• ALTIN (TL/GR)
  1.648,03
  % 0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4726
  % 0,53
 • € EURO
  29,0248
  % -0,05
 • £ POUND
  33,5407
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7651
  % 0,35
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Decentraland (MANA) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

mana coin degeri

Mana coin, Decentraland’ın kripto para birimidir. Bu kripto para değiştirilebilir ve tekrarlanabilir özelliktedir. ERC721 LAND jetonları yakılarak ERC20 jetonu elde edilir.

Decentraland, Ethereum üzerinde çalışan ve küresel bir kullanıcı ağını paylaşılan bir sanal dünyayı, çalıştırmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir yazılımdır.

Merkezi olmayan kullanıcılar, bu sanal dünyada oyunları keşfederken, etkileşimde bulunurken ve oyun oynarken dijital gayrimenkul alıp satabilir. Zamanla platform, etkileşimli uygulamaları, dünya içi ödemeleri ve kullanıcılar için eşler arası iletişimi uygulamak için gelişmiştir.

MANA coini Bitcoin ya da Ethereum ile çoğu büyük borsada satın alabilirsiniz. Binance ve OKEx, borsaların en büyük işlem hacmine sahiptir.

Decentraland Nedir?

Decentraland, Ethereum destekli bir sanal gerçeklik platformudur. Bu sanal dünyada, daha sonra geçebileceğiniz, üzerine inşa edebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz araziler satın alırsınız. Yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Tamamen kullanıcılarına ait olan ilk dijital platformdur.

Decentraland’daki Token Türleri Nelerdir?

token cesitleri decentraland

Decentraland’ın eksosistemi içindeki üretilen operasyonları iki farklı tür token yönetir. Bunlar:

 • LAND: Dijital mülkü temsil eden arazi parsellerinin mülkiyetini tanımlamak için kullanılan değiştirilebilir olmayan jeton (NFT).
 • MANA: LAND satın alımlarını ve ayrıca Decentraland’da kullanılan sanal mal ve hizmetleri kolaylaştıran bir kripto para birimi.

Decentraland yazılımındaki değişiklikler, MANA coine sahip katılımcıların yeni gelişmeler için politika güncellemeleri, arazi müzayedeleri ve sübvansiyonları oylamasına olanak tanıyan bir blok zinciri tabanlı akıllı bağlantılar koleksiyonu aracılığıyla hayata geçirilir.

Decentraland uygulaması, LAND belirteçleri tarafından tanımlanan gayrimenkul parsellerini izlemek için oluşturulmuştur.

Yazılım, bu dijital arazinin sahipliğini izlemek için Ethereum blok zincirini kullanıyor ve kullanıcıların ekosistemiyle etkileşim kurmak için MANA jetonunu bir Ethereum cüzdanında tutmalarını gerektiriyor. Dahası, geliştiriciler, sanal gayrimenkullerinde deneyimlenen animasyonu ve etkileşimleri tasarlayarak Decentraland’ın platformunda yenilik yapmakta özgürdür.

Bitcoin Halving nedir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

LAND Nedir?

LAND Decentraland’ın tokenlerinden biridir. Decentraland’da etkileşime girdiğiniz alanlar, oyunda satın aldığınız LAND, değiştirilemez dijital varlıklardır. Bir arazi arsasına sahip olduğunuzda, onu istediğiniz gibi inşa etmekte özgürsünüz. Oyunlar, uygulamalar, kumar hizmetleri ve hatta dinamik 3B sahneler oluşturabilirsiniz.

LAND sayısı sınırlandırılmıştır ve her arazi arsası 33×33 boyutundadır, ancak yüksekliğinin bir sınırı yoktur. Yakın zamanda Merkezi Olmayan ve LAND Gayrimenkulleri, bitişik arazileri ilişkilendirerek LAND’inizi daha kolay yönetmenize olanak tanıyan bir özellik geliştirmiştir. LAND satın almakla ilgileniyorsanız ya da sadece haritayı görmek istiyorsanız, LAND pazarına göz atmalısınız.

LAND üzerindeki benzer gruplamalar ilçeleri kapsamaktadır. Bölgeler temelde ortak bir tema etrafında dönen topluluklardır. Örneğin, yalnızca kripto para birimi uygulamaları ve hizmetleri olan kripto meraklıları için bir bölge olabilir. Decentraland’ın oylama dApp’ı, Agora aracılığıyla bölge sorunlarına oy verebilirsiniz. Belirli bir bölgede sahip olduğunuz LAND miktarı, oyunuzun ağırlığı ile ilişkilidir. Decentraland, ilçelerinizde neler olduğu konusunda size daha fazla kontrol sağlamak ve platform hakkında genel olarak geri bildirim sağlamak için Agora’yı yarattı.

MANA Nedir?

MANA, Decentraland’ın kripto para belirtecidir. Bu, LAND parsellerini satın almak ve aynı zamanda dünyadaki mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullandığınız bir ERC20 jetonudur.

LAND satın aldığınızda, Decentraland satın aldığınız MANA coinleri yakar. Decentraland ekibi başlangıçta her arazi parçasını 1000 MANA’ya satmıştır. Artık ikincil bir pazar olduğuna göre, LAND fiyatları değişiklik gösterir. Şu anda, LAND’ın en ucuz arsası 11.750 MANA iken, daha popüler alanlarda milyonlarca fiyat etiketi vardır. En çok satan arsa, Mart 2018’de 2.000.000 MANA veya 175.578 $ ‘a satılmıştır. Bu, sanal bir arsa için oldukça büyük bir para iken satıcısına iyi bir kâr bırakmıştır.

MANA Nerede Saklanır?

mana nerede korunmaktadir

MANA bir ERC20 jetonudur, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda cüzdan seçeneği vardır. Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmanızı öneririz. Bunlar, fonlarınızı çevrimdışı tutar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha az duyarlıdır.

MyEtherWallet, parayı bir donanım cüzdanına harcamak istemiyorsanız başka bir popüler seçenektir.

MANA Coin Listelendiği Borsalar Hangileridir?

MANA coinin listelendiği piyasayalar şu şekildedir:

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • Huobi
 • ZenGo
 • CoinSwitch
 • Kucoin
 • Crypto
 • Gemini
 • Coinbase

Safe BTC coin nedir, nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

MANA Coin Nasıl Alınır?

MANA coin almak için yukarıdaki piyasalardan birinde işlem yapmanız gerekir. Bu borsalardan sizin için en uygun olanını seçin ve kaydolmak için başvuru formu doldurun. E posta adresi ve şifreniz ile oluşturduğunuz hesabınız için KYC istenecektir. Daha sonra hesabınıza para yatırmanız gerekecektir. Paranızı BTC ya da ETH cinsinden birine dönüştürmeniz gerekir. Ardından bunu Decentraland’ın yerel jetonuyla takas etmeniz gerekir.

Hesabınıza BTC yatırmak için, döviz cüzdan adresinizi kopyalayın ve ardından BTC cüzdanınızdan para aktarırken hedef olarak yapıştırın.

BTC veya ETH jetonlarınız zaten döviz hesabınızdaysa 3. adıma geçin. Bunlar ayrı bir cüzdanda saklanıyorlarsa, hesap kontrol panelinizden “Para Yatırma” bağlantısını bulun ve cüzdan adresinizi kopyalayın. Daha sonra bu adrese istediğiniz miktarda BTC veya ETH gönderebileceksiniz.

Döviz hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “Piyasalar” veya “Değişim” bağlantısını tıklayın ve istediğiniz döviz çiftini, örneğin MANA-BTC’yi arayın. “Satın Al” alanında, daha sonra satın almak istediğiniz MANA coin miktarını veya harcamak istediğiniz BTC miktarını belirtebilirsiniz. Geçerli tüm ücretler ve satın alma işleminizi tamamlamanın toplam maliyeti dahil olmak üzere işlemin tüm ayrıntılarını gözden geçirdiğinizden emin olun.

MANA token satma süreci, 3. adımda ayrıntılı olarak açıklanan satın alma sürecine çok benzer. Ancak, bariz fark, “Sat” alanını aramanız ve boşaltmak istediğiniz token miktarını belirtmeniz gerektiğidir.

Kripto borsalarının yalnızca sınırlı sayıda döviz çiftini listelediğini unutmayın, bu nedenle MANA’yı istediğiniz coin veya token ile doğrudan değiştirmek mümkün olmayabilir.