• ALTIN (TL/GR)
  1.889,26
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8589
  % -0,26
 • € EURO
  31,5030
  % -0,89
 • £ POUND
  36,5145
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

esnaf kredisi basvurusu sureci

Esnaf kefalet kredisi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı olan vatandaşların ESKKK kefaleti ile yüksek miktarlarda kredi alabilmesini ifade eder. Esnaflar ya da sanatkarlar, ekonomik açıdan ülke ekonomisini kalkındırabilmek ve bununla beraber kendi geçimlerini sağlayabilmek için zaman zaman kredi almak zorunda kalırlar.

Alınmak istenen krediler ise başvuru sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda çok yüksek meblağlara ulaşabilir. Bu durumda, kredi hizmetini sunan bankalar esnaflardan kefil göstermelerini talep eder. Yani söz konusu kredi borçlarının ödenememesi halinde bunları ödeyeceği taahhüt edilen tüzel ya da gerçek bir kişinin kefil olarak bankaya ilan edilmesi şart olur. Kendisine kefalet edecek herhangi bir kurum ya da kişi bulamayan esnaflar çoğu zaman kredi çekmekten vazgeçerler ve işlerine yapacakları yatırımı ertelerler. Bu sebepten dolayı ise ülke ekonomisinin çok büyük oranda zarar gördüğünü söylemek mümkündür.

Esnafların ve sanatkarların yatırım yapma amacı ile kredi almalarını kolaylaştırmak ise devlete düşmüştür. Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri yani ESKKK adlı kurum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan esnaflar ve sanatkarlar için kredi kefilliği yapar. Böylece kefalet kredisi adı altında, ilgili devlet kurumunun desteği ile esnaflar rahatça kredi kullanabilir.

Kefalet Kredisi Çekmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet kredileri standart olarak bankalar üzerinden alınır. Yani Ticaret Bakanlığı ya da ona bağlı olarak hizmet veren ESKKK hiçbir vatandaşa kredi hizmeti sunmaz. Kredi kullanımı için, mevzuatlara uygun şekilde bir bankaya başvuru yapacak olan esnafın ya da sanatkarın öncelikle ESKKK’ya üye olması gerekir. Bu durumda vatandaşın, bankadan alacağı kredi hizmeti için söz konusu kurumu kefil göstermesi mümkün olur.

Yani kefalet kredisi başvurusu esas olarak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri’ne üye olma başvurusu olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte ESKKK kefaleti aracılığıyla kredi başvurusu yapılabilen tek banka Halkbank’tır. Çünkü bu kamu bankası, ESKKK ile işbirliği içerisinde bulunur.

KOBİ Kredisi nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

esnaf kredisi alma kosullari nelerdir

Esnaf kefalet kredisi şartları ESKKK ve Halkbank’ın ortak çalışmaları sonucunda belirlenmiş ve ilan edilmiştir. Belirlenen hükümler uyarınca kefalet kredisi şartları şöyledir:

 • Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü sistemi üzerinde aktif kayda sahip olmak
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeliğine sahip olmak
 • En az 3 ay boyunca fiilen hizmet veriyor olmak
 • Esnaflık ya da sanatkarlık yapılan işyerinin bulunduğu bölgeden sorumlu ESKKK birimine üye olmak
 • Medeni hakları kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak

Bu şartları sağlayan vatandaşlar, üye oldukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin kefaleti aracılığı ile kredi çekimi gerçekleştirebilir. Ayrıca ESKKK üyeliği, işyerinin bulunduğu bölgedeki kooperatif üzerinden sağlanabileceği gibi ikametgah bölgesindeki kooperatif üzerinden de sağlanabilir.

Fakat aynı anda birden fazla kooperatife üye olmak, başvuru hakkının kaybedilmesine yol açacaktır. Yani her esnaf ya da her sanatkar, ilgili kooperatiflerden sadece birine kayıt yaptırmalıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisine başvurmak için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra ilk olarak ESKKK’ya sunulur. ESKKK’nın yetkili birimi, kooperatifin sunacağı kefalet hizmeti ile kredi başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaş hakkında bazı incelemeler yapar. Vergi borcu sorgulaması, kredi sicili sorgulaması ve benzeri pek çok işlemden sonra eğer başvuru sahibi uygun kabul edilirse onun adına kredi başvurusu gerçekleştirilir.

İlgili esnaf ya da sanatkar için kredi başvurusunu Halkbank idaresine iletecek olan ESKKK, bu işlemler için başvuru sahibinden bazı evraklar talep eder. Söz konusu evraklar ise genel olarak şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda aktif üyeliğin bulunduğunu gösteren kayıt belgesi
 • Başvuru sahibinin şahsına ait olan işletmenin vergi levha fotokopisi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi

Bu belgeler, doğrudan doğruya esnaf tarafından ilgili bankaya teslim edilmeyecek olup ESKKK’ya sunulması gereken belgelerdir. Ayrıca ESKKK tarafından belgeleri iletilen her başvuru sahibi için Halkbank’tan onay çıkmayabilir. Yani bazı durumlarda Halkbank’ın araştırmaları olumsuz sonuç verebilir.

ESKKK Ne İşe Yarar?

Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak da bilinen ESKKK, esnaf ve sanatkarlara kefalet ederek onların kredi kullanımını kolaylaştırmakla birlikte kredi alımı sonrasında da önemli faydalar sağlar. Aylık olarak, 3 ayda bir kez olarak ya da 6 ayda bir kez olarak geri ödeme seçenekleri bulunan 60 ay vadeli Halkbank kredi tutarları, mevzuat dahilindeki süreçlerde mutlaka esnaf tarafından karşılanmak zorundadır.

Eğer bir esnaf ya da sanatkar, devlet desteği kapsamında kefalet kredisi alır ve bunun geri ödemelerini yapamazsa ESKKK o vatandaşın borcunu en kısa sürede öder. Bu sayede söz konusu vatandaşın kredi kullanım notu olumsuz etkilenmemiş olur. Fakat borcu ESKKK tarafından ödenmiş olan vatandaş, kurum tarafından belirlenecek süre dahilinde ilgili ödemeyi ESKKK’ya yapmakla mükelleftir. Eğer esnaf, kefili tarafından yani ESKKK tarafından ödenen meblağı tekrar kefiline ödemez ise faizli olarak para cezası alır.

Devlet destekli hangi işler yapılabilir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadardır?

esnaf kredisi miktari nedir

Ticaret Bakanlığı’nın ESKKK kurumunu meydana getiren kooperatiflerden herhangi birine üye olduktan sonra, ilgili kurumu kefil göstererek Halkbank’tan alınabilecek kredi hizmetleri çeşitli tutarlara sahiptir. İş koluna ve kredi ihtiyaçlarına göre belirlenmiş olan kredi üst limitleri ise şunlardır:

 • 125 bin Türk Lirası
 • 150 bin Türk Lirası
 • 175 bin Türk Lirası
 • 225 bin Türk Lirası

Esnaf kefalet kredisi çekmek isteyen vatandaşlar, kredi kullanım şartlarını sağlamaları halinde bu üst sınırlara kadar kullanım gerçekleştirebilir.