• ALTIN (TL/GR)
  1.889,24
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8585
  % -0,26
 • € EURO
  31,5098
  % -0,87
 • £ POUND
  36,4769
  % -0,74
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Binance Coin Nedir? Tarihçesi

binance coin alimi

Binance Coin farklı kripto para birimlerinin ticareti için oluşturulmuş Binance platformun para birimidir. Binance platformu işlem hacmi açısından bakıldığında dünyanın en büyük kripto para borsası haline gelmiştir. Binance Coin ilk etapta ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olarak çıkmıştır. Fakat ardından BEP2 tabanlı alt yapısını oluşturmuş ve kendi zincirini kurmuştur. Kişilerin mevcut olan ERC20 tokenleri yakılarak BEP2 yapılmıştır. Kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu para birimi Binance platformu üzerindeki alım satım işlemlerinde kullanılabilir.
 • Tedarikçileri tarafından BNB bir ödeme metodu olarak kabul görebilir.
 • Binance kapsamındaki Decentralized Exchange’inde kullanılacak bir para birimidir.
 • Launchpad tarafınfan yapılan Token satışlarında tercih edilebilir.

Binance Coin Tarihçesi

binance coin ortaya cikis

Binance Coin tarihi büyük kripto para borsası olan Binance platformuna dayanır. Bu borsa sisteminin para birimi olarak çıkan BNC hızlıca yükselişe geçmiştir. İlk olarak 26 Haziran 2017 ve 3 temmuz 2017 tarihleri arasında bir ICO ile piyasaya adım atmıştır. İlk çıkışında da 100.000.000 BNB piyasaya sürülmüştür. O dönemde ilk teklif edildiğinde 1 BNB 0,11 ABD doları ediyordu şimdi ise bu değer çok daha fazladır. Çıkış yaptığında Etherium ağı üzerinde çalışan bir ERC 20 Token şeklinde tasarlanmıştır. Toplamda 200 milyon üretilmiş ve 100 milyonu ICO aşamasında satılmıştır.

Yatırım teşvik belgesi nedir? Nasıl alınır? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Binance Coin (BNB) Nasıl Çalışmaktadır?

Binance Coin çalışması piyasa bulunan 155,536,713 BNB ile gerçekleşir. Binance borsa platformunda yıllık karın %20’ si ile BNB satın alımı yapılabilir. Alınan BNB’ler coinleri yakar ve bu işlem piyasada 100.000.000 BNB kalana da sürdürülür. Buradaki amaç BNB piyasasındaki enflasyonu engellemektir. Ayrıca Binance sisteminde yapılan son güncellemeyle birlikte karının %20’ si ile BNB alma maddesi değiştirilmiştir. Düzenleme sonrasında karının bir kısmı ile BNB almaya imkan sağlanmıştır. BNB sahibi olan kişi Binance borsasında alım ve satım işlemlerini yapabilir. Bunun yanında sahip olduğu BNB ile alım ve satım işleminde alınan komisyon ödenebilir. BNB ile indirimli şekilde ödeme olanağınız bulunur. Bu indirim oranı beşinci yıla kadar her yıl azalarak devam eder. Yapılan ödemelerde birinci sene %50, ikinci sene %25, üçüncü sene %12,5 ve son olarak dördüncü sene %6,75 şeklinde komisyon oranlarında indirim kullanıcılara sunulur. Kullanıcının elinde bulunan BNB miktarına ve yaptığı toplam hacme göre seviyeler verilir.

Binance Coin (BNB) Nasıl Satın Alınır?

Binance Coin satın alınırken resmi bir evrak ya da teknik bilgiye gerek yoktur. Herkes kolaylık satın alma işlemini gerçekleştirebilir. Zannedildiğinden çok daha olay ve hızlı şekilde BNB satın alınabilir. BNB satın alırken doğrudan kripto para borsası olan Binance kullanılabilir. Türk Lirası kullanarak BNB satın alınması mümkündür. Papara gibi aracılarla hesabınıza para yatırdıktan sonsa satın alma işlemini yapabilirsiniz. Para yatırıp gelişmiş seçenekler menüsünden BNB/ TR seçeneğini tercih etmeniz yeterli olacaktır. Binance, FTX ve KuCoin platformları üzerinden kolaylıkla satın alma işlemi yapılabilir. Sadece Türk parasıyla işlem yapmak zorunda kalmazsınız. Borsa sistemleri üzerinden BNB/ BTC, BNB/ BUSD, BNB/ USDT, BNB/ ETH, BNB/ MATIC, BNB/ EUR, BNB/ RUNE, BNB/ EUR gibi farklı seçimler de yapılabilir.

Binance Coin Yakma İşlemi Nedir?

Binance Coin yakma işleminde her sene belli bir miktarda BNB yakılır. Binance sisteminden karlarının %20’ sini BNB alımına harcanır. 100 milyon tane BNB kalana kadar bu yakma işlemi ve alma işlemi devam eder. Yakma işlemi aslında piyasada dolaşmakta olan BNB’ lerin arzını azaltmaktır. Arzı azaltıp değeri arttırmak yakma işleminde amaçlanır. Hem piyasada bulunan Binance Coin yakılır hem de kullanıcılardan BNB geri alımı yapılır. Bu işlem sayesinde BNB değerinin arttırılması hedeflenmiştir. Yakma işleminden önce Token fiyatı fırlar ve yakma işleminin ardından az da olsa düşmüş olur. Birçok kripto para piyasası üzerinde değeri arttırmak amacıyla Token yakma işlemi uygulanır. Yakma işleminin gerçekleşmesi için arz sınırının belli olmaması önemlidir. Ayrıca önceden firma tarafından belirtilmiş olmalıdır.

Binance Coin Neler İçin Kullanılır?

Binance Coin kullanılan birçok alan bulunur. BNB sahibi olan kişiler bu alanlarda alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir. BNB kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Launchpad Projelerine Kaynak Olarak: Aldığınız BNB kripto paralar aracılığıyla Launchpad üzerinden istediğiniz projelere fon sunabilirsiniz.
 • Komisyon Ücretlerini Azaltır: Token’ larınızı elde tutarsanız belli bir komisyon ücreti indirimi yapılır. VIP seviyelerinde yer alıyorsanız komisyon miktarı 1/10.000’ e kadar düşebilir. VIP seviye olmak için en az 11.000 BNB’niz ya da aşırı yüksek işlem hacminiz olmalıdır.
 • Kredi Kartı Ödemeleri: Finansal işlemler BNB ile gerçekleştirilmez ama Crypto.com borsasının kredi kartı ücretlerini ödenebilir.
 • Yatırım Aracı Haline Gelir: Yatırım araçları olarak kullanır ve komisyon ücretlerini de düşürmüş olursunuz.
 • Ödeme Aracı Olarak: BNB sahibi olduğunuzda hem fon almak hem de fon vermek acıyla kullanılabilir. Etkin bir ödeme aracı şeklinde kullanılabilir.
 • Rezervasyon İşlemleri Yaparken: Binance sisteminin anlaştığı sitelerle turizm amaçlı rezervasyonda kullanılabilir. Aynı zamanda BNB’ leri kabul eden şirketler de sahip oldukların BNB’lerin değerlenmesiyle kazanç elde eder.

Binance Coin Neden Tercih Edilmelidir?

binance coin kullanim sebebi

Binance Coin tercih edilme nedeni arasında en etkili faktör Binance borsasında avantaj elde etmektir. BNB ile Binance sistemi üzerinden yapılan işlemlerde beş yıla kadar daha az komisyon ödemesi alınır. Komisyon avantajı birçok kullanıcı için önem taşır. Komisyonun yanında alternatif kripto para birimleri şeklinde bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. BNB satın aldığınızda bir anlamda aslında Binance borsasına yatırım yapmışsınız demektir. Borsada oluşan tüm olumlu gelişmeler BNB’ye de yansır. Bu şekilde BNB sahibi olarak doğal bir yolla yatırım miktarınızı da katlamış olursunuz. Özellikle komisyon avantajı tercih edilmesinde en büyük etkendir. Geniş bir kullanım alanı da sunması dikkat çeker. Başladığı günden bu yana fiyatı istikrarlı bir şekilde artmıştır. Binance gibi çok yaygın kullanılan bir kripto para borsasının ürünü olması da tercih edilmesini olumlu etkiler. Yatırımcıları pişman etmeyecek bir performansı vardır.

2021 Devlet destekli traktör nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Binance Nedir?

Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. 2017 yılında Çin’de kurulmuştur ve hızlı bir şekilde büyümüştür. Çin’den Japonya’ ya ve ardından Malta’ ya uzanan bir süreç yaşamıştır. Changpeng Zhao isimli CEO’su sayesinde sadece bir borsa sistemi olmaktan çok öteye gitmiştir. Kullanıcıların yapabileceği işlemler zamanla genişlemiştir. Binance Smart Chain, Binance Labs, Binance Launchpad, Binance Loans, Binance DEX ve Binance Margin gibi birçok ürün kullanıcılara sunulmuştur. Binance Coin bu Malta merkezli para borsası tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimidir. BNB birçok alanda kullanılabilen bir kripto paradır. Binance sistemi geliştirdiği ürünlerle kullanıcılara kolaylık sağlar. Bu yönü sayesinde hızlı bir büyüme süreci geçirerek en büyük kripto para borsalarından olmuştur. Özgün ürünleri tekelleşmesinde etkili bir unsurdur. Ocak 2018 itibarıyla 1,3 milyar dolarlık piyasa değerine sahiptir. Binance şirketi Ocak 2019’ da Visa ve Mastercard dahil olmak üzere banka ve kredi kartları aracılıyla kripto para almayı mümkün kılacak çalışmalar yapmaya başlamıştır.