• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

kobi kredisi

Devlet destekli KOBİ kredisinden faydalanabilmek için öncelikli şart işletmenin KOBİ statülerinde yer alması gerekiyor. KOBİ statüsünde yer alınabilmesi için ise işletmede çalışan sayılarının 250’yi aşkın olmaması gerekir. Bunun dışında KOBİ kredileri için bir diğer önemli husus ise işletmenin yıllık mali bilançosudur. Mali bilançolara göre ekseri desteklerden ‘küçük işletme’ sahipleri yararlanır. Devlet bu tür işletmeleri desteklemek amacı ile çeşitli kredi seçenekleri sunar. KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalardan 16-20 aya varan vade ile kredi desteği almak mümkün olmuştur. KOSGEB üzerinden başvurulan ve başvuruları onaylanan işletme sahiplerine 300 bin TL’ye varan krediler verilirken bu kredi tutarlarının tamamı faizsiz bir şekilde verilir. Bu şartlar ile kredi almak isteyen KOBİ’lerin istenilen tüm koşulları yerine getirmesi gerekir.

KOBİ’lere Faizsiz Kredi İmkanı

kobi kredisi

KOBİ’lere sunulan faizsiz kredi imkanlarından yalnızca KOSGEB aracılığı ile faydalanmak mümkündür. KOSGEB’in içerisinde bulunan finansman desteği ile KOBİ’lere sıfır faizli kredi vermek hedeflenmiştir. KOSGEB’in kredi imkanlarından faydalanabilmek için şu adımların takip edilmesi gerekir.

 • Öncelikle işletme sahibinin KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekir,
 • Çıkan sayfadan giriş yaparak KOBİ beyannamesinin doldurulması gerekir.
 • Daha sonra sayfada çıkan ‘KOBİ Finansman desteğine’ başvurulması gerekir.

Bu programlardan yararlanabilmek için başvurudan farklı olarak istenenlerde vardır. Öncelikle başvuran kişinin vergi borcu bulunmamalıdır ve vergi borcu olduğu saptanır ise hemen işlemler duraklatılır. KOSGEB’ten yeni başvuru ile KOBİ destek kredisi alınmak isteniyor ise daha öncesinde de KOSGEB’ten herhangi bir yardım almamış olmak gerekir. Aksi taktirde talep edilen krediler alınamaz ve başvurularda geçersiz sayılır.

Ayrıca Halkbank BES Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atın!

KOBİ Kredi Kampanyası

KOBİ kampanyalarında bulunan krediler özel bankalar aracılığı ile KOBİ’lere sunulur. Özel bankaların KOBİ’lere yönelik birçok kredi çeşidi bulunurken, bu kredilerin vadeleri en fazla 60 ayı bulur. Vade aylarına göre ayarlanan faiz oranlarında ise hem vade ayına hem de bankaya göre değişiklik görülebilir. Çoğu banka ise vade aylarını 36 ay ile sınırlı tutar. Bu kredilerin farkı ise diğer kredilere göre daha fazla ödeme kolaylığı sunulur. Birçok bankadan alınabilecek olan ticari kredilerde isteğe bağlı olarak 3 ayda bir veya 6 ayda bir ödeme yapmak da mümkündür.

KOBİ Kredisi Destek Bileşeni

KOBİ kredilerinde iki tür bileşen bulunur. Bu bileşenlerden birisi ‘imalat sektörü’ iken bir diğeri ise ‘yenilikçi genç MKİ’ler için ayarlanmıştır. Bu iki sermaye destek bileşeninden yalnızca birine başvurulma hakkı vardır ve önceden başvuran birisinin yeniden başvurmasına izin verilmediği gibi önceden destek kredisi almış bir bireyinde yeniden destek almasına izin verilmez. Bu iki bileşenden bahsedilmesi gerekir ise şu şekildedir:

 • Birinci Bileşen: birinci bileşen de imalat sektörü veya bilimsel araştırma, geliştirme faaliyetlerinde sektörde gösterilen MKİ’ler için güzel bir sermaye desteği.
 • İkinci Bileşen ise imalat sektörü veya bilgisayar programları, danışmanlık gibi birçok işlemde yapılacak.

Destek başvurusuna başvurmak isteyen adayların öncelikle KOSGEB veri tabanına mikro ve küçük işletmelerin kayıt olarak onaylanması gerekir. Daha sonra ise KOBİ beyannamelerinin güncel ve onaylı olması taktirinde başvuru yapabilmek mümkün olmuştur.

Destek Kapsamında Ödenen Giderler Nelerdir?

Destek kapsamında bazı giderler karşılanır. Bu giderlere ek olarak işletme büyüklüğüne ve gelirine bakılarak ilave nakit desteği de sağlanır. Destek kapsamında KOBİ’lerin karşılanan giderleri ise şu şekildedir:

 • Personel giderleri
 • İşyeri kirası
 • Düzenli işletim giderleri
 • Malzeme giderleri
 • Teknolojik faaliyet giderleri

2021 yılı için başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan işletmelerin ödemelerini alabilecekleri aylar Mart, Nisan, Mayıs olarak belirlenmiştir.

KOBİ Destek Kredisine Hangi İşletmeler Başvuruda Bulunamaz?

kobi kredisi miktar

KOSGEB tarafından işletmecilere sunulan KOBİ destek kredilerinde birçok şart, koşul bulunduğu gibi bu kredilere başvuramayan birçok işletmede vardır. Krediye başvurmasına izin verilmeyen işletme koşullarını da KOSGEB belirler. Belirtilen işletmeler kesinlikle KOBİ destek kredisine başvuruda bulunamayacaklardır:

 • Dünya bankası tarafından kısıtlanmış olan sektörlerdeki işletmelerin bu desteğe başvurmalarına izin verilmez.
 • 2020 yılında ilan edilen pandemi kapsamında ki ‘işe devam kredisi’ alan hiçbir işletmenin KOBİ destek kredisine başvurmasına izin verilmez.
 • SGK borcu bulunan ya da tecil edilmemiş borçları bulunan hiçbir işletme bu kredi desteğinden faydalanamayacaktır.

Ayrıca Halkbank Günlük EFT Limiti Ne Kadar? adlı yazımıza gözatın!

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nedir?

Devlet destekli KOBİ kredileri, faizsiz olarak KOSGEB tarafından KOBİ olan esnaflara sunulan bir kredi türüdür. KOSGEB tarafından sunulan KOBİ kredisi tamamen devlet desteklidir. Genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için sunulan KOBİ kredileri banka kredilerinden farklıdır. KOBİİ kredisinden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekir. KOSGEB veri, tabanında kayıtlı olan işletmeler, kredi başvuruları açıldığı zaman diliminde başvuruda bulunurlar ise bir sonra ki aşamaya geçmeye hak kazanırlar. Başvurusu onaylanan here işletmeci faizsiz kredi kullanabilir. KOBİ destek kredisi her KOBİ’ye çıkmadığı için esnaflar bankalarda bulunan esnaf kredilerinden faydalanma yolunu da tercih edebilirler. Genellikle tüm sektörler KOSGEB tarafından destek gördüğü için sektör ayrımı olmadan her işletmeci KOSGEB veri tabanına kayıtlı olduğu taktirde başvuru yapma hakkına sahiptir. Her yıl değişen zamanlar içerisinde yapılan KOSGEB, KOBİ destek başvuruları güncel olarak takip edilmelidir ve başvuru tarihi kaçırıldığı taktirde işletmecilere başka seçenekler sunulmaz. Bu yüzden başvuru tarihlerine dikkat edilmelidir ve KOSGEB veri tabanına katılmış olan bir işletme için de herhangi bir geri dönüş seçeneği bulunmaz.