• ALTIN (TL/GR)
  1.889,44
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8814
  % -0,26
 • € EURO
  31,5007
  % -0,89
 • £ POUND
  36,5182
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Devlet Kira Yardımı Nedir? Başvurusu, Şartları, Evrakları

kira yardımı nedir

Devlet kira yardımlarında özellikle vatandaşların maddi ihtiyaçları da arttı. Bu sebeple ihtiyaç sahiplerine yapılan kira yardımları da devam eder durumdadır. Devletin kira yardımları kapsamında özellikle evsiz vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiştir. Devletin vatandaşlarına sunduğu kira yardımlarından maddi yönden düşkün olan vatandaşlar faydalanabilir ve durumu belirli standartlarda bulunan bireyler bu kira yardımlarından faydalanamazlar. Devletin sunduğu kira yardımlarında istediği bazı koşul ve şartlar bulunur. Bu şartlara sahip olan ve destek ihtiyacının devlet tarafından da onaylanmış olması halinde yardımlar olumlu sonuçlanacaktır.

Devlet kira yardımı başvuruları nasıl yapılır?

kira yardımı basvurusu

Devlet kira yardımlarından birçok işlemin gerçekleştirilebildiği E-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet sitesine giriş yapıldığında ‘Hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması’ sayfasından kolayca işlem gerçekleştirilir ve bu sayfa ile başvurular yapılabilir. Kira yardımlarına başvurmak için öncelikle e-Devlet sayfası açılmalı ve sayfa giriş ekranından vatandaşlar T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile sayfaya giriş yapılması gerekir. Daha sonra uygulamaya git kısmından gerekli sekmeye geçilir ve buradan kira yardımı ile ilgili forma ulaşılır, bu form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğunda işlemler aksamadan hızlı bir şekilde işleme koyulur.

Ayrıca KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? adlı yazımıza göz atın!

Devlet kira yardımlarında istenen evraklar neler?

Devlet kira yardımlarında kişilerden istenen birçok belge vardır. Bu belgeler ile başvuruların yapılması gerekir. Başvurular esnasında istenilen evraklar ise şu şekildedir:

 • Başvuru yapan vatandaşın T.C kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlık tarafından alınabilecek olan fakirlik kağıdı

Devlet kira yardımı şartları neler?

Devlet tarafından yapılan kira desteklerinde öncelikle istenilen ve beklenilen ilk şart devletin belirlediği gelir tutarında veya altında gelir sahibi olmaktır. Kişinin kaldığı hane geliri belirli bir rakamın altında olması gerekirken kişinin kira yardım parasına da muhtaç olması gerekiyor. Kira yardımlarında bu şartın dışında istenilen diğer şartlar ise başvuru yapan kişinin emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı almıyor olması gerekir. Bir diğer şart ise başvuru yapan kişinin kesinlikle bir yerde çalışan veya sigortalı bir yerden de maaş almıyor olması gerekir. Sigortası bulunan veya bir yerden maaş alan bireylere kira destek ödemesi yapılmaz.

Devlet Kira Yardım Başvuruları Nereden Yapılır?

Devlet kira yardımı başvurularının internet üzerinden yapılması mümkün olduğu gibi başvuruların gerçekleştirilebileceği farklı birçok kanal daha vardır. Devlet kira yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemelerin gerçekleştirildiği bir yardım türüdür. Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu çalışmaları yürütebilmek için kaymakamlıklardan destek alarak yardımlarına devam ediyor. Kaymakamlıklar ise bu yardımlar için Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile ortak bir çalışma yürüterek kira yardımı almaya ihtiyacı olan kişiler belirleniyor ve yardımın verileceği kişiye ulaşılarak, kira yardımı alınması sağlanıyor.

Devlet Kira Yardım Ödemeleri Ne Kadar?

Devlet kira yardımlarında ödemeler bulunulan illere göre farklılık gösterebiliyor. Bu sebeple alınabilecek yardım tutarları bulunulan ilin yaşanılan ilçesinde ki kaymakamlığa gidilerek gerekli bilgiler alınabilir. Her şehirde değişen kira yardımları büyük şehirlerde 960 TL’ye kadar yükselebiliyor. Her yıl yenilenen kira yardımlarının güncel tutarlarını öğrenebilmek kaymakamlara yapılan başvurular sonucunda da kolayca öğrenilebilir.

Kira Yardımı Yapan Kurumlar Hangileri?

Kira yardımı yapan birçok kurum mevcutken özellikle pandemi sürecinde artış gösteren yoksulluk ve muhtaçlık durumları ile birlikte kurumlar kira desteklerinde artış gösterdi. Birçok kira desteğine ihtiyacı bulunan vatandaş bulunurken bu destekleri hangi kanallardan yapacaklarını bilmeyenlerin sayısı da oldukça fazlaydı. Bu sebeple en basit çözüm olan kaymakamlıklara başvurular yapılabilirken diğer kira desteği veren kurumlar ise şu şekildedir:

 • Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı
 • Aile, çalışma ve sosyal hizmetlere bağlı olan müdürlükler
 • Belediyeler
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Çevre ve şehircilik bakanlıkları
 • Dayanışma vakıfları
 • Özel dernek ve vakıflar
 • STK
 • Gönüllü olarak yardımda bulunmak isteyen şirketler ve ünlü kişiler
 • İş adamları

Kira Destek İtirazları İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

kira yardımı nedir

Kira destek ödemelerinin durdurulması ile birlikte itirazda bulunacak vatandaşların öncelikle ilgili mercilere başvuru yapmaları gerekir. Bu başvurular sayesinde kişilerin itirazları incelemeye alınır ve kira destek ödemelerinin devam edip etmeyeceği de belirlenmiş olur. Reddedilmiş olan gelir kayıpları ve devlet kira yardım başvurularına ret tarihinden itibaren 10 gün içerisinde itiraz edilmesi gerekir. İtirazlar ilgili internet sitesi aracılığıyla tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilir. Bu sayede ret gören gelir kayıpları için vatandaşların farklı yerlere gitmeleri de gerekmez. İtirazlar yalnızca 10 gün içerisinde kabul edilirken, www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden başvurular kolayca gerçekleştirilir. İtiraz başvuruları ret tarihinden sonra ki 10 gün doldu ise kesinlikle yapılmaz ve herhangi bir mecradan da ret kararına itiraz hakkı sunulmaz. İtiraz başvurusu gerçekleştirildikten sonra ki ilk 5 gün içerisinde başvuru sahibine gerekli sonuçlar bildirilirken konuyla alakalı tüm detaylarda aktarılır. Bu sayede ret kararına itirazda bulunan vatandaşta itiraz aşamalarının hepsi internet sayfasından takip edebilir ve başvurusunun hangi aşamada olduğunu kolayca görüntüleyebilir.

Ayrıca Kadın Çiftçi Destek Projeleri 2021 adlı yazımıza göz atın!

Devlet Kira Yardım Destekleri Süreli Mi?

Devlet kira yardımlarının belirli bir süreleri bulunur. Bu süreleri göz önünde bulundurarak başvurusunu yenilemeyen vatandaşlar bir süre sonra mağdur olabilirler. Bu sebeple her 18 ayda bir başvuruların güncellenmesi gerekir. Devlet kira yardımı verilen vatandaşlara sağlanacak destekler yalnızca o yılı kapsar ve 18 ay geçerliliğe sahiptir. Başvuru yapan kişinin başvurusu onaylandığı taktirde kişi 18 ay sonrasında yeniden gerekli mercilere başvuru yaparak kira destek ödemelerinden faydalanabilir.