• ALTIN (TL/GR)
  1.627,83
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  27,3861
  % 0,25
 • € EURO
  29,0664
  % -0,07
 • £ POUND
  33,4657
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7585
  % 0,18
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa’da Ayı Piyasası Nedir?

ayi piyasasi en zaman olusur

Borsa ayı piyasası, uzun bir süre boyunca piyasanın düşüşte olması ve bu düşüşü sürekli olarak takip etmesi durumlarına genellikle ayıp yasası denir. Ayı piyasalarının ne kadar süreceği, oluşma sebeplerine bağlı olarak gösterir. Bazıları sadece birkaç hafta, bazıları ise yıllarca sürebilir. Hatta döngüsel olarak görülen bir ayı piyasası birkaç yıl bile sürebilecek potansiyele sahiptir. Finansal bir aracın, ayı piyasasına girdiğini söyleyebilmek için, önce o finansal ürünün ana trendinin bir süredir düşüşte olması gerekir. Ayı Piyasası’nın oluştuğu bir ortamda yatırımcılar ya panik yaşar ya da aşırı temkinli hareket eder ve belirsizliğe düşer. Böyle bir durumda yatırımcılar acele karar vermeden, en sağlıklı şekilde trend analizi yaparak hareket etmelidirler. Aksi halde yanlış en ufak bir yatırım ile tüm yatırımlar yerle bir olabilir. Ayı Piyasası makroekonomik şartlardan farklı olarak ilerleme kaydeder. Hem boğa hem de ayı piyasalarında, fiyatların dalgalanmadığı anlamı çıkarılamaz. Hangi piyasa olursa olsun trend yönü üzerinden, orta ve uzun vadeli değerlendirme yapmak oldukça önemlidir. Dolayısıyla her iki piyasa trendi de yatırımlar üzerinde büyük etkiye sahip olup yatırım kararı verirken piyasa yönünün dikkate alınması yatırımcıların kötü etkilenmesinin önüne geçmeye fayda sağlar.

Boğa Piyasası Nedir?

ayi piyasasi

Boğa piyasaları, ayı piyasasının aksine yükselen piyasayı temsil etmek için kullanılan bir terimdir. Piyasa, boğa piyasasına geçtiğinde düzenli bir yükseliş gözlemlenir. Fiyatların sürekli yükseliş eğiliminde olduğu Boğa Piyasası, Ayı Piyasası’na kıyasla daha az risklidir. Dolayısıyla böyle bir piyasada yatırımcılar açısında uygulanabilecek en temel yatırım; boğa piyasasına geçiş sağlandığında “al ve tut” stratejisinin uygulanmasıdır. Yatırımcılar ayı piyasasında nasıl yatırımlarını kaybediyor ve kazançları düşüyor ise boğa piyasasında da buna tam tersi olarak yatırımcıların kazançları hızla yükseliş gösterir ve yaklaşık %20 kar oranı elde edilebilir. Bu sebeple müşterilerin boğa piyasasına geçiş esnasında Yatırımlarını satmadan beklemeleri gerekir. Boğa piyasasına geçiş yapıldığı anda satış gerçekleştirilir ise yatırımcı yalnızca yatırımını kurtarabilir ve herhangi bir kazanç sağlayamaz. Bu nedenle ayı piyasasından kurtulan bir piyasada boğa piyasasına geçiş sağlandıktan bir süre sonra yatırımcı yüksek kar oranları elde edebilir, bunun içinde bir süre daha boğa piyasasında beklemesi gerekir.

Ayrıca Türkiye Finans Bonus Puanları Nerede Kullanılır? adlı yazımıza göz atın!

Piyasalara Neden Boğa Ve Ayı Piyasası Denir?

Piyasalara ayı ve boğa piyasası denmesinin sebepleri hakkında farklı bir çok görüş bulunur. Ayı ve boğa piyasalarının isimlerini nereden aldığı analistlere göre farklı şekillerde anlatılır. Ancak en çok bilineni ise Boğaların boynuzlarını aşağıdan yukarı  doğru götürmesi ve ayıların pençelerini yukarıdan aşağıya doğru savurmalarından kaynaklıdır. Piyasalara bu isimlerin verilmesinin sebepleri arasında en sık görülen sebep ise boğanın gittikçe güç kazanması iken, oyunun gittikçe güç kaybetmesidir. Boğa piyasasında yatırımcılar gittikçe kazanç sağlarken, ayı piyasasında kazançlar kaybedilir. Bu piyasalar aynı şekilde ayıların pençesinde ve Boğaların boynuzlarını benzetilerek isimlendirilmiştir. Boğa ve ayı piyasaları kısa vadeli piyasa değişimlerinden ziyade orta ve uzun vadeli trendleri ifade eder. Buradaki orta ve uzun vade aylara ve yıllara karşılıktır. Ayrıca hem boğa hem de ayı piyasası piyasanın tümü için geçerli olabileceği gibi tek bir finansal varlık için de geçerli olabiliyor. Varlık fiyatlarının mevcut koşulları yansıtması ve trend hareketinin hacimle uyumlu olması her iki piyasanın da ortak özellikleridir.

Açığa Satış Nedir?

ayi piyasasi en zaman olusur

Açığa satış işlemi, hisse senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eden bir işlem türüdür. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır. Bir hisse senedini açığa satmak demek yatırımcının sahip olmadığı bir hisse senedini satması anlamına gelir. Açığa satış yoluyla, değeri düşecek olan hisse senetlerinden kazanç elde etmek mümkündür. Açığa satış prensibi ile sonradan değerini yitirmiş bir hisse senedini ucuza satın almak da mümkündür. 

Açığa Satış Yasağı Neden Getirildi?

Açığa satış yasakları ile belli hisselerde açığa satışa yasak veya kısıtlama getirebilir. Özellikle düşüş piyasasında, elinde hali hazırda hisse senedi bulunan yatırımcıların satışının yanına açığa satış yapan yatırımcıların satışları da eklenince bir panik ile beraber şirket/hisse senedi üzerinde sert hareketler aşağı yönlü olarak gelişebiliyor. Bu nedenle açığa satış yasa getirilerek bazı dönemlerde boğa piyasasından ayı piyasasına girişte müşterilerin yoğun talepleri ve satışları engellenebilir. Buda tamamen piyasanın iyiliği ve güvenilirliği açısından konulmuş bir yasaktır.

Ayrıca Türkiye Finans Altın Günleri Ne Zaman? adlı yazımıza göz atın!

Sabit Kur Rejimi Nedir?

Sabit kur rejimleri, ülkelerin ekonomik faaliyetleri etkileyen önemli faktörlerden biridir. Hükümetin veya Merkez Bankası’nın dövize müdahaleleri ile ortaya çıkan iki çeşit kur rejimi bulunur. Bu kur rejimlerinden birisi; dalgalı kur rejimi iken diğeri ise sabit kur rejimidir. Sabit kur sisteminde döviz kuru, piyasa aktörleri tarafından değil, merkez bankası tarafından belirlenir. Döviz kurunda bir artış veya azalış olması durumunda ise merkez bankası piyasaya alıcı veya satıcı olarak müdahale ederek döviz kuru istikrarını sağlar. Merkez bankası döviz kuruna müdahalede bulunabilecek kadar yeterli döviz miktarına sahip değilse bu durumda döviz kuru oranını yükseltir yani ulusal paranın değerini düşürür. Böylece borsa da oynamalar ortaya çıkar ve sabit kur rejimi görülebilir. Sabit kur rejimi ayı piyasasında veya boğa piyasasında görülebilir.