• ALTIN (TL/GR)
  1.889,30
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8836
  % -0,26
 • € EURO
  31,4915
  % -0,92
 • £ POUND
  36,4323
  % -0,84
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Binance LaunchPad Nedir, Stake Nedir, Nasıl Kullanılır?

binance launchpad teknolojisi

Binance Launchpad yeni çıkacak olan projeleri desteklemek ve coin ekosistemine duyurmak için kurulmuş bir Binance platformudur. Bu platform ilk olarak 2019 yılında BitTorrent coinini duyurmuş, coin büyük bir başarı yakalamıştır. Borsaya yeni çıkacak olan tokenleri daha önceden duyup, tokenler çıkmadan yatırım yapma fırsatı verir. Bunun için Binance Launchpad’e üye olmanız gerekir.

Stake ise madenciliğin bir alternatifi olarak düşünülebilir. Madencilik kadar kaynağa gerek duyulmaz. Blockchain ağının güvenliği ve operasyonların desteklenmesi için fonların kripto para cüzdanında tutulmasını içerir.

Stake etme, bir kullanıcının kripto para birimi cüzdanında parasını kanıtı (PoS) tabanlı bir blockchain sisteminin işlemlerini sürdürmeye katılmak için kilitlediği veya tuttuğu bir etkinliktir. Katılan kullanıcıları ödüllendirirken bir ağın fikir birliğine ulaşmasına yardımcı olması açısından kripto madenciliğine benzer.

Stake etme işleminde, işlemleri doğrulama hakkı, bir cüzdan içinde kaç jetonun “kilitlendiğine” bağlıdır. Bununla birlikte, tıpkı bir PoW platformunda madencilik gibi, stakerlar yeni bir blok bulmaya veya bir blok zincirine bir işlem eklemeye teşvik edilir. Teşviklerin yanı sıra, PoS blockchain platformları ölçeklenebilir ve yüksek işlem hızlarına sahiptir.

Coinler TrustWallet gibi cüzdanlardan stake edilebilir. Borsalar da kullanıcılara stake hizmeti verir. Binance Stalking basit bir şekilde ödül kazanma şansı tanır.

Kripto Paralar Nasıl Stake Edilir?

Dijital para birimlerini stake etme süreci, stake etme seçeneğinize bağlıdır. Örneğin, soğuk cüzdan, bir PoS platformunda doğrudan bir doğrulayıcı olmaktan farklıdır. Dahası, bir hizmet olarak stake etme platformlarını kullanmak, üçüncü şahıslardan veya borsaya dayalı stake etme yöntemlerinden farklı bir yol izler.

 • Bir Borsada Stake Etme: Burada bir borsa kullanarak kriptoyu nasıl yatıracağına bakılır. Örnek olarak tercih edilen platform olarak Binance’i ve kripto para birimimiz olarak Ethereum’u kullandığımızı varsayalım:

Öncelikle bir Binance hesabınız ve bazı ETH coinlerinizin olması gerekir. Neyse ki bir borsa olarak, diğer paralarınızı ETH ile değiştirebilirsiniz.

Giriş yaptığınızda, Finans> Binance Kazan> ETH 2.0 stakinge erişin.

Stake edilmiş ETH coinlerinin 24 aya kadar kilitlenme süresine sahip olduğunu unutmayın. Binance, hisseli ETH’yi tokenize eder ve ödülleri BETH biçiminde dağıtır.

“Şimdi Bahis Yap” seçeneğine basın ve stake etmeye ayırmak istediğiniz ETH miktarını belirtin.

“Onayla” yı tıklayın. Açılan ikinci pencerede, tekrar “Onayla” yı tıklamadan önce hüküm ve koşulları gözden geçirin.

 • Donanım Cüzdanında Stake Etme: Donanım cüzdanında kripto stake etme süreci de benzer şekilde basittir.

İlk adım, bozuk paranın (ör. ALGO) uygulamasını Ledger’a yüklemektir. Ledger Live’da yeni bir hesap oluşturun ve Ledger Live kullanarak yatırmak istediğiniz paraları taşıyın. Ledger cüzdanınızda depolanan paraları kullanabilir, ancak diğer cüzdan uygulamalarını kullanarak kriptoyu yönetebilirsiniz. Bu formülü kullanarak stake etme, yukarıdaki prosedürle aynı adımları izler, ancak birinci adımdan sonra üçüncü taraf bir kripto deposu seçersiniz. Bundan sonra, cüzdandan Ledger’a para göndermeniz ve stake etmeye başlamanız gerekir. Üçüncü taraf cüzdanının kripto paranızı yönettiğini unutmayın.

Stake Edilebilir Coinler Nelerdir?

stake edilebilir coinler hangileridir

En çok stake edilen ve stake edilebilir coinler şu şekilde sıralanır:

 • Ethereum 2.0 en çok stake etme seçeneklerinden biri, Ethereum 2.0’dır, çünkü Ethereum, bugüne kadarki en popüler ikinci kripto para birimi platformudur. Ve ETH’ye yatırım yapıyorsanız, esasen sistemin ilk doğrulayıcılarından biri haline gelerek sistemin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. ETH 2.0’da pay sahibi olmak için minimum 32 ETH’ye ve Eth1 mainnet istemcisine sahip olmanız gerekir. Eth2 Launch Pad’e giderek başlayın. Elbette, DeFi endüstrisinin 2020’deki patlamasını takip ettiyseniz, büyümelerinin çoğunun, ERC20 tokenlerinin yatırımcılara sunduğu gibi çalışan tarım protokollerini sağlayan şaşırtıcı potansiyel ödüllere bağlanabileceğini bilirsiniz.
 • Tezos (XTZ) Tezos, 2018 yılının Haziran ayında çıkarıldı ve 230 milyon doların üzerinde yatırımla en büyük ilk madeni para teklifi (ICO) olarak büyük bir fırtınaya neden oldu. PoS’nin sıvı kanıtı (LPoS) adı verilen bir sürümünü uygular. Tezos’un yerel para birimine XTZ denir ve stake etme sürecini “pişirme” olarak adlandırır. Fırıncılar yerel madeni para kullanılarak ödüllendirilir. Dahası, kötü niyetli fırıncılar hisselerine el konulmak suretiyle cezalandırılır. Tezos’ta bir staker ya da fırıncı olmak için, bir kullanıcının 8.000 XTZ jeton tutması ve tam bir düğüm çalıştırması gerekir. Neyse ki, üçüncü taraf hizmetleri ortaya çıktı ve küçük madeni para sahiplerinin küçük XTZ miktarlarını devretmesine ve pişirme ödüllerini paylaşmasına izin verdi. XTZ hissesinin yıllık yüzde getirisi, yüzde beş ila altı arasında değişir.
 • Algorand (ALGO) Algorand’ın (ALGO) temel amacı, düşük maliyetli sınır ötesi ödemeleri yönlendirmektir. Bir PoS protokolü olan ağ, güvenlik ve işlem işleme için stakerlara ihtiyaç duyar. Tezos’tan farklı olarak, saf kanıt kanıtı (PPoS) fikir birliği mekanizmasını kullanır. Ancak yine de stakerların tam düğümleri çalıştırmasını gerektirir. Ayrıca ALGO delegasyonunu destekleyen üçüncü şahıslar da var. Bu ağlarda stake etme ödülleri yıllık yüzde beş ila on arasında değişiyor. Ödüllerin kullanılan platformdan etkilendiğini unutmayın. Örneğin, Binance Staking kullananlar % 8 APY’den (yıllık yüzde getiri) yararlanıyor.
 • ICON (ICX) Karmaşık Kore blok zinciri projesi Icon (ICX), doğal olarak stake etmeye izin veren başka bir platform sunuyor. Bununla birlikte, Icon, delege edilmiş hisse kanıtı (DPoS) konsensüs algoritmasını kullanması bakımından Algorand ve Tezos’tan farklıdır. Bu modelle, belirli sayıda kullanıcı yeni bloklar bulur ve işlemleri doğrularken, diğerleri paralarını bu varlıklara devreder. Icon, ICX adında yerel bir token’a sahiptir. ICON’daki yıllık stake ödülleri yüzde altı ile 36 arasında değişiyor.

‍Stake İşlemi Nerelerden Yapılır?

stake islemi yapilan yerler

Stake işlemi yapılabilecek çeşitli yerler vardır.

Bunlar ilk olarak borsalardır. Borsalar, platformlarındaki çok sayıda kullanıcı sayesinde doğal olarak stake işine girdi. Yatırımcılar, stake ederek gelir akışlarını çeşitlendirebilir ve boşta kalan fonlarını borsalarda paraya çevirebilirler.

Binance ise bir diğer stak eişlemi yapılabilecek platformdur. Binance, işlem hacmine göre en büyük dijital para borsasıdır. Bu nedenle, birçok yatırımcı, ticaret platformları aracılığıyla stake etmeyi düşündüklerinde listelerinin başında bulur. Buna paralel olarak, Ethereum 2.0 için Binance stake hizmeti Aralık 2020’de hayata geçti.

Ek olarak, borsa, DAI, Tether (USDT), Binance USD (BUSD), BTC ve Binance Coin (BNB) gibi kriptoları barındırdığı DeFi hissesini destekler.

Coinbase, çeşitli kripto para birimlerini yatırabileceğiniz bir başka önde gelen kripto para birimi değişimidir. ETH 2.0 stake etme dışında, Coinbase staking’e dahil olan diğer coin’ler ALGO ve XTZ’yi içerir.

Özel cüzdanlar ile yapılan bu stake etme şekline aynı zamanda soğuk staking de denir. Bununla birlikte, bir stake eden paraları aynı adreste tutmak zorundadır, çünkü onları taşımak kilitlenme süresini bozar ve sonuç olarak stake etme ödüllerini kaybetmelerine neden olur.

Binance Üzerinden Stake Nasıl Yapılır?

Binance üzerinden stake yapmak için belirli coinleri tutmanızdır. Bu coinler EOS, QTUM, TROY, ALOGO, VET, XTZ, ONT,Fetch.ai ve KMD’dir. Stake işlemi için ekstra ücret ödemeniz gerekmez.