• ALTIN (TL/GR)
  1.900,61
  % -0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9500
  % 0,04
 • € EURO
  31,8149
  % 0,12
 • £ POUND
  36,7733
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,0612
  % 0,17
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsada Derinlik Nedir?

borsada derinlik ne ise yarar

Borsada derinlik, bir hisse senedinin fiyat aralığında olan derinlik şeklinde ifade edilmektedir. Yani hisse senedinin fiyat kademeleri incelendiği zaman toplam alma miktarı ve toplam satma miktarının, fiyat aralıkları tabloda derinliği göstermektedir. Borsada derinlik ile her yatırımcı hisse senetleri için fiyat aşamalarında yer alan noktaları daha kolay ve net bir şekilde inceleyebilmektedir. Bir hisse senedinin alma işlemi için bekleyen lot adedinin kaç tane olduğu ya da satma işlemi için bekleyen adedinin kaç tane olduğu, derinlik kavramı ile görülebilmektedir. Bu tablo kurumlar tarafından yatırımcılara gösterilirken aynı zamanda genel olarak isteğe bağlı şekilde istenen ücretle beraber de yatırımcılara sunulabilmektedir.

Borsada Derinlik Kavramı Nasıl İzlenmektedir?

borsada derinlik nedir

Borsada derinlik izlenmesi, bir yatırımcı olarak aracı kurumunuz tarafından derinlik lisansı satın almanız ya da belli kampanyaları kullanarak derinlik tabloları izleyebilirsiniz. Aracı kurumunuz tarafından satın aldığınız lisan ile beraber internet sayfası üzerinden derinlik izleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak borsa aracı kurumları tarafından firmalara sunulan derinlik lisansı ücretleri, her aracı kurumun kendi belirlemiş olduğu politikalara göre değişebilmektedir. Bazı kurumlar belli zamanlarda indirim ve kampanyalar sağladıklarından, kullanıcılarına ya da belli bir süreyi aşmış olan kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde derinlik lisansı sunabilmektedir. Bu lisansı alabilmek için aracı kurumunuzun sağladığı kampanyaları takip ederek, sizin için en uygun fiyattayken satın alabilirsiniz.

Derinlik Analizi Nedir?

Derinlik analizi, borsa yatırımcılarının her daim kullandığı bir terimdir. Borsada derinlik analizlerine ulaşabilmek için aracı kurumlarınız tarafından bir lisans satın almanız gerekir. Bu lisansların fiyatları ise aracı kurumlar içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Yani herhangi bir fiyattan bahsedilememektedir. Fiyat hakkında bilgi alabilmek için aracı kurumunuz ile iletişim geçebilir, lisans fiyatları hakkındaki sorularınızı sorabilirsiniz. Borsada derinlik analizi işlemleri ile yatırımcılar, kademelerde yer alan alım – satım miktarlarını görebilirler. Alım kademelerinde emirlerin fazlaca yer alması, yatırımcılar tarafından genel olarak olumlu şekilde görülmektedir. Bu durum, menkul kıymetin fiyatının artış göstereceğini ifade eder. Satım kademelerinde gerçekleşen emirlerin fazlaca bulunması ise olumsuz şekilde yorumlanmaktadır. Bu durum, menkul kıymetin fiyatının düşüş göstereceğini ifade eder. Çünkü kademelerde gerçekleşen emirler olmadan, fiyatlar üzerinde herhangi bir düşüş yaşanmamaktadır.

Ayrıca Ölçek Ekonomisi Nedir? Özellikleri, Çeşitleri adlı yazımıza göz atın!

Borsada Derinlik Nasıl İzlenmektedir?

Borsada derinlik görmek için yatırımcı, aracı kurumu ile iletişim kurarak derinlik lisansı satın alması gerekmektedir. Aracı kurumlar tarafından dönemsel olarak yapılan kampanyalar mevcuttur. Bazı aracı kurumlar ise müşterilerine ücretsiz bir şekilde derinlik lisansı hizmeti sunabilir. Derinlik lisansı satın alındıktan sonra ise aracı kurumunuzun uygulaması aracılığı ile borsada derinliği inceleyebilirsiniz.

Borsada Derinlik Nasıl Yorumlanmaktadır?

Borsada derinlik kavramının yorumlanması, alım – satım kademelerine göre yorumlanmaktadır. Borsada derinlik analizi, bir hisse senedine ait olan alım – satım kademelerindeki kademeler aracılığı ile kaç tane ve kaç kişi yönünden lot alım – satım emrinin verildiği anlık olarak görülebilir. Borsada derinlik hizmeti, bazı aracı kurumlar tarafından ücretli bir hizmet olarak sunulurken bazı aracı kurumlar tarafından ise müşterilerine ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Aynı zamanda bazı aracı kurumlar ise belli dönemlerde kampanyalar yaparak müşterilerine uygun fiyatlı derinlik hizmeti sağlamaktadır. Borsada derinlik ekranı üzerinde görülen alım – satım emirleri, gerçekleşecek olan emirleri göstermez.

Bitcoin Derinlik Tablosu Nedir?

Bitcoin derinlik analizi, derinlik kavramının Bitcoin için incelenen halidir. Derinlik, hangi fiyat üzerinden kaç tane alım – satım emri verildiğini gösteren, sürekli değişken olan bir tablodur. Bu varlıklar; kripto para birimleri, hisse senetleri ve diğer değişken parametreler olabilmektedir. Genel olarak borsalarda Pro – görünüm ekranları üzerinden detaylıca incelenebilir. Derinlik ekranı üzerinden görülen alım – satım emirleri ise kesinlikle olacak emirler olmayabilir. Örneğin derinlik analizi sırasında alım kısmında fazla bir emir girildiğini görebilirsiniz. Bu emrin gerçekleşmesi durumunda Bitcoin için olumlu bir durum olmaktadır. Ancak emir sahibi, alım – satım emri gerçekleşmeden emri iptal edebilmektedir. Bundan dolayı da fazla alma emri gözükmesine rağmen gerçekte az bir kısmı olabilir.

Borsada Derinlik Analizi Programları Nelerdir?

borsada derinlik nedir

Borsada derinlik izleme programları, yatırımcıların borsa hareketlerini izleyebilmek için kullandıkları bir program şeklinde ifade edilebilir. Bu programlara erişim sağlayabilmek için ise aracı kurumlarınız ile iletişime geçerek derinlik lisansı satın alabilirsiniz. Aracı kurumlar, genellikle kampanyalar yaparak müşterileri için uygun fiyatlı hizmetler sunmaktadır. Bazı aracı kurumlar ise bu hizmet müşterilerine ücretsiz bir şekilde sunar. Ücretsiz de erişilebilen bu programlar, canlı borsa takip uygulamaları ile izlenebilmektedir. Anlık olarak borsada derinlik analizi yapabileceğiniz bazı uygulamalar ise Matrisk, IBS, TAMS ve Forex şeklindedir.

Derinlik İzleme Programları Nasıl Kullanılmaktadır?

Derinlik analiz programlarının kullanılması için öncelikle derinlik programlarına ulaşım sağlamanız gerekmektedir. Bunun için de aracı kurumunuz ile iletişime geçmeniz gerekir. Bazı aracı kurumlar, bu hizmeti ücretsiz bir şekilde sağlarken bazı aracı kurumlar ise belirli dönemlerde yaptığı kampanyalar ile birlikte müşterilerine uygun fiyatlı hizmetler sağlamaktadır. Derinlik analiz programlarında alım kısmında fazla bir alım emri görüldüğünde, bu emir kesinlikle gerçekleşecek demek değildir. Çünkü emri veren kullanıcı emir gerçekleşmeden önce iptal edebilir. Aynı zamanda spekülatörler, alım – satım emirlerini hisse senedi miktarı durumuna beklenti oluşturabilmek için kullanmaktadırlar. Borsada derinlik analiz programları üzerinde satım emirleri fazla ise hisse senedinin fiyatı düşecek anlamı taşımaktadır.