• ALTIN (TL/GR)
  1.903,16
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9488
  % 0,04
 • € EURO
  31,8311
  % 0,17
 • £ POUND
  36,7872
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,0653
  % 0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

ATA Coin (AUTOMATA) Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır? Geleceği, Yorumları

Automata coin nedir

Automata Network, birden fazla blok zincirinde dApp’ler için gizlilik ara yazılımı sağlayan merkezi olmayan bir hizmet protokolüdür. Anonim Oylama, Madenci Çıkarılabilir Değer (MEV) minimizasyonu ve İzlemesiz Dizin Oluşturma gibi çok yönlü kullanım durumlarını, güvenilir bilgi işlem teknolojilerinin yanı sıra en son şifreleme ve gizliliği koruyan algoritmalardan yararlanarak sağlar. Automata Network, daha önce Zilliqa, LongHash ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nde çalışmış, endüstrinin önde gelen blockchain gazileri ve araştırmacıları tarafından inşa edilmiştir. ATA, Automata Network’ün yerel yardımcı program belirtecidir. Binance’de işleme açılan ATA coin fiyatı en düşük 0,041 dolar ve en yüksek 4,50 doları gördü.

ATA Coin’in Tarihçesi

Automata coin gelecegi

2019 yılında kurulan Automata, Web3 Grant (2020) alıcısı ve Web 3.0 Bootcamp (2020), Berkeley Blockchain Xcelerator (2021), Polkadot Decoded Mainstage konuşmacısı (2021) katılımcısıdır. Takımın yatırımcıları arasında KR1, Alameda Research, IOSG Ventures, Divergence Capital ve Genesis Block Ventures (Şubat 2021’de tohum turu) yer alıyor. ATA, mevcut ve planlanmış kullanım durumlarına sahiptir. Yatırımcılar, staking yaparak ATA kazanmak için BNB, BUSD ve DOT gibi kripto paraları kullanabilecekler. Kullanıcılar BNB, BUSD, ve DOT staking ederek saat başı ATA kazanabilecekler.

Ayrıca Shib Coin Hangi Borsada İşlem Görüyor? adlı yazımıza göz atın!

ATA Coin Ne Zaman Üretilmeye Başladı?

ATA Coin 2019 yılında üretilmeye başlanarak, 7 Haziran 2021 tarihinde yatırımcıların alımına sunulmuştur. Bu sayede yatırımcılar çok beklenen ve yeni bir proje olan ATA coini satın alabildiler. Birçok yatırımcıya ulaşan ATA Coin, üretimine başlandığında yatırımcılara duyurularak birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştı ve bu sayede ATA Coin daha alıma sunulmadan bir kitle oluşturabilmeyi başarmıştı.

ATA Coin Nereden Alınır?

ATA coinler en çok kullanılan ve dünyada yaygın olan kripto borsası “Binance” üzerinden alım, satım işlemleri yapılabiliyor. ATA coinin en bilindik kripto borsasında yayınlanması da yatırımcılar için aetı bir güven yaratmasını sağlayarak yatırımcı kitlesini de genişletmeyi başarabildi. Bu sayede birçok yatırımcı en sık kullanılan Binance uygulaması üzerinden ATA coine ait tüm işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

ATA Coin Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

ATA coin, otomata teknik altyapısına sahip bir kripto para birimidir. Bu sayede birçok yatırımcı kitlesine ulaşmayı başararak, güven kazandığı da gözler önündeydi. ATA coinin altyapısı birçok yatırımcı tarafından bilinen ve güvenilir bir altyapıydı. Bu nedenle ATA Coin kısa süre içerisinde en çok tercih edilen alt coinler arasında olabilmeyi de başarmıştı.

ATA Coin’in Avantajları Nelerdir?

Automata coin gelecegi

ATA Coin kısa süre içerisinde en sık tercih edilen kripto para birimi arasına girmeyi başararak birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu sayede yatırımcılar ATA coini araştırmaya koyularak oldukça fazla merak uyandırdığı da görüldü. ATA coinin avantajlarından ise şu şekilde bahsedilebilir:

 • Yönetim: ATA token sahipleri teklifler, platform özellikleri ve ağ parametreleri oluşturabilir ve bunlara oy verebilir.
 • Madencilik ödülleri: Hesaplama ve depolama madencileri, ağdaki kullanıcılar için uygulamaları çalıştırarak ve işlemler gerçekleştirerek ATA belirteçleri kazanır.
 • Protokol ücretleri: Kullanıcılar madencilere depolama ve hesaplama görevleri için ödeme yapar.
 • Geode tahsisi: Kullanıcılar, Geode açık artırmalarına katılmak için ATA jetonlarını bağlayabilir.
 • Automata ayrıca USENIX Security, NDSS, RAID, EuroSys ve ICDCS dahil olmak üzere üst düzey konferanslarda yayınlanan gizlilik ve güvenlik araştırma makaleleri ile deneyimli bir geliştirici ekibi tarafından yönetilmektedir.
 • Otomata gizlilik odaklı çözümler, mahremiyetin yerel blok zinciri ortamına sezgisel ve sorunsuz bir şekilde getirilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu, çözümlerimizin sıfır değişiklik gerektirdiği ve varsa entegrasyon maliyetlerinin ihmal edilebilir düzeyde olduğu anlamına gelir.
 • Automata, Anonim Oylama, MEV Minimizasyonu ve Do-not-track Indexing dahil olmak üzere Web3 için özel olarak oluşturulmuş zengin bir uygulama yelpazesini destekler. Geliştiriciler, açık kaynak kodu ve API’lerle daha iyi yapı taşlarına sahip olacak. Kullanıcılar güvenli bir şekilde işlem yapabilir ve kimliklerinin kontrolünü yeniden kazanabilir. Web3 ekonomik faaliyet ölçekleri olarak bireyler daha fazla fırsata ve seçeneğe sahiptir.
 • Automata Network, zorlayıcı gizlilik ara yazılımı teklifiyle DeFi ve Web3 için go-to gizlilik hizmeti olarak tanınmayı hedefliyor.
 • Mevcut çözümler, temel değer önermeleri olarak mahremiyeti sağlamak için kullanılabilirlik konusunda çeşitli ödünler vererek beklentilerin gerisinde kalmıştır. 
 • Automata’da, kullanıcıların işlevselliğe ve kullanım kolaylığına yönelik olarak hazırlanmıştır.

Ayrıca Casper Coin Hangi Borsada İşlem Görüyor? adlı yazımıza göz atın!

ATA Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

ATA coinin birçok avantajı bulunmasına karşın olarak bazı dezavantajları da mevcuttur. Yatırımcılar avantajlarının yanı sıra dezavantajlarını da araştırarak yatırım süreçlerine yön vermeyi de ihmal etmemişlerdir. ATA Coin’in dezavantajları arasında bulunanlar ise yatırımcılar ile şu şekilde paylaşılmıştır:

 • Protokol ücreti bulunması, bazı durumlarda dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor,
 • Ucuz olması bazı durumlarda kripto para birimleri için dezavantaja dönebiliyor,
 • Yatırımcı kitlesinin kararsızlığı,
 • Sürekli olarak iniş ve çıkışa sahip olan bir kripto para birimi olması,
 • Anlık yükselişleri,
 • Anlık düşüşleri,
 • Kısa vadeli yatırımlarda kayıplara neden olması,

ATA Coin kısa süre içerisinde birçok yatırımcı tarafından tercih edilerek, avantajlı görünse dahi yatırımcıların toplu şekilde geri çekilmesi ile neredeyse çoğu avantaj, dezavantaja dönüşmüştür. Bu nedenle yatırımcıların, yatırım yaparken coinlerin avantaj ve dezavantajlarını detayları bir şekilde araştırmaları yatırımları için oldukça önemlidir. ATA Coin yatırımcıları uzun vadede kazanç elde edebileceğini düşünen büyük bir kitleye de sahiptir.