• ALTIN (TL/GR)
  1.648,25
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4706
  % 0,53
 • € EURO
  29,0584
  % 0,03
 • £ POUND
  33,5421
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  3,7651
  % 0,35
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada Mum Ne Demek?

borsada mum cesitleri

Borsada mum çubuklarının her biri oluşum şekillerine göre hisse senedi hakkında öngörülerde bulunmaktadır. Kalın yeşil mum çubukları alıcıların fazla olduğunu ve buna göre de hisse senedinin ücretinin artacağı anlaşılmaktadır. Birçok mum formasyonları vardır. Bir mum grafiğinde o periyotta açılma, kapanma, en yüksek ve en düşük fiyatı gösterebilir ve buna göre öngörü sahibi olunabilir. Boğa piyasalarında kalın yeşil mum çubukları daha fazlayken, ayı piyasalarında ise tam tersi kalın kırmızı mum çubukları grafikte daha fazla bulunmaktadır. Bir mum çubuğunun kırmızı ya da yeşil gövdesinin uzunluğu o zamanki periyodun yüksek işlem hacmi olduğunu göstermektedir. Borsada mum çubuğunun atında kalan çizgiler ise gölgeler olarak ifade edilmekte olup, kısa gövdelerin altındaki gölgelerin uzunlukları yüksek olduğu piyasalarda kararsızlık olarak gözlemlenmektedir.

Yükseliş Mum Formasyonları

Yükseliş mum formasyonları çeşitli türlerden birisi bullish engulfing yutan boğa formasyonudur. Genel olarak düşüş trendlerinin sona ermiş olduğu ve kendinden önce gelen kırmızı mum çubuğunu yutmasıyla bir trend dönüşümünün olabileceğini anlatmaktadır. Yutan boğa formasyonunun en temel özellikleri şu şekildedir;

 • Düşen trend sonrasında gelen yeşil bir mum çubuğunun olması
 • Kendinden önceki kırmızı mum çubuğunu yutması
 • Gövdesinin kalın ve gölgelerin kısa olması
 • Teyit mum çubuğunu, yutan boğa mum çubuğu kapanış fiyatından fazla olması durumunda kapanması

(Spinning Top) Dönen Dipler Mum Formasyonu

Spinning top dönen dipler fomasyonu, yükseliş trendinin başladığını gösteren diğer mum formasyonudur. Dönen dipler formasyonun bullish ve bearish olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Spinning top mum formasyonunda dikkat edilmesi gereken özellikler şunlardır;

 • Gövdede olan küçük gölgelerin, gövdenin iki katı olması
 • Düşen bir trend tarafından geliyor olması
 • Düşen bir trend sonrasında oluşacak mum çubuğunun rengi önemli olmamaktadır.
 • Teyit mum çubuğunun ise spinning top mum formasyonunun en yüksek seviyesinden daha yüksekte kapanma işlemi yapması gerekmektedir.

Borsada alıcı satıcı nasıl görünür? Yazısını inceleyebilirisiniz.

(Harami) Hamile Boğa Mum Formasyonu

mum formasyonu harami

Harami hamile boğa mum formasyonu yükseliş formasyonları içerisinde daha az rastlanan harami formasyonu grafikte görüldüğünde çalışma ihtimali yüksek olan mum formasyonları arasında yer almaktadır. Hamile boğa mum formasyonu kendinden önce gelen kırmızı mumun içerisinde kalması gerekmekte olup, bu formasyonun dikkat edilmesi gereken özellikleri şu şekildedir;

 • Düşen bir trend tarafından geliyor olmalı
 • Düşen trend sonrasında oluşacak olan yeşil mum çubuğunun kendinden bir önce gelen mum çubuğu içerisinde yutulmuş şeklinde olmalı
 • Teyit seviyesi harami mum formasyonunun kapanış ücretinden daha yüksekte kapatma sağlaması gerekmektedir.

Dragonfly Doji Mum Formasyonu

Dragonfly doji formasyonu çalışma ihtimali en yüksek bullish formasyonudur. Doji formasyonları genel olarak kararsız bir piyasa olduğunu işaret etmiş olduğundan kendisinden sonra gelen teyit mum çubuğunun büyük önemi bulunmaktadır. Ayrıca doji formasyonlarını hacimle desteklendiğinde olumlu sonuçlar alınabilir. Dragonfly doji formasyonunda dikkat edilmesi gereken özellikler şunlardır:

 • Düşen bir trend tarafından geliyor olmalı.
 • Düşen trend sonunda oluşacak olan yeşil doji mum formasyonunun alt gölgesi uzun, üst gölgesi kısa olmalıdır.
 • Mum çubuğunun gövdesi küçük olmalıdır.
 • Kendisinden sonra gelen teyit mum çubuğu doji mum formasyonunun kapanma ücretinden daha yüksekte olmalıdır.

(Hammer) Çekiç Mum Formasyonu

Hammer çekiç mum formasyonu düşen trend sonrasında oluşan çekice benzeyen görüntüdedir. Çekiç formasyonda düşüş trendi sonunda oluşan sert satışlar sonrasında alıcıların dahil olmasıyla mum çubuğunun en üstünde büyük bir gövde oluşmaktadır. Hammer formasyonu için dikkat edilmesi gereken özellikler şunlardır;

 • Düşen bir trend tarafından geliyor olmalı.
 • Oluş olan hammer formasyonunda önce yüksek satışlar daha sonra ise alıcıların fazla olduğu bir mum çubuğunun olması
 • Mum çubuğunun altında oluşan uzun gölge, gövdenin iki katı büyüklüğünde olmalı
 • Mum çubuğunun üst gölgesi çok az olmalı
 • Teyit seviyesi ise hammer mum formasyonunun kapanma fiyatından daha yüksek bir değerde kapanma işlemi yapması ile oluşmaktadır.

(Inverted Hammer) Ters Çekiç Mum Formasyonu

Inverted hammer ters çekiç mum formasyonu piyasalarda az görünen yükseliş formasyonu ters çekiç, düşen bir trend sonrası oluşan küçük gövdeli ters şekilde duran bir çekice benzemektedir. Inverted hammer formasyonunda oluşan mum çubuğunun rengi yeşil ya da kırmızı olmakta olup, dikkat edilmesi gereken özellikler; düşen bir trend tarafından geliyor olması ve oluşan çekiç mum çubuğunun gövdesi küçük olmalıdır. Borsada mum çubuğunun üzerinde oluşan gölge gövdenin ortalama iki katı büyüklüğünde olmak zorundadır. Teyit seviyesi ters çekiç mum formasyonunun kapanış ücretinden yüksekte bir kapanış sağlaması gerekmektedir.

Bearish Düşüş Mum Formasyonları

(Bearish Engulfing) Yutan Ayı Mum Formasyonu

Bearish engulfing yutan ayı mum formasyonu borsada mum grafikleri piyasalarda sıklıkla karşılaştığımız düşüş formasyonları arasında yutan ayı formasyonu bulunmaktadır. Fiyatlar yükseliş trendinden sonra alıcıların azalmasıyla satıcıların ortaya çıkarak piyasaya yön vermesiyle oluşmakta olan yutan ayı mum formasyonu, kendinden önce gelen yeşil mum çubuğunu yutmasıyla bilinmektedir. Piyasada satıcıların çoğunlukta olduğunu ya da düşüş trendinin başlayacağını gösteren formasyonun oluşması için teyit mum çubuğunun bearish mum çubuğunun kapanış fiyatından daha düşük ücrette kapatması gerekir. Bu durumun gerçekleşmesi bir düşüş trendinin başlangıcı demektir.

(Spinning Top) Dönen Tepeler Mum Formasyonu

Spinning top dönen tepeler formasyonu yükselen trend sonrası oluşursa piyasalarda alıcıların rol oynadığı ve satıcıların piyasada olduğunu göstermektedir. Düşüş formasyonları arasında en çok karşılaşılan mum formasyonları arasında bulunan dönen tepeler, uzun gölge ve küçük kırmızı gövdeyle yükseliş trendin sonlandığını göstermekte olup, spinning top sonrasında oluşan teyit mumu daha düşük bir kapanış değerine sahipse teyit doğrudur ve piyasadan çıkılabilir.

(Harami) Hamile Ayı Mum Formasyonu

Harami hamile ayı formasyonu diğer düşüş formasyonları gibi yükselen bir trend sonunda oluşan kırmızı mum çubuğunun kendinden önce gelen yeşil mum çubuğunun içinde kalması gözlenmektedir. Yeşil mum çubuğunun kırmızı mum çubuğunu yutması sonucu oluşan hamile ayı mum formasyonu için teyit seviyesi beklenmektedir. Teyit seviyesi sonrasında ise hamile ayı mum formasyonu en düşük seviyeden daha düşük seviyede kapanış yapan mum oluştuğunda doğru teyit alınmış olmaktadır.

(Gravestone Doji) Mezar taşı Mum Formasyonu

mum formasyonu mezartasi gravestone

Gravestone doji mezartaşı mum formasyonu yükselen bir trend sonrasında oluşan küçük gövdeli ve uzun gölgeli kırmızı bir mum çubuğu yatırımcıların kaybetmesini gösterebilmektedir. Mezartaşı doji formasyonu da diğer düşüş formasyonları gibi yükselen bir trend olmalı ve trend sonrası oluşan alıcıların piyasayı bırakmasıyla veya satıcıların çoğunlukta olmasıyla barın altında küçük bir gövdeli uzun bir gölge oluşmaktadır. Bu mum çubuğundan sonra beklenen teyit seviyesi mezartaşı dojinin altında kapanış yapması halinde doğrulanmış olmaktadır. Mezartaşı dojinin rengi önemli olmamakta, kırmızı mum çubukları daha güvenilir olmaktadır.

Borsada açığa satış ne demektir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

(Shooting Star) Kayan Yıldız Ayı Mum Formasyonu

Shooting star kayan yıldız ayı mum formasyonu yükselen bir trend sonrası oluşabilecek satıcıların çokluğu net şekilde görülen mum formasyonlarından bir diğeridir. Yükselen trend sonrası piyasada alıcı çok gibi görünse de sonra sert satışlarla Borsada mum çubuğu kırmızı rengi almakta olup, mum çubuğunun altında yer alan kırmızı ya da yeşil bir gövde oluşarak kapanma sağlanmaktadır. Teyit seviyesi olarak shooting star mum formasyonunun kapanma ücretinden daha düşük bir fiyatta kapanması beklenmektedir. Dikkat edilmesi gereken özellikler, mum çubuğunun üstünde oluşan gölgenin iki katı olması ve gövdenin altında çok az bir gölge oluşmaktadır.