• ALTIN (TL/GR)
  1.888,63
  % -0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8592
  % -0,26
 • € EURO
  31,4906
  % -0,93
 • £ POUND
  36,4818
  % -0,73
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Dogecoin Nedir? Tarihçesi

dogecoin tarihsel surec

Dogecoin simgesi Shiba Inu cinsi bir köpek olan ve Litecoin tabanlı elektronik bir paradır. Bir şaka ile doğmuş olan bu para birimi zamanla Bitcoin’e karşılık olarak ulaşılabilir bir alternatif olmuştur. Geleneksel bankacılık işlem ücretlerinin bulunmadığı bir ödeme sistemi oluşturmak amaçlanmıştır. Dogecoin sisteminin üretimi Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından yapılmıştır. Ekipteki geliştiriciler arasında Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder isimleri bulunuyor. Sistem temel olarak blockchain teknolojisinde bir yenilik sunma amacında değildir. Transfer işlemlerini blockchain ağı üzerinden yapar. Diğer kripto para birimlerine daha ulaşılabilir bir alternatif olmayı hedeflemiştir. Bir şaka amacıyla oluşturulmuş ve adını popüler bir internet karakterinden almıştır. Zamanla finans dünyasındaki en büyük ve aktif topluluklardan biri halene gelmiştir. Kuruluşundan bu yana topluluk Kenya’da bulunan kırsal kesiminde bir su kuyusu inşa etmek, Jamaika kızak milli takımına destek olmak gibi değişik projeler içinde bulunmuştur.

Dogecoin Tarihçesi

dogecoin olusum sureci

Dogecoin tarihi aslında kurucularından biri olan Jackson Palmer’ ın attığı tweet ile başlamıştır. Şaka amaçlı atılan bu tweet Portland merkezli bir yazılım mühendisinin ilgisini çekmiştir. Bu mühendis Billy Markus şimdiki kurucu ortağı Palmer ile iletişime geçer. Kısa bir süre içinde DOGE şeklinde de anılan bu kripto para ortaya çıkmıştır. 2013 yılında atılan bir tweet oluşmasına neden olmuştur. 2015 yılına gelindiğinde artık 100 milyar DOGE piyasa içinde dolaşıyordu. Jackson Palmer 2015 yılında projeden ayrılmaya karar vermiştir. 2015 yılında bu zamana kadar teknik bir güncelleme yapılmamıştır. DOGE’ de 2015 yılından sonra yeni gelişmeler olmamasına rağmen zaman içinde popülerliği ve değeri giderek arttı. 2017 yılının aralık ayında 1 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu durum değerinin artmasına neden oldu.

Polkadot nedir? Tarihçesi Yazısını inceleyebilirsiniz.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin özelliklerinde ön plana çıkarılmak istenen dost canlısı ver erişilebilir oluşudur. İsmini ünlü bir internet karakterinden alan kripto para diğer para birimlerine göre daha ulaşılabilir. DOGE Bitcoin gibi karmaşık platformları kullanmak istemeyen kişiler için oldukça uygun. Piyasa açısından değerlendirildiğinde en aktif topluluğa sahip olduğu söylenebilir. Kullanıcılara sunduğu bahşiş hizmeti sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Çeşitli projeler bu şekilde finanse edilebiliyor. Aynı şekilde kullanıcılar tanınmayı hak ettiğini düşündükleri paylaşımlar için diğer kullanıcıya da bahşiş verebilir. Bu durum bir beğeni göstergesi olarak değerlendirilir. Onu diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliklerden biri de deflasyonist değil enflasyonist şeklinde tasarlanmış olmasıdır. Dolaşım halinde olan DOGE’ler ile ilgilib ir sınırlama bulunmaz. Diğer kripto para birimlerinde belli bir sınıra ulaşıldığında madencilik karlı olmaktan çıkar. Fakat DOGE’ de böyle bir durum söz konusu değildir. Yapısıyla uzun vadeli işlemler için oldukça yararlıdır. Ekibi tamamen gönüllü olan kişilerden oluşur.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin satın alınırken herhangi bir yerli ya da yabancı kripto para borsası kullanılabilir. İnternet üzerinden ya da mobil uygulamalar aracılıyla satın alma işlemi kolaylıkla yapılabilir. Zahmetsiz şekilde yapılabilecek hızlı bir satın alma işlemidir. Yapılan işlemlerde herhangi bir resmi belge ya da teknik bilgi gerekli değildir. DOGE satın alırken şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Yerli ya da yabancı kripto para borsasına girip üye olmalısınız.
 • Üye olurken gerekli bilgileri doğru şekilde girmeniz önemlidir.
 • Hesabınızı oluştururken gerekli olan güvenlik önlemlerini de tamamlamaya özen göstermelisiniz.
 • Ardından üyelik oluşturduğunuz sitenin anlaşmalı olduğu banka hesabınızdan para gönderebilirsiniz.
 • Gönderilen parayla istediğiniz DOGE satın alma işlemini onaylamalısınız. Ayrıca almak istediğiniz DOGE kadar paranız olduğuna dikkat etmelisiniz.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği özellikleri nedeniyle diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Dogecoin madenciliği yapılırken zorluk seviyesi, blok süresi, ödül ve algoritmasıyla farklılıklar gösterir. Blok süresi olarak baktığımızda DOGE diğerlerine kıyasla oldukça hızlıdır. DOGE satın alan kişiler madenciliğini de yapmak ister. Kullanıcının blockchain’ inde işleminin onaylanmasıyla yeni DOGE ile ödüllendirilir. Bu ödüllendirilme içim karışık bir denklemin çözülmesi gereklidir. Bunun için güçlü bilgisayarlar kullanılır. Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar solo ya da madencilik havuzu şeklinde iki tercih hakkı sağlanır. Solu kısmı tercih edenler işlemlerini kendileri yapar. Madencilik havuzunda ise işlemlerini onaylatarak ödül kazanmayı amaçlayan bir grup bulunur. Kullanıcıların grup halinde yaptığı havuz madencilik için ücret ödenir. Solu madencilik yapmayı tercih edenler için bekleme süresi biraz daha uzundur. İlk blok ödülünü almak için haftalarca ya da aylarca beklemek gerekebilir. Fakat ödül kazanıldığında grupta olduğu gibi paylaşım olmaz. Bu nedenle ödülün tamamını alan kullanıcı bekleme süresini sorun etmeyebilir. Aynı zamanda herhangi bir ücret ödemesi de gerekmez. Elde edilen kazanç o anda geçerli olan DOGE fiyatı üzerinden hesaplanır.

Dogecoın Neden Yükseliyor?

dogecoin gidisati

Dogecoin yükselme nedeni ekonomi analistleri tarafından değerlendiriliyor. DOGE’ nin yaşadığı artışın nedenlerinden biri meme coin’ in Defi gelişmesi olarak görülüyor. Kripto para borsasında bulunan Defi yatırımcıları OpenDAO projesinden destek alıyor. Bu durum da ellerinde bulunana DOGE’ lerin kullanımını arttırıyor. Aynı zamanda DOGE’ nin doların da desteklediği sabitcoin olması değerinde artmasında etkilidir. Ren yatırımcılarının duyurusu da yükselişin nedenlerinden biri olarak görülüyor. Duyuruda denetimin sona ermesiyle DOGE yatırımı yapan kişilerin elinde bulunan renDOGE’ ler teminat olarak gösterilebilecek. Bu şekilde renDOGE’ lerini teminat gösterip sabitcoine çevirmeleri mümkün olacak. Reddit’ te bulunan SatoshiStreetBets topluluğu da bu yükselişi GameStop‘takine (GME) benzetiyor. Bunun bir “pump” olabileceğini belirtiyor. Değerinin artmasına neden olanlardan biri de Elos Musk olarak görülüyor. Tesla’ nın CEO’ su olan Musk zaman zaman DOGE’yi dile getiriyor. Son olarak Musk’ ın desteğiyle değerinde büyük bir sıçrama yaşanmıştır. Bu kripto paranın yükselişini bu gibi nedenlere bağlamak mümkündür.

Litecoin nedir? Tarihçesi yazısını inceleyebilirsiniz.

Dogecoin Ve Bitconin Arasındaki Fark Nedir?

Dogecoin ve Bitcoin farkı kullanıcıların tercihleri etkileyen bir durumdur. Özellikle DOGE sahip olduğu niteliklerle sadece Bitcoin’ den değil diğer kripto paralardan da ayrılır. Bu durumda en önemli etken deflasyonist bir para değil enflasyonist bir para olmasıdır. Bu durum piyasada dolaşım yapan coin sayısının bir sınırı olmadığını gösterir. Diğer kripto paralar sabit bir madeni para kaynağına göre tasarlanmıştır. Bu durum da sınıra ulaşıldığında madencilikten elde edilen karı azaltır. Tüm kripto paralarda olduğu gibi büyük dalgalanmalar DOGE’ de de görülür. Düşüşler ve yükselişler her zaman yaşanabilir. 2013 yılında piyasaya sürülen DOGE günümüzde 1,4 milyar piyasa değerine sahiptir. Dogecoin ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuruluşu: Doge şaka olarak başlayan ve daha sonra topluluk temelli şekilde kurulan bir kripto paradır. Bitcoin merkezi olmayan bir dijital para olarak geliştirilmiştir.
 • Kurucu: DOGE’ yi Jackson Palmer ve Billy Markus, Bitcoin’ i Satoshi Nakamoto kurmuştur.
 • Ortaya Çıkış Tarihi: DOGE 2013, Bitcoin 2009 yılında çıkmıştır.
 • Piyasa Değeri: DOGE 350 milyon doların üzerindeyken Bitcoin 300 milyar dolardan fazla değere sahiptir.
 • Önemli Destekçiler: DOGE’ yi özellikler Elon Musk desteklemiştir. Bitcoin ise Jeff Currie, Peter Theil ve Christine Lagarde tarafından desteklenir.