• ALTIN (TL/GR)
  1.640,17
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4155
  % 1,88
 • € EURO
  29,0419
  % 2,10
 • £ POUND
  33,4624
  % 0,91
 • ¥ YUAN
  3,7545
  % 0,48
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Chainlink Nedir? Tarihçesi

chainlink yukleme

Chainlink, bir blockchain zinciridir. Ethereum’dan sonra geliştirilmiştir. Akıllı sözleşmeler ve web AP’leri ile banka hesap ödemesi gibi zincir dışı ödemelere de olanak sağlayan Chainlink, akıllı sözleşmeler ve Blockchain arasında köprü görevi görür.

Chainlink, Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından kurulan bir zincir ağıdır. 2015 yılında çalışmalarına başlanmış ve 2017 yılında kullanıma açılmıştır. Chainink’in token’ı LINK’tir.

Chainlink şu an için Ethereum zinciri üzerinde bulunur. Birlikte çalışabilirlik özelliği ile daha fazla Blockchain zincirine ulaşmayı amaçlar. Bu şekilde birçok farklı ağa ulaşım sağlanacak ve tek platformdan istenilen işlem hızlıca yapılabilecektir.

Hibe kredi nedir? Nasıl alinir? Yazısını da inceleyebilirsiniz.

LINK Nedir?

chainlink odeme sistemi

LINLK, Chainlink platformunda işlem yapabilmek için kullanılan Coin’dir. Chainlink’te kazanç, bir nevi Ethereum token’ı da olan LINK ile sağlanır. LINK kendi sürümünü destekleyen donanım cüzdanında da saklanabilir.

LINK ile farklı ödeme sistemleri ve bankalar ile Blockchain sistemi arasında ortak bir token’dır. Kullanıcılar, blokzincirde yer almayan bir veriyi zincire aktarmak için akıllı sözleşmelere ihtiyaç duyar. Akıllı sözleşmelerdeki veriler Chainlink sistemine aktarılır ve düğüm oluşturulur. Bu düğüm ile en uygun teklifi yapan görevi alır. Böylelikle zincir dışında bulunan veri Blockchain zincirine aktarılır.

LINK Ne Kadardır?

LINK bir kripto para birimidir. LINK’in işlem hacmi 1 Milyon ile sınırlanmıştır. Şu an için dolaşımdaki LINK miktarı 350 Milyondur.

1 LINK 25.68 Dolara karşılık gelir. LINK işlemleri, dolar üzerinden yapılır.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink’in çalışma sistemi, tamamen akıllı sözleşmeler ile desteklenir. 2015 yılında kripto para piyasasına giren ve akıllı sözleşmeler ile kullanıcılara hizmet sunan Ethereum’un, sözleşmeleri ile çalışır. Chainlink’in kullandığı bu sözleşmeler ile Blockchain zincirinin kullanım alanı genişlemiştir.

Akıllı sözleşmelerin, sadece bulunduğu ağ üzerinde çalışması durumu da Chainlink ile son bulmuştur. Chainlink platformunda, artık tek bir akıllı sözleşme ile birden fazla zincirde işlem yapmak mümkündür. Kısacası Chainlink, Blockchain ile sanal olmayan dünya arasında köprü olarak, işlemlerin sadece kripto para borsalarında sınırlı kalmamasını sağlar.

Chainlink Özellikleri Nelerdir?

Chainlink’in en önemli özelliği, akıllı sözleşmeler odaklı olmasıdır. Chainlink, akıllı sözleşmeye herhangi bir API üzerinden bağlanmayı sağlar. Bu şekilde herhangi bir ödeme sistemine ya da bir bankaya ödeme yapılabilir.

Chainlink akıllı sözleşme hizmetleri şunlardır:

 • İtibar değerlendirmesi ile kullanıcılar, hizmet seviyesi sözleşmesi adı verilen bir oracle itibarını belirleyen belli bir parametre aralığıyla akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Sözleşme kurallarına uymayanlar cezalandırılır ve rütbesi düşürülür.
 • Dış verilerle çalışma ile kullanıcılar, Blockchain zinciri dışı oracle’lar seçildiğinde, programatik bir anlaşma yaparlar ve istenen veriler desteklenir.
 • Toplama ile kullanıcılara, yapılacak işlemler için daha önce yapılan işlemlerle bir ortalama çıkarılır ve sorular yanıtlanabilir.

Bu özellikleri ile Chainlink, merkezi olmayan bir Oracle ağı olarakta tanımlanabilir.

Chainlink Oracle Nedir?

Oracle, yapılacak işlemler için veri sağlayan sunucudur. Sanal olarak yapılan kripto para işlemlerini, fiziksel olarak desteklerler. Oracle’lar sayesinde Blockchain zinciri dışındaki işlemler yapılabilir.

Oracle’lar veri tabanlarını, API’ları ve bütün dış dünya kaynaklarını kullanabilirler. Bu şekilde işlem yapmak için harici verilere ihtiyaç duyanlar, çalışmalarını kolaylıkla yapabilecektir.

Chainlink Avantajları Nelerdir?

Chainlin’in en büyük avantajı, kripto paralar ile bankalar ve ödeme sistemleri arasında köprü görevi görmesidir. Bilgi güvenilirliğini artırmak için, akıllı sözleşmeleri merkezden uzaklaştırır. Chainlink veri tabanını oluşturan SmartContract şirketi 2014 yılından beri sözleşme otomasyonları ile uğraşır. Bu durum Chainlink’in güvenilirliğini destekler.

Chainlink, Google Cloud, Oracle ve SWIFT gibi büyük şirketlerle işbirliği içerisindedir. Bu sayede tarayıcılardan güvenilir bir şekilde işlem yapılabilir.

Genel olarak bakıldığında Chainlin’in, kripto para piyasasına getirdiği yeniliklerle kullanıcılara birçok farklı alanda avantaj sağladığı görülür.

Chainlink Dezavantajları Nelerdir?

chainlink olumsuzluklari

Kullanıcılar için ortaklığın uzun olacağına dair bir garanti yoktur. Chainlink için hızlı bir güncelleme ağı da yoktur. Chainlink dezavantajları arasında en önemlisi, rehberlik edebilecek resmi bir yol haritasının olmamasıdır.

Chainlink Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chainlink madenciliği yapabilmek mümkün değildir. LINK madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir. Blok zincirleri kırılarak yapılan ve bu sayede kazanç sağlanan madencilik, Chainlink tarafından desteklenmez. Chainlink platformu, Coin’leri direkt olarak kendisi üretir ve piyasaya sürer.

Chainlink Nasıl Alınır?

Chainlink platformunda işlem gerçekleştirebilmek için LINK’e ihtiyaç duyulur. Chainlink satın almak için, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir kripto para borsasından LINK satın alma işlemi, kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Güvenilir bir borsanın seçilmesi önemlidir.

LINK satın almak için öncelikle, bir kripto para borsasına üye olmak gerekir. Kimlik bilgileri doğrulanarak üye olma işlemi tamamlanır ve borsa hesabı oluşturulur. Son olarak açılacak olan hesaba para yatırmak gerekir. İşlemler tamamlandıktan sonra LINK alma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca açılan hesabın bir banka döviz hesabı ile bağlanması gerekir.

Borsa nedir? Nasıl oynanır? yazısına göz atabilirsiniz.

LINK Nasıl Saklanır?

Sık sık LINK takası yapılacaksa ve az miktarda bir LINK saklanacaksa; takas cüzdanları kullanılabilir. LINK saklama konusunda, takas cüzdanları en güvenilir yol değildir. LINK saklamak için güvenilir uygulamalar vardır. Mobil cihazlarda da kullanılabilen uygulamalar sayesinde, LINK’ler daha güvenli bir şekilde saklanabilir.

LINK’e yapılacak yatırım büyükse ve uzun vadeli ise, bir kripto para cüzdanı kullanmak daha kolay olacaktır. Kripto para cüzdanları, Coin’lerinizi çevrim dışı saklama olanağı sağlar. Ayrıca hesap kontrolünü oldukça kolaylaştırır.

Chainlink Cüzdanı Nedir?

Chainlink cüzdanları, diğere kripto para cüzdanlarına göre biraz daha farklıdır. Chainlink cüzdanı, LINK saklamak için değil, işlemler sırasında LINK ödemesi yapmak için gereklidir. Bu cüzdan, özel anahtarlar ile çalışan bir yazılım türüdür.

Chainlink cüzdanları LINK bakiyenizi görme olanağı sunar. LINK bakiyesi Blockchain sistemi ile diğer Chainlink cüzdanlarına transfer edilebilir. Her LINK cüzdanının bir adresi bulunur. Bu adres  26 ila 35 karakterden oluşur. Adres sayesinde diğer Chainlink cüzdanları görülebilir ve para transferi yapılabilir.

Chainlink cüzdanı ile bakiyede bulunan LINK reel para birimlerine dönüştürülemez. LINK bakiyesinin fiziki para birimine dönüştürülmesi için, kripto para borsalarının kullanılması gerekir.

3 farklı chainlink cüzdanı türü vardır. Bunlar;

 • Masaüstü cüzdanı,
 • Paper (kağıt) cüzdan,
 • Online cüzdan olarak adlandırılırlar.

Masaüstü LINK Cüzdanları; bilgisayara indirilebilecek saklama alanlarıdır. Chainlink cüzdanı adresi için belirlenen anahtarın bilgisayarda kayıtlı olması gerekir. İnternete bağlı bir Chainlink cüzdanı olduğu için, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere açıktır. Aktif olarak LINK transferi yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdandır.

Paper LINK Cüzdanları; genel anahtar ve özel anahtar kodunun, yazılı olduğu kağıtlardır. Paper Chainlink cüzdanlarında genel olarak LINK adresi bilgileriniz QR kod şeklinde gösterilir. İnternet uygulaması olmadığı için, herhangi bir online tehlikeye karşı en güvenilir cüzdan hesabıdır.

Online LINK Cüzdanları; kripto para borsaları tarafından desteklenen, LINK cüzdanlarıdır. Online LINK cüzdanlarında en önemli husus seçilecek olan borsanın güvenilir olmasıdır. Güvenilir bir kripto para borsası aracılığı ile LINK’ler güvenilir bir şekilde saklanabilir ve kullanılabilir. Online Chainlink cüzdanları ile hesaplar arası para aktarma işlemleri kolaylıkla yapılabilir.

Chainlink platformunun en büyük avantajlarından biri olan, banka ödemeleri ve dış dünya kaynaklı ödemeler LINK cüzdanları ile kolaylıkla yapılabilir.