• ALTIN (TL/GR)
  1.889,22
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8597
  % -0,26
 • € EURO
  31,5038
  % -0,89
 • £ POUND
  36,4716
  % -0,75
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bitcoin Nedir? Tarihçesi

bitcoin kurucusu

Bitcoin, en basit tabiri aile elektronik para birimidir. Satoshi Nakamato tarafından, 2008 yılında uçtan uca elektronik olarak tasarlanan Bitcoin teknik yazıları yayınlandı. Bu yayının ardından Bitcoin, müdahalelere karşı korumalı kripto para olarak ortaya atılmış oldu.

Bitcoin, dağıtık yapısı sayesinde diğer finansal piyasalara göre daha avantajlıdır. Bitcoin’de yapılan işlem görülebilir, fakat kimin yaptığı görünmez. Bitcoin Blockhain ağında onaylanan işlemlerde değişiklik yapılması mümkün değildir. Zincir yapısı nedeniyle yapılan işlemden vazgeçilemez. Bitcoin için belirli bir denetleme yoktur.

Bitcoin Blockhain Nedir?

bitcoin blockchain sistemi

Bitcoin Blockhain, kripto para işlemlerinin kayda geçirildiği online defterdir. Yapılan işlemler Bitcoin Blockhain zinciri sayesinde kayıt altında tutulur. Bitcoin’in piyasaya çıkması ile kullanılmaya başlamıştır. Kayıt altında tutulan işlemler sayesinde, Bitcoin piyasası için grafik çıkarması kolaylaşır. Yapılan küçük ya da büyük her işlem Bitcoin Blochain sistemine direkt olarak işlenir.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

Basit yapısı sayesinde Bitcoin ile herkes işlem yapabilir. Diğer para piyasalarına göre daha az risklidir. Dağıtık yapısı sayesinde, piyasadaki diğer kripto paralara göre daha elverişlidir ve işlem yapılması daha kolaydır. Bilgisayarlara veya telefonlara indirilebilecek uygulamalar üzerinden de kolaylıkla işlem yapılması, Bitcoin hesaplarının kontrolünü de kolaylaştırır.

Bitcoin’in genel olarak avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Enflasyon ve çökme riski azdır,
 • Anonim olarak işlem yapılabilir,
 • Bitcoin işlemleri devlet tarafından kontrol edilmez.

Bitcoin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin için bir denetleme sistemi olmaması hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilir. Bitcoin dezavantajları arasında işlmlerin iz sürülemez bir şekilde yapılmasıda sayılabilir. Bu şekilde, yasal olmayan işlemlerde yapılabilir durumdadır. Ayrıca programda uzmanlaşmamış olanlar için, para kaybetme riski de çok yüksektir.

2021 KOSGEB Hangi sektörlere destek veriyor? yazısına da göz atabilirsiniz.

Bitcoin Kaynağı Nedir?

Bitcoin, devlet ya da bir banka ile çalışmaz. Fiziksel olarak mal alınabilecek bir para değildir. Bitcoin kaynağı tamamen sanaldır ve matematik formüllerine dayanır. Programı anlayan herkes sisteme dahil olabilir ve bu yolla kazanç sağlayabilir.

En Fazla Bitcoin Miktarı Ne Kadardır?

Bitcoin için bir denetleme mekanizması bulunmaz. Denetlemeye tabi tutulmadığı için değeri sıfırdan, yüksek meblağlara kadar çıkabilir. En fazla sahip olunabilecek Bitcoin miktarı şuan için 21 Milyondur. Bitcoin işlemlerinin artmasından sonra “altarnative coin” ve “altcoin” gibi kripto para birimleri de ortaya çıkmıştır.

Altcoin Nedir?

Altcoin de Bitcoin gibi bir kripto para birimidir. Altcoinler Bitcoin para birimine göre daha fazla rağbet görür. Bu nedeni rekabetin çok fazla olması ve daha fazla kazanç sağlayabilecek olmasıdır. Altcoin para birimi ile işlem yapmak için de Bitcoin hesabı gerekir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

bitcoin uretme sistemi

Bitcoin Madenciliği, Bitcoin üretiminin yapıldığı sistemdir. Birçok farklı cihaz yardımı ile yapılabilen Bitcoin madenciliği, rekabetin artmasıyla sürekli olarak değişir. Madencilik kriptografi şifrelerinin çözülmesi ile sisteme yeni blokların eklenmesidir. Şifrelerin çözülme hızı ve doğruluğu kullanılan cihazlara bağlıdır.

Madencilikte 10 dakikada sadece bir blok üretimine izin verilir. Bu durum yüksek kar sağlamak isteyenler için bir dezavantajdır. Bitcoin adedinin sınırlı olması, Bitcoin para birimi için enflasyon oluşmasını önler.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin’e güvenmek için,bazı testlerin uygulanması gerekir. Öncelikle kripto para borsasının kendi güvenliğini ne düzeyde sağladığına dikkat edilmelidir. Güvenilir bir borsanın, Google Authenticator ve benzeri bir 2FA doğrulama, e-posta doğrulama, müşteri fonlarının en az yüzde 90’ı için soğuk depolama gibi şartları sağlıyor olması gerekir. Belirlenen koşulların sağlandığı bir borsa tercihi ile güvenilir bir şekilde Bitcoin işlemi yapılabilir.

Bitcoin’de güvenli işlem yapabilmek için, sistemi kullanan kişilerin deneyimleri de kripto paranın ne derece güvenilir olduğunu anlamak için uygulanabilecek bir yöntemdir. İşlemler sosyal medya ağları aracılığı ile öğrenilebilir. Danışmanlık vermeyen ancak parasını Bitcoin ile değerlendiren kişilerin tecrübeleri hakkında bilgi toplamak kripto parada kazanç sağlamayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca kripto paranın yasalarla ne kadar uyumlu olduğu da bu yöntemle öğrenilebilir.

Borsa yönetiminin şeffaflığı da güvenirlik açısından önemli bir göstergedir. Borsa şirketinin kurucularının ya da yönetim kurumunun kendini saklaması, borsanın güvenilir olmadığı açısından bir uyarı olabilir. Borsa şirketinin yasal varlığının olup olmadığı da güvenirliği anlamak için iyi bir faktördür.

İyi bir borsanın en önemli özelliklerinden biri de işlem hacminin yüksek olmasıdır. Bu özellik, kullanıcıların kripto paralarının piyasa fiyatından çok fazla şaşmadan satabilmesine olanak verir. Bitcoin, tüm bu güvenirlilik testlerinden yüksek başarı göstererek geçtiği için, güvenli bir kripto para olarak kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Bitcoin Hesabı Nedir?

Bitcoin hesabı,kripto para cüzdanı olarak da bilinir. Borsa içinde bulunan hesaplar Bitcoin hesabı olarak kullanılabilir. Bitcoin hesaplarından bağımsız bir şekilde de Bitcoin cüzdanı oluşturulması mümkündür. Kripto para hesabının açılması, dünyanın bütün ülke ve kullanıcılarıyla birlikte, herhangi bir sınırlandırma bulunmadan, kripto para alışverişinin yapılmasını sağlar. Hızlı bir şekilde yükselen bir grafiğe sahip olan Bitcoin, geçtiğimiz son çeyrekte yatırımcılarına en çok kazandıran kripto paralardan biri olmuştur.

Bitcoin hesabının açılması, yeni yatırım araçları arayanlar içinyeni nesil yatırım alanına giriş yapmalarını sağlar. Yeni nesil birikim yöntemi olan kripto paralar, tüm dünyada, ülkelerin para birimleri ile alınıp satılan online paralar olarak değerlendirilir. Bitcoin alıp satmak için öncelikle bir Bitcoin hesabı oluşturulması gerekir.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Bitcoin hesabı açmak için, internette bulunan pek çok online site aracı olarak kullanılabilir. Kullanıcılar, kendi bilgisayarları veya telefonları üzerine program indirerek hesap açabilirler ancak bu işlem hem zor hem de zaman alan bir işlemdir. Bitcoin hesabını bağımsız olarak açmak, hesap takibini de zorlaştırır.

Bu nedenle Bitcoin hesabı çeşitli sağlayıcılar aracılığıyla açılabilir. Bazı bankalar da müşterileri için Bitcoin hesabı açma işlemini gerçekleştirir. Yurt içinde  Bitcoin hesabı açan bankalardan bazıları şunlardır:

 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Denizbank,
 • Fibabanka,
 • Vakıfbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası.

Bankalar, direkt olarak Bitcoin alıp satılmasını sağlamazlar. Ancak, güvenilir borsalarda işlem yapılmasına olanak sağlarlar. İlgili bankalarla ilişkisi bulunan herkes, kolay bir şekilde EFT işlemi gerçekleştirerek Bitcoin piyasasından yararlanabilir.

Devlet destekli hangi işler yapılabilir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınıp Satılır?

Bitcoin alım satımı için, öncelikle aktif bir şekilde kullanılan bir Bitcoin hesabına sahip olunması gerekir. Kullanıcılar, kendilerine ait olan Bitcoin hesabı ile aracı bir kurum olmadan da farklı yollarla alım satım işlemi gerçekleştirebilirler. Bu yüzden, Bitcoin piyasası oldukça aktiftir ve çok fazla tercih edilir.

Bitcoin alım satım işlemleri şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Bitcoin üretimi, Bitcoin madencileri tarafından gerçekleştirilir.
 • İnternet üzerinden online yapılan alım ve satım işlemleri, bağlantı kurulabilen her yerden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Bitcoin ile yatırım yapılabilmesi için, öncelikle yatırım yapılacak borsa seçilmelidir. En büyük iş hacmine sahip olan borsaların seçilmesi, yatırımın daha kazançlı olmasını sağlar.
 • Piyasa seçiminin ardından oluşturulan Bitcoin cüzdanı üzerine, anlaşmalı bankalar ile para aktarım işlemi gerçekleştirilebilir.

Kripto para uygulamaları, Android ve IOS  telefonlara da indirilebilir. Telefon uygulamaları ile dilendiği zaman Bitcoin hesabında işlem yapılabilir ya da hesap kontrolü yapılabilir. Bu durum Bitcoin yatırımcıları için büyük bir kolaylıktır.