• ALTIN (TL/GR)
  1.889,30
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8615
  % -0,26
 • € EURO
  31,5021
  % -0,89
 • £ POUND
  36,4954
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsa Nedir, Nasıl Oynanır?

borsa nasil oynanir

Borsa, bütün alım satım işlemlerinin yapılabildiği, halka açık bir piyasadır. Borsa, yatırımcılar için kazançlı bir yatırım alanıdır. Borsada, alım satıma konu olabilecek her türlü mal işlem görür.

Borsada özellikle hisse senetleri işlem görür. Ancak petrol, altın, ham madde gibi emtia mallarda borsa üzerinden satışa sürülür. Borsada alıcılar ile satıcılar arasında bir aracı bulunur. Borsa üzerinden alım yapabilmek için, ürünün satışa sunulması gerekir.

Tarihsel Süreçte Borsa

borsanin ortaya cikisi

Borsa genellikle hisse senetleri üzerinden işlem yapılan bir yer olarak bilinsede, borsada birçok işlem yapılabilir. Hisse senedi borsaları, çok eski zamanlara kadar dayanır. 17. Yüzyılın başlarından beri birçok emtia satımı, borsa üzerinden yapılır. Yani borsa tarihi çok eskilere dayanır.

Borsa kavramı ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştır. 1541 yılında Alman Ticari Borsası Augsburb borsası kurulmuştur.

Devlet destekli hangi işler yapılır? Yazısını da inceleyebilirsiniz.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım yapmak için, öncelikle borsa hesabı açılmalıdır. Aracı kuruluş ya da bankalar üzerinden borsa hesabı açılabilir.Türkiye’de faaliyet gösteren bütün bankalar aracılığı ile, borsa hesabı açmak mümkündür.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa yatırım hesabı açmak için SPK tarafından lisanslı kuruluşları tercih etmek, daha güvenli olacaktır. SPK resmi internet sitesi üzerinden lisanslı kurum ve bankaları görmek mümkün. Lisanlı aracılar arasından, komisyon tutarları ve masarflara göre uygun görülen seçilebilir.

Borsada yapılan bütün işlemler aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Bu yüzden uygun bir aracı tercih etmek oldukça önemlidir. Seçeceğiniz kurum bir banka olacaksa, ilgili bankanın şubelerinden hesap açım işlemi yapılabilir. Aracı olarak bankaları seçmek, her zaman için daha güvenlidir. Açılan borsa hesabına belirlenen asgari tutar yatırıldıktan sonra, artık borsada işlem yapılabilir.

Aracı olarak banka dışında bir kurum seçmek isteyenler, mutlaka SPK risk formunu incelemelidir.

SPK Risk Formu Nedir?

SPK aracı kurumlar için risk formları hazırlar. Yatırım yapmak isteyenler için SPK risk formları sayesinde, aracı kurumun bütün artı ve eksiklerini görmek mümkündür.

Borsa hesabı ile yatırım yapmak isteyenler için SPK risk formunu imzalamk zorunludur. İmza işlemi tamamlanmadan, hesaptan hiçbir işlem yapılamaz. Borsada yapılan bütün işlemler Borsa İstanbul (BİST) tarafından denetlenir.

Borsa İstanbul Nedir?

Borsa İstanbul 1985 yılında kurulmuştur. BİST, yatırımcıların güvenli bir şekilde işlem yapabilmeleri için, aracılık yapmak için kurulmuştur.

Borsa İstanbul bünyesinde kayıtlı, 568 şirket bulunur. Borsa İstanbul’da 09:15 ile 12:45 arasında hisse senedi açılış işlemleri, 14:00 ile 14:40 arasında ise hisse senedi kapanış işlemleri yapılabilir.

Hisse Senedi Nedir?

Şirketlerin ortak sermaye değerini gösteren değerli evraklara hisse senedi denir. Borsada hisse senetleri üzerinden işlem yapılır. Bir şirketin hisse senedi çıkarabilmesi için SPK’dan onay alması gerekir. Hisse senedi çıkarabilecekler;

 • Anonim şirketler,
 • Sermayesi ortak olan komandit şirketler,
 • Özel olarak kurulan kurumlar.

Hisse senetleri, şirketler için gelir kaynağı olabilir. Yatırımcılar tarafından gerçekleşen alım satım işlemleri ile şirketler de kazanç sağlar. Yatırımcılar ise aldıkları hisse senetlerinin değer kazanması ile kar elde eder.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa Yatırım Fonları, para endeksini göz önünde bulundurarak, bu para endeksinin durumuna göre yatırımcılara, yatırım yapma amacı olan bir fon çeşididir. Borsa Yatırım Fonu ile Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış olan, hisse senetlerine, banolara ve diğer birçok emtia için yatırım yapılabilir. Yatırımcılar için borsa hesabında işlem yapmayı kolaylaştırır.

Borsa Yatırım Fonu’nun diğer yatırım fonlarına göre farklı olan en büyük özelliği ise, fonun katılım payları, piyasanın gün içinde açık kaldığı süre zarfında, Borsa İstanbul AŞ’de toplam değeri üzerinden hesaplanan piyasa fiyatı ile işlem görmesidir.

Borsa Yatırım Fonu’nun Kazançları Nelerdir?

Borsada işlem yapmanın birçok zorluğu vardır. Borsa Yatırım Fonu ile piyasa takibi daha kolay yapılabilir. Borsa Yatırım Fonu’nun avattajları şu şekilde listelenebilir:

 • Borsa Yatırım Fonu ile günlük olarak alım satım işlemi yapılabilir. İşlemler aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilebilir.
 • Borsa Yatırım Fonları ile, kısa vadeli yatırımlar yapılabilir ve kredili işlemlerden faydalanılabilir.
 • Sermaye dağılımı, fonun bağlı olduğu endeks tarafından belirlenir. Fonun karı bağlı olduğu endeksin hareketine göre değişir.
 • Vadeli işlem sözleşmelerinde olan sistemin aksine, temettü getiri avantajı bulunur.
 • Yatırımcılar çok fazla değişken takip etmeden yüksek kazanç sağlayabilirler.

Borsa Yatırım Fonu, yatırımcı tarafından tek bir enstrüman alınarak tek endeksin takip edilmesine olanak tanır.

Borsa Yatırım Fonu Net Aktif Gösterge Fiyatı Nedir?

Borsa Yatırım Fonu net aktif gösterge fiyatı, fon içinde dolaşımda bulunan toplam değerlerin, dolaşımda var olan katılma belgesi pay sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır. Dolaşımda bulunan toplam değer değişirse, net aktif gösterge fiyatı da ona göre değişmektedir.

Borsa Yatırım Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa Yatırım Fonlarıalımında bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Borsa Yatırım Fonu alırken, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Yasal olarak onaylanmayan fonlar tercih edilmemelidir.

Borsa Yatırım Fonu almanın en güvenli yolu bir banka aracılığı ile almaktır. Bankalarda bulunan fon varlıkları Takasbank yapısı güvencesinde saklanır ve her zaman için daha güvenlidir.

Borsa Nasıl Yorumlanır?

borsa yorumlamak

Borsada her ne kadar kazanç sağlamak kolay olsa da riskleri de vardır. Bu yüzden yatırımcılar Borsa piyasasında yatırım yapmaktan çekinirler. Uzaktan bakıldığında her ne kadar kolay görünse de, Borsa işlemlerinde kaybetme durumu da vardır.

Borsa işlemleri, değişken piyasalarda kazanç sağlamanın zor olmasından dolayı yeni yatırımcılar için güvensiz görünebilir. Borsa yorumlamak için ise yatırımcıların temel bilgileri bilmeleri gerekir. Borsa’da temel faktörler bilinmeden uzun süreli kazançlar elde edilemez. Bu yüzden Borsada işlem yapmadan önce, iyi bir piyasa değerlendirmesi ve Borsa araştırması yapılmalıdır.

Hibe Kredi nedir? Nasıl alınır? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsa,belli başlı aracılar sayesinde, alıcı ve satıcının bir araya geldiği organize bir pazar türüdür. Burada şirketler halka arz yaparak hisse senetlerini satışa sunar. Yatırımcılar ise bir hisse senedi aldığında, şirketten de pay almış olurlar. Şirketler halka arz işlemini büyümek istedikleri için yaparlar.

Hisse senetleri Borsa İstanbul gibi Borsa piyasaları içinde değer görmeye devam ederken, şirket de halka arz yaptığı bu hisse senetlerinin gördüğü olumlu değer üzerinden payını almaya devam eder. Şirketten pay alan yatırımcılar başka kanallar ve şirketler aracılığıyla da yatırım yapıp kazanç sağlamaya devam edebilirler. Ancak halka arz yapan şirket, sadece arz ettiği paylar üzerinden kazanç elde edebilir. Borsa’da kazanç sağlamak için anlık olarak değişen piyasaların da sıkı şekilde takip edilebilmesi gerekir.

Borsada İşleyiş Nasıl Devam Eder?

Her Borsa işleminin gerçekleşmesi için bir alıcı ve bir satıcıya ihtiyaç vardır. Alıcı ve satıcılar fiyatlar üzerinde aşağı ya da yukarı fiyat belirlemeleri yapabilirler. Borsa’da alınmak istenen hissenin fiyatı düşerse, satıcı agresif satıcı olarak değerlendirilir. Fiyatlar düştüğünde alıcılar ürkek hale gelerek hisseleri almak için istekli duruma gelirler. Para piyasalarını iyi takip edebilen bir yatırımcı, zamanla hangi hisselerin yükselip hangilerinin artacağına dair fikir sahibi olmaya başlar. Borsa’da işleyiş, sürekli olarak değişken haldedir.