• ALTIN (TL/GR)
  1.641,90
  % 1,28
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4215
  % 1,90
 • € EURO
  29,0789
  % 2,21
 • £ POUND
  33,5841
  % 1,22
 • ¥ YUAN
  3,7554
  % 0,51
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Cardano Nedir? Tarihçesi

cardano tarihcesi

Cardano bir ADA kripto sisteminin olduğu platforma verilen isimdir. Bu platform kripto para göndermek ve almak için kullanılabilir. Cardano sadece bir para birimi olarak görülmemelidir. Aynı zamanda kuruluşların, bireylerin hatta hükümetlerin kullanabileceği finansal uygulamaları bulunan teknolojik bir alandır. Merkezi olmayan uygulamalarda kullanılabilen bir hesaplama platformudur. Blockchain sistemlerinde yer alan sorunları çözmek adına oluşturulmuş bir ekosistemdir. Blockchain sistemlerinde bulunun ölçeklenebilirlik, birlikte çalışma gibi sorunları çözmek ister. Kusursuz ve güvenli bir varlık transferi, akıllı sözleşmeler vaat eder. Herhangi bir merkez kurmak yerine blok zincir üzerinde çalışan uygulamalar ya da dapps hizmetlerine sahiptir. Kullanıcıların ihtiyaçlarının dengeleyecek şekilde yenilikler sunar. Herkese adil şekilde finansal hizmet sağlayarak daha fazla katılım elde etmeyi amaçlar. Sistemdeki bazı benzersiz özellikler şu şekildedir:

 • Hakemli şekilde araştırma
 • Muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılmış olması
 • Aynı defter üzerinden birden fazla varlığın hesaba katılabilmesi
 • Düzenleyici olan kurumlarla tam uyumlu geliştirilmesi
 • Düzenleyicileri için temel prensiplerden ödün vermeden sağlıklı bir orta zemin hazırlamak

Cardano Tarihçesi

cordano ada kurulusu

Cardano tarihi Charles Hoskinson’ın oluşturduğu proje ile başlar. Ethereum ve Bitshares’in kurucu ortakların biri olan Hoskinson, Ethereum projesini anlaşmazlıklar nedeniyle bırakır. Bunun ardından IOHK şirketini Jeremy Wood ile birlikte kurmuştur. Cardano ekosistemini de geliştiren ve yöneten üç organizasyondan biri bu IOHK şirketidir. Diğer iki şirketten biri kar amacı gütmeyen ve destek amaçlı kurulan Cardano Vakfı, sonuncuysa ticari girişimlerle ilgilenen Emurgo organizasyonudur. Cardano’ nun faaliyete geçtiği tarih 29 Eylül 2017’ dir.

2021 KOSGEB hangi sektörlere destek veriyor? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Cardano çalışma şekli olarak Ouroboros Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizması kullanılır. Bu mekanizmada devre diye adlandırılan zaman dilimleri mevcuttur. Her bir devrenin blokzincirini seçilmiş bir slot lideri yönetir. Bu slot lideri blokları yaratmak ve doğrulamakla görevlidir. Devrede bulunan blokların %50 ya da daha fazlasını üretme şartını yerine getiremezse sıra sonraki slot liderine aktarılır. Slotlar tarafından yaratılan blok işlemleri paylara bağlı şekilde girdi doğrulayıcılarına onaylatılmış olmalıdır. Her devrede birden fazla girdi doğrulayıcı bulunabilir. Bu sistem içinde yüksek ölçeklenebilirlik mevcuttur ve kullanıcılara katmanlı bir mimarı hazırlanmıştır. ADA sistemdeki yerleşim katmanı üzerinde yaşar ve yapılan işlemlerin kaydını tutar. İkinci katmandaysa geliştirilmiş akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların çalışmasını sağlayan bir hesaplama katmanı vardır. ADA 45 milyar adet olarak üretilmiştir ve şu an yaklaşık 31 milyar ada dolaşım halindedir. Bunların içinden 26 milyarı ICO ile satılmış ve 2017’ de piyasaya sürülmüştür.

Cardano (ADA) Nasıl Alıp Satılır?

Cardano alıp satmak sanıldığından çok daha kolay bir işlemdir. Bu işlem için herhangi bir evrak ya da teknik bilgiye ihtiyacınız olmaz. İnternet üzerindeki güvenilir web sitelerden bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu web sitelerin mobil uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için sitelerden birini seçmeli ve üye olmalısınız. Ardından anlaşmalı olan bankalar aracılıyla 7/24 havale yapabilirsiniz. Türk Lirası ile yaptığınız havale sonucunda ADA satın alabilirsiniz. Ada satın alabilmek için BtcTurk, Paribu, Thodex, Bitci gibi yerli kripto para borsalarını tercih edilebilir. ADA’ nız için alıp satma işlemlerini bu para borsaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldıktan sonra diğer kullanıcılarla değiş tokuş yapma şansınız vardır. Kripto para göndermek ve almak için kullanılacak merkezi olmayan bir platformdur. ADA henüz herhangi bir mal ve hizmet satın almak için kullanılan bir kripto para birimi değildir.

Cardano (ADA) Nasıl Saklanır?

Cardano saklamak için masaüstü ya da mobil cüzdanlarınızı kullanabilirsiniz. Kripto paranızı saklarken ADA geliştiricilerinin internet sitelerinde önermiş olduğu, IOHK’ nin geliştirdiği Deadalus kullanılabilir. Deadalus tam düğüm bir cüzdandır. Bunun yanında Emurgo tarafından geliştirilen Yoroi’ yi de tercih edebilirsiniz. Yoroi tarayıcı eklentisi olarak çalışan bir cüzdandır. Bu önerileri ADA web sitesi üzerinden inceleyebilir ve kripto paranızı saklamak için bir cüzdan seçebilirsiniz.

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

cordano mining

Cardano madenciliğinin yapılışı alışkın olduğumuz bir sistem şeklinde değildir. Cardano mekanizması madencilik için uygun değildir. Diğer kripto para birimlerinde görülen ve alışmış olunan bir sistemi yoktur. Örneğin Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi bir cihaz yardımıyla elektrik tüketimi sağlanıp madencilik yapılması mümkün değildir. ADA sisteminde cüzdanınıza bir miktar bakiye yüklersiniz ve bakiyenin oranında Cardano kazanmış olursunuz. Yönetimi Proof of Stake ile yapılır. Sistemdeki yüksek ölçeklendirme kapasitesi sayesinde Proof of Stake yani teminat kanıtı güvenle kullanılabilir. Ada madenciliği için bir cihaz ya da elektrik tüketimine gerek yoktur.

Cardano Neden Tercih Edilmelidir?

Cardano’nun tercih edilmesinde kullanıcıyı etkileyen birçok özellik söz konusudur. Sistemin tasarım ilkeleri, mühendisliği onu en iyi uygulamalar arasına koymaktadır. Kullanıcının ihtiyaçlarına önem veren bir ekosistem sunar. Kullanıcıların bu ADA sitemini tercih etmesine neden olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağı yok etmeden de sonradan konuşlandırılan sistemleri yükseltme özelliği vardır.
 • Muhasebe ve hesaplama konusunda farklı katmanlara ayrılması ön plana çıkar.
 • Hakemli araştırmacılarla rekabet etmeyi amaçlayan bir sistemdir.
 • Merkezi olmayan finansman mekanizması gelecekteki kullanımı hedeflemiştir.
 • Modüler işlevsel kodunda çekirdek bileşenleri uygulanmıştır.
 • Sistem içindeki disiplinler arası ekipler yoğun şekilde çalışır.
 • İncelemede fark edilen sorunları düzeltmek adına teknik incelemeleri yapar.
 • Kullanıcılara makul ve güvenli bir deneyim sağlar.
 • Eski sistemlerin ihtiyaçlarına uyumlu şekilde geliştirilmiştir.
 • Ticaret alanında sosyal ögelerin keşfedilmesi sağlanır.
 • Aynı defter üzerinden birden fazla varlığı hesaba katmayı onaylar.

Cardano ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

Cardano ve diğer paraların farkı kullanıcılar tarafından dikkat çekmiştir. Öncelikle ADA bilimsel bir yaklaşımla oluşturulmuş olan ilk kripto para sistemidir. Ekibi finanse edilir ve gönüllü çalışma esaslarına dayanmaz. Oluşturulan yazılım mimarisi diğer kripto paralardan farklıdır. Katmanlı şekilde oluşturulan mimarisinde muhasebe ve hesaplama birbirinden ayrılmıştır. Bu katmanlar arasında ölçeklenebilirlik de mümkündür. Verimli sayesinde işlem hızı artmıştır. Hakemli olarak değerlendirilip kabul edilmiş olan ilk modeldir. Pozoloji algoritmaları Ouroboros’un Uluslararası Kriptografi Konferansı’ nda değerlendirilmiştir. Hakemli bir kriptografi topluluğu tarafından kabul edildiği söylenir. Geliştirilen Ouroboros protokolü ilk Stake of Proof sistem olarak kabul edilir. Ouroboros protokolü sonraki blok üreticisini rastgele bir havuzdan seçer. Protoköl zincir tabanlı bir PoS prokolü şeklinde düzenlenmiştir. Sahip olunan token sayısının büyüklüğüne bağlı olarak blok üreticisi seçilme olasılığı değişiklik gösterir. ADA sahibi olanların yapılan protokol değişikliklerinden oy kullanma hakkı da vardır. İlk Stake of Proof sistemlerinden biri olarak güvenliği kanıtlanmış bir yapıdır. Cardano merkezi olmayan ve blok zincir şeklinde çalışan uygulamalarıyla yenilikçi bir sistemdir. Akıllı sözleşmeleri ve veri ekosistemiyle kullanıcılarına pek çok önemli konuda etkileyici bir tasarım sunar. Kullanıcı istekleri temel alınarak Daedalus Cüzdanı’ nın geliştirilmesi başlamıştır. Kullanıcı güvenliği kapsamında ortaya çıkan istekler bu geliştirmelere adım olmuştur. Daedalus Cüzdanı bir kripto para cüzdanınız normal gizlilik ve güvenlik özelliklerine sahiptir. Bunlara ek olarak kullanıcı isteklerine bağlı özellikler geliştirilmiştir. Daedalus Cüzdanı için belirli harcama şifreleri özelleştirilmiştir. Bunun yanında işlem izlemesinin de özelleştirilmesini sağlanmıştır.

2021 devlet destekli hangi işler yapılabilir? yazısına da göz atabilirsiniz.