• ALTIN (TL/GR)
  1.888,85
  % -0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8836
  % -0,26
 • € EURO
  31,4915
  % -0,92
 • £ POUND
  36,4323
  % -0,84
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Diem (Libra) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

diem liar coin nasil alinir

Diem Coin; Facebook tarafından kurulmuş olan blok zincirli bir ödeme sistemidir. Diem Coin kripto paralarla ilgilenen inşalardan daha çok, geleneksel bankacılık işlemlerine ulaşamayan insanları hedef almaktadır. Düşük işlem ücretleriyle para transferi yapabilmek, birikmiş paralarını saklayabilmelerinin bir yolu olmayı hedefler. Diem Coin’e kripto para demek tam doğru tanım sayılmamaktadır. Daha doğru bir tanım olması için dijital para birimi denebilir.

Diem Coin merkez ofisi İsviçre, Cenevre’de bulunan bağımsız bir organizasyon olan Diem Association tarafından yönetilmektedir. Diem Association üyeleri yönetişimden, ödeme sistemi operasyonlarından, hazırlanan projelerin idaresinden sorumludur. Lansmanın da 100 üyeye kadar çıkması beklenmektedir.

Diem Coin, Novi isimli bir hesap cüzdanında saklanabilecektir. Novi; WhatsApp, Facebook Messenger gibi diğer ortak sosyal medya uygulamalarına entegre edilebilir halde olacaktır.

Diem Coin, Bitcoin’in aksine izine dayalı ağ ile planlı ve merkeziyetçi bir yöntem sunmaktadır. Bircoin ise tam tersi merkeziyetsiz, değer saklama amaçlı sansüre de oldukça dayanıklı bir kripto para ağıdır.

Diem Coin’in Kurucuları Kimlerdir?

Diem Coin’in ilk kuru ortakları;

 • Morgan Beller,
 • David Marcus,
 • Kevin Weil’dir.

Öncelikle Morgan Beller, Facebook için bir kripto para yaratmak için 2017 yılında çalışmalarına başlamıştır. Başlangıçta bunu kendine ideal alan tek kişiydi. Ertesi yıl David Marcus’ta onunla bu proje üstünde çalışmaya başladı. Çalışmalar ilerledikçe Facebook’un kripto para hazırlığı aşamasında olduğu dedikoduları çıktı. 2019 yılında en az 50 adet mühendisi, hazırlamak istedikleri bu kripto para üzerinde çalışmaktaydı.

Facebook, 18 Haziran 2019’da bu kripto para projesini Libra Coin olarak halka duyurdu. Sunumunu yaptığı Libra Coin’in de birçok sıkıntı, sorun ve veri güvenliği riskleri orta çıkınca, Facebook Libra Coin’i kullanıma sunma olayını ertelemeye karar verdi. Bu olaylardan sonra Facebook’un kripto para projesinde ortakları olan; Visa, MasterCard, Spofity, Uber, eBay gibi büyük şirketler projeden ayrılmaya başladı.

Bu tüm olaylardan sonra Facebook tamamen projesini yenileme olarak görerek, Diem Coin ismiyle tekrardan şekillendirmeye başladı.

Diem Coin için Diem Blockchain adında güvenilir, ölçeklendirebilir yeni bir blockchain tasarlanmaya başlandı.

 • Blockchain: Kripto paraların arkasındaki online hesap cüzdanı olarak kullanılan blok zinciri yazılımıdır.

Diem Blockchain ’in birçok blockchainden farklı olarak izinli bir alt yapısı vardır. Diğer blockchainler bu şekilde çalışmazlar. Bu izinden dolayı birçok blockchainden ayrılır. Yani özel erişim izni olmadan birçok işlem yapılamayacaktır. Bu izinden dolayı madencilik ve staking yapılmasını engellenir.

 • Stake Etmek: Coinleri kripto para cüzdanında faiz kazancı sağlamak için kitleme yapma işlemidir.

Staking yerine izinlere dayalı doğrulama işlemleri kullanılacaktır.

5yıl kadar sonra bu sistemlerin yerine PoS (Proof of Stake) sistemine geçmesi beklenmektedir.

 • PoS (Proof of Stake): Kullanılan kripto para ağında fikir birliği oluşturan algoritmadır.

Başlangıçta bu sistem ile başlanmamasının nedeni; milyarlarca insana hizmet etmeye odaklandığı için izine dayalı olmadan bu sistemin kullanılmasının çok zor olacağını düşünmelerdir.

Diem Coin’in genel olarak izine dayalı birçok sistemi olması beklendiği için, birçok kripto para sisteminin aksine merkeziyetsiz bir kripto para ağı olması beklenmemektedir.

Doğrulayıcıların üyelerinden seçileceği bir merkezi kripto para ağı olması beklenmektedir. Merkeziyetli bir yapı olacağı için dolandırıcılık riskinin azalacağı düşünülmektedir.

Alien Worlds Coin nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Piyasasında Ne Kadar Diem Coin Bulunmaktadır?

diem coinin kripto para borsasinda ne kadar bulunur

Diem Coin’de sabit bir token tedariği yapılamayacaktır. Token tedariği yerine sabit para ile likit bir varlık rezerviyle destek yapılacaktır. Bu rezerv ağın varlığının %80’inini oluştururken, kalan %20’si nakit olması planlanmaktadır.

Diem Coin’in Farklılığı Nedir?

Diem Coin’in diğer kripto paralardan farklı yanı, mobil cihazlardan daha yenilikçi ve kolay bir ödeme şekli oluşturmayı amaçlamaktadır. Küresel para birimleri olan Amerikan doları, Euro, sterlin gibi paralara endeksleyerek “Paranın İnterneti” fikriyle stable coin olma amacı gütmektedir. Bu birleşimden Diem doları isimli tek bir token oluşturulmak istenmektedir. Bu proje ile milyarlarca insanın kullanımını hedeflemektedir. Bu farklı teminatların Diem Coin’i oynaklıklardan koruması amaçlamaktadır.

Diem Coin Nasıl Alınır?

Diem Coin henüz piyasaya sürülmemiştir. 2021 sonuna kadar piyasaya sürülecektir.Diem Coin hakkında görüş bildirmek için piyasaya sunulmasını beklemek daha doğru olacaktır.

Diem Coin’in Facebook’un hazırladığı bir alt coinlerden biri olduğu için birçok alt coinin arasından sıyrılarak insanlara güven vererek tercih edilmesini sağlayacaktır.

Diem Coin’in Avantajları Nelerdir?

 • Facebook Ödemeleri: Facebook üzerinden uygulama içi satın almalarda ve Facebook ile bağlantılı uygulamalarda Diem Coinle ödeme yapılması beklenmektedir.
 • İşlem Hızı: Diem Coin’deki tüm işlemelerinin yüksek hızda olması beklenmektedir. Diem Coinde yapılan alım, satım, transfer gibi işlemlerin uzun beklemeler olmadan anında gerçekleşmesi beklenmektedir.
 • Geniş Bir Pazarda Alışveriş: Facebook ile bağlantılı olan tüm uygulamalar da Diem Coin ile işlem yapılacaktır. Her türlü işlem için izin verilecektir.

Diem Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

diem coin olumsuz yanlari
 • Her kripto parada olduğu gibi Diem Coin’ininde saldırı riski vardır. Bu riski en aza indirmek için sahip olunan Diem Coinlerin çevrimdışı cüzdanda saklanması gerekmektedir.
 • Diem Coin’inin açıklanan hızına bakılarak saniyede 3 işlem yapması beklenmektedir. Güzel bir sayı gibi dursa da SOL Coin’in saniyede 65.000 işlem kapasitesinin olduğu bilinince çok düşük bir sayı olduğu ortaya çıkmaktadır.

SuperFarm (SUPER) Coin nedir, nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Diem Coin Hakkında Bilinenler

 • Diem Coin henüz halka arz edilmediği için kullanım deneyimi gibi birçok tecrübenin bilinmemesi, hakkında sınırlı bilgiye sahip olunması nedeniyle hakkında çok rahat konuşulamamaktadır.
 • Diem Coin’in piyasaya sürüldüğünde işlem hacmi çok büyük olması ve çok büyük bir yankı yapması beklenmektedir.
 • Diem Coin birçok alt coine göre halihazırda büyük bir kullanıcı kitlesi olduğu için oldukça yaygın bir kripto para türü olması beklenmektedir.
 • Diem Coin’in 2021 senesinde borsaya sunulmasının kesin gözüyle bakılmaktadır.