereum madenciliği yapmak için izlenecek yol şudur:

 • İlk önce MyEtherWallet sitesine girmeniz gerekir.
 • Ana sayfada yer alan New Wallet kısmına tıklayınız.
 • Size uygun olan yöntemi seçerek Ether cüzdanınızı oluşturunuz.
 • Cüzdan bilgilerini yedekleyiniz.
 • Claymore Dual Miner programını indiriniz.
 • Sizden istenecek bilgileri doğru ve eksiksiz olarak giriniz.
 • Bilgisayarınıza bir dosya inecektir.
 • Bu dosyayı ilk indirdiğiniz program dosyasının içine ekleyin.
 • Klasörde yer alan start.bat dosyasında kendi cüzdanınızın yazdığına emin olun.

Bu adımları takip ettikten sonra start.bat dosyasının her açtığınızda bilgisayarınız Ethereum madenciliği yapar ve elde ettiğiniz Etherler cüzdanınıza aktarılır.

Claymore Dual Miner programı ile bir madencilik havuzuna giriş yapmış olursunuz. Böylece farklı madencilerle ortak çalışıp kazancınız artmış olur. Program çıkardığınız Etherler üzerinden %1, %2 oranında komisyon alır.

Madenciliğe başlamadan önce, Ether’i kendi özel ağınızda test edebilirsiniz. Bu, madencilik yeteneklerinizi test etmenizi, akıllı sözleşmeleri denemenizi ve yeni merkezi olmayan uygulamaları denemenizi sağlar.

Bir test ağında Ether madenciliği yapmak için özel bir donanıma ihtiyacınız yok. Sadece Geth veya benzeri bir istemci kurulu olan ev bilgisayarınıza ihtiyacınız var. Özel bir test ağındaki tek kullanıcı sizsiniz, yani tüm blokları bulmaktan, işlemleri doğrulamaktan ve akıllı sözleşmeleri yürütmekten siz sorumlusunuz. Bir diğer yöntem olarak ise madencilik havuzunu seçebilirsiniz.

Madencilik Havuzuyla Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum havuzu ile madencilik yapmak yazılım ve ödeme yöntemi açısından fırsatlar sunar. Madencilik havuzu ile BTC ve ETH’de ödeme alabilirsiniz. Havuz ile madencilik yapacaklar için hangi havuzu tercih edecekleri önemli bir kriterdir. Büyük havuzların istikrarlı bir geliri olsa da toplam ağ hash oranını kontrol etmek istemezler. Havuz ücretleri %1-%3 arasında değişir. Ücretsiz havuzlar olsa da bu havuzların güvenlik, alt yapı, sunucu gibi noktalarında sıkıntılar yaşanabilir.

Bitcoin Halving nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Solo Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

solo ethereum madenciligi nedir

Ethereum madenciliği solo olarak yapmak pek tavsiye edilen bir işlem değildir. Ethereum bloklarını bilgisayarınıza indirdiğinizde 200 GB gibi bir boyutla iner. Tek başınıza bir bloğu çözmeniz RTX 3080 gibi bir donanımla 615 gün kadar sürebilir.

Öte yandan solo mantığıyla çalışan havuzlar mevcuttur. Bu havuzlarda bulunan tüm madenciler tek bir blok çözümü için uğraşır. Blok çözüldüğündeyse en çok katkı sağlayan havuz katılımcısı ödülün büyük kısmını alır. Bir havuza katılmanız küçük bir ödeme payı ile ödül kazanma olasılığınızı arttıracaktır. Bu şekilde Ethereum madenciliği yapmanız daha avantajlıdır.

Ancak yine de solo olarak madencilik yapmak için öncelikle bir Ethereum cüzdan kurmanız gerekir. Sonra Ethereum blok zincirini bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Ethereum Madenciliği İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Ethereum madenciliği için bilgisayarınızda belirli özelliklerin bulunması gerekir. İlk olarak yüksek bir GPU gücüne ihtiyacınız vardır. GPU, Grafik İşlem Birimi adı verilen özel bir bilgisayar donanımıdır. Bu donanımı alırken güç tüketimi ve hash oranı gibi dikkate alınması gereken noktalar vardır.

Hash oranı yani hash rate madencilik cihazının çalıştığı hızı ifade eder. Madencilik yaparken hız önemli bir etkendir. Çünkü madencilik işinde madenciler herkesten önce bir soruyu çözmek ve ödülü almayı amaçlarlar. Hash oranının yüksek olması daha hızlı bir şekilde soruları çözüp bloğu bulmanıza ve ödülü almanıza yardımcı olur. Hash oranını yükseltmek için kimi madenciler birkaç GPU’dan oluşan bir makine ile teçhizat kurar. Teçhizat sayesinde hız daha da yükselecektir.

Bilgisayarınız için gerekli olan özellikler ise Windows kullanıcıları için 64 bit Windows 10’un en az 4 GB’lık bir belleğe sahip grafik kartı olmasıdır. AMD kart kullanan bilgisayarlar için ise AMD Radeon VII ve AMD Radeon RX 580 modelleri coin madenciliği için en çok tercih edilen modellerdir. Bu modeller Ethash algoritması ile en iyi çalışan modellerdir.

Intel için ise en az i3 CPU, en az 4 GB ram ve güçlü bir SSD kartına sahip olmak gerekir. Donanımların sürücülerinin güncel olduğuna emin olmak gerekir. Bu özelliklere sahip bilgisayarlarla GPU donanımı ile madencilik yapıldığında ısınmalar için de soğutucuya ihtiyacınız olabilir.

Donanım alındıktan sonra ethereum madenciliği için yazılım kurmak gerekir. Grafik kartının sürücüleri, kartın kendisiyle birlikte sağlanır ya da üretici web sitesinde mevcuttur.

Daha sonra yapmanız gereken Ethereum blok zincirini indirip düğümünüzü ağa bağlamaktır. Eşleri olana kadar ağdaki diğer düğümlere sürekli bağlanmaya çalışan bir hizmet kullanılabilir. Bir kez kurulduktan sonra düğümünüz diğer tüm düğüm ve Ethereum ağının kendisine bağlanır. Bu madenciliğe başlayıp kendi akıllı sözleşmenizi dağıtmanıza ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturup işlemler göndermenizi sağlar.

Nasıl ve Ne Zaman Ödeme Alınır?

madencilikten ne zaman odeme alinmaktadir

Ödeme blok çözmenize bağlıdır. Bir bloğu başarıyla çözdükten ve işledikten sonra 3 ETH ödül kazanılmış olur. Bu ödülün yanı sıra madenciler işlemle ilgili ücret de alır. Bu ücretler madenciler için teşvik niteliğindedir. Ödülünüz anında Ethereum cüzdana aktarılır. Hash oranı ve elektrik tüketimine göre tahmini geliriniz hesaplanmış olur. Donanımınız, bant genişliğiniz de ücretinizi etkiler.

Binance LaunchPad nedir, nasıl kullanılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Ethereum madencilik hesaplayıcısına göre, bir GPU’nun tek bir Ethereum madenciliği yapması yaklaşık 63,7 gün sürüyor. Tabii ki, daha fazla madenci ağlara katıldıkça bu sayı giderek artıyor, bu da ağa her gün bir ton ETH’nin piyasaya sürüldüğü anlamına geliyor. Bu istatistik, Ethereum madenciliği zorluğu arttıkça değişmeye mahkumdur.