• ALTIN (TL/GR)
  1.473,63
  % 0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  23,3860
  % 1,18
 • € EURO
  25,2104
  % 0,35
 • £ POUND
  29,6306
  % 0,76
 • ¥ YUAN
  3,2803
  % 0,94
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bitcoin Halving Nedir?

bitcoin halving tanimi

 Bitcoin halving, blockchain ağında oluşturulan her 210.000 blokluk set çıkarıldıktan sonra Bitcoin madenciliğinin ödüllerini yarıya indirme işlemidir. Daha fazla blok çıkarıldıkça Bitcoin madenciliğinin ödüllerini azaltarak, Bitcoin yarılanması, dolaşımdaki Bitcoin miktarının katlanarak artmamasını sağlar ve bu da fiyatı üzerinde yukarı doğru baskı yapma eğilimindedir.

Halving işlemi Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafından kullanılan protokole entegre edilmiştir. Yaklaşık olarak 4 sene süren bu yarılama işlemi Bitcoin blok ödül yarılanması veya Bitcoin halving deniyor. Bu işlem 120 yıl içinde sıfırlanıp, sürekli olarak azalan bir Bitcoin azrı olacak.

Bitcoin madenciliği algoritması, her on dakikada bir yeni bloklar bulma hedefi ile belirlenir. Bununla birlikte, ağa daha fazla madenci katılırsa ve daha fazla hashing gücü eklerse, blokları bulma süresi azalacaktır. Bu, madencilik zorluğunu sıfırlayarak ya da bir bilgisayarın madencilik algoritmasını çözmesinin iki haftada bir ya da 10 dakikalık bir hedefi geri yüklemek için ne kadar zor olduğu ile çözülür. Bitcoin ağı son on yılda katlanarak büyüdükçe, bir blok bulmak için ortalama süre sürekli olarak 10 dakikanın kabaca 9,5 dakika altında kaldı.

Yarılanma önemlidir çünkü Bitcoin’in azalan sınırlı arzında başka bir düşüşe işaret ediyor. Toplam maksimum Bitcoin arzı 21 milyondur. Yazım sırasında, halihazırda dolaşımda olan 18.361.438 Bitcoin var ve madencilik ödülleri ile piyasaya sürülecek sadece 2.638.562 kaldı.

Bugüne kadar Bitcoin halving üç defa gerçekleşmiştir.

İlk halving işlemi 28 Kasım 2012’ de gerçekleşti ve o zamana kadar oluşturulan bloklar için 50 BTC ödenirken, 210 bininci bloktan itibaren 25 BTC ödenmeye başlandı. İkinci Bitcoin halving işlemi Temmuz 2016 yılında 420.000 numaralı blok oluşturulduğu andan itibaren başladı. Her üretilen blok karşılığında 25 BTC yerine 12,5 BTC kazanılmaya başlandı. Üçüncü halving işlemi 18 Mayıs 2020’de 630 bininci blok oluştuktan sonra her üretilen blok karşılığında 12,5BTC yerine 6,25 BTC olarak verilmeye başlamıştır.

210.000 bloğun çıkarılması kabaca dört yıl sürüyor. Sonuç olarak, Bitcoin yarılanması genellikle dört yıllık aralıklarla gerçekleşir. Bir sonraki yarılanmanın 2024’te gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Blok ve Bitcoin Madenciliği Nedir?

Blok ve madencilik Bitcoin’in temelini oluşturan işlemlerdir. Temelde Bitcoin’in yazılımını çalıştıran ve ağında meydana gelen işlemlerin kısmi veya tam geçmişini içeren bir dizi bilgisayar veya düğümden oluşur. Bitcoin blok zinciri ağındaki bir blok, 1MB değerinde Bitcoin işlemlerini depolayan bir dosyadır.  Her bir tam düğüm ya da Bitcoin üzerindeki işlemlerin tüm geçmişini içeren bir düğüm, Bitcoin’in ağındaki bir işlemi onaylamaktan veya reddetmekten sorumludur. Bunu yapmak için düğüm, işlemin geçerli olduğundan emin olmak için bir dizi kontrol gerçekleştirir. Bunlar, işlemin nonceler gibi doğru doğrulama parametrelerini içerdiğinden ve gerekli uzunluğu aşmadığından emin olmayı içerir. Daha fazla işlem gerçekleştikçe, bu işlemlerle ilgili verileri depolayan blok sayısı da artar ve Bitcoin blok zincirinin boyutu artar.  Bitcoin blok zincirinin boyutu Aralık 2012’de sadece 4,52 GB iken, 13 Aralık 2020 itibarıyla 308 gigabayt (GB) oldu. Madenciler, bir sonraki bloğu Bitcoin’in blockchain ağına eklemek için rekabet eden kişilerdir.  Madenciler, bloğu kilitleyen 64 karakterlik bir hash anahtarı üretmek için güçlü bilgisayarlar kullanır ve karmaşık matematiksel problemleri çözüm üretirler. Bunu yapan madenciler Bitcoin şeklinde ödüllendiriliyor.

Yearn Finance nedir, YFI Coin nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Bitcoin Halving Neden Oluşur?

bitcoin halving olusturan katmanlar

Bitcoin arzı 21 milyon olarak sabitlendi. Bitcoinler 21 milyon işaretine ulaşıldığında, yeni Bitcoinlerin yaratılması sona erecek. 

Bitcoin halving, her blokta çıkarılabilecek Bitcoin miktarının azalmasını sağlayarak, Bitcoini daha kıt ve nihayetinde daha değerli hale getirir.

Rasyonel olarak, Bitcoin madenciliği için teşvik, her yarılanmanın tamamlanmasıyla düşecektir. Bununla birlikte, Bitcoin halvingleri, Bitcoin fiyatındaki yüksek artışlarla ilişkilidir ve bu, madencilere ödülleri yarıya düşmesine rağmen daha fazla madencilik yapmaya teşviki sağlar.

Fiyat artışları, Bitcoin madencilerini madenciliğe devam etmeye teşvik ediyor. Aksi halde, Bitcoin’in fiyatı yükselmezse ve blok ödülleri yarı yarıya düşerse, madenciler daha fazla dijital para birimi yaratma teşvikini kaybedebilirler. Bunun sebebi, bitcoin madenciliğinin yüksek miktarda hesaplama gücü ve elektrik gerektirmesi ve maliyetli bir süreç olabilmesidir.

Bitcoin Halving ve Bitcoin’in Fiyatı Arasındaki İlişki Nedir?

bitcoin halving ve bitcoin arasindaki fiyat alakasi

Bitcoin yarılanması ile Bitcoin fiyatındaki artışlar arasında pozitif bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, fiyatın sadece yarılanmalardan etkilenmediği ve diğer birçok faktöre bağlı olduğu unutulmamalıdır.

 • İlk yarılanma: 2012 yılındaki ilk yarılanmanın ardından, Bitcoin fiyatı 11 dolar civarındaydı ve 12 dolara yükseldi. Bir yıl içinde fiyat 1.100 dolara çıktı.
 • İkinci yarılanma: 2016 yılında, Bitcoin ağı 420.000 bloğu tamamladı ve ikinci yarılanma gerçekleşti. Bitcoin birkaç ay boyunca 500-1000 $ arasında dalgalandı ve ardından Aralık 2017’ye kadar 20.000 $ ‘a yükseldi.
 • Üçüncü yarılanma: Üçüncü yarılanma, Bitcoin için başka bir boğa koşusunun başlangıcını işaret eden 2020’nin Mayıs ayında gerçekleşti. Yarılanma meydana geldiğinde, Bitcoin 9.000 $ civarında işlem görüyordu. Bugün, 2020’nin aralık ayında Bitcoin, 20.000 $ civarında işlem görüyor.

Bir Bitcoin yarılanma olayı, Bitcoin işlemlerinin madenciliği için ödülün yarıya indirildiği zamandır. Bu olay aynı zamanda Bitcoin’in enflasyon oranını ve yeni Bitcoin’lerin dolaşıma girme oranını yarı yarıya düşürüyor. Önceki her iki yarılanma, etkinlik öncesine göre daha yüksek fiyatlarla sona eren yoğun patlama ve düşüş döngüleri ile ilişkilendirildi.

Bitcoin en son 11 Mayıs 2020’de saat 15.00 civarında yarıya indi ve bu da 6.25 BTC’lik bir blok ödülle sonuçlandı.

Binanche LaunchPad nedir, nasıl kullanılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Son Bitcoin Yarılanmasından Sonra Ne Olur?

Son Bitcoin halving’i, bundan sonra blok ödülleri Bitcoin şeklinde olmayacak. Son yarılanma gerçekleştikten sonra, madenciler, Bitcoin blok zincirindeki işlemleri işlemeye devam etmeleri için teşvik edilmeleri için ağ kullanıcılarından yani, Bitcoin alıp satan kişilerden gelen ücretlerle ödüllendirilecekler. Bir sonraki Bitcoin halvinginin 2040 yılında olacağı tahmin ediliyor.