• ALTIN (TL/GR)
  1.645,04
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4287
  % 0,40
 • € EURO
  29,0708
  % 0,08
 • £ POUND
  33,5554
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  3,7606
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  738818
  % 2,65
 • ETHEREUM/TL
  45337
  % 3,44
 • BIST 100
  %

Akbank Chip Para Nasıl Kullanılır?

akbank chip para

Akbank chip paraların kullanımı yalnızca Akbank müşterilerine özeldir. Chip-para ile öde özelliği kullanabilmek için axess mobilde bulunan kredi kartı ödemelerinde, ödeme türünün chip-para olarak seçilmesi gerekir. Chip para kullanımları yalnızca TL cinsinde geçerlidir. Yabancı hiçbir parada Chip ödeme seçeneği kullanılamaz. Chip para ödeme seçeneklerinden yalnızca bireysel kart sahipleri ve ticari kart sahibi olan şahıs firmaları yararlanabilir. Chip para ile ödeme özelliğinden internet alışverişleri de dahil olmak üzere tüm dönem içerisinde harcamalarda peşin taksit ve faiz işlemleri için geçerli olur. Ekstrelendirilmiş olan harcamalar için Chip para özelliği kullanılamaz. Akbank Chip paralar, Akbank’ın anlaşmalı olduğu yerlerde de kullanılabilmektedir. Axess üyesi olan yerlerde ve kart ile yapılan ödemelerde biriken Chip paraların kullanımı mümkün oluyor. Ancak bu Chip paralar kesinlikle nakite çevirilemez ve nakit olarak kullanılamaz. Yalnızca Akbank’ın anlaşması bulunan yerlerde bir ödeme aracı seçeneği arasındadır.

Akbank Chip Para Nerelerde Geçerlidir?

akbank chip para

Akbank Chip paralar yalnızca anlaşması bulunan yerlerde geçerlidir. Chip paralar ile ödeme yapabilmek için, internet alışverişi veya pos cihazı kullanılan yerlerden ödeme yapılması gerekir. Biriken chıp paralar alışverişlerde geçerli olduğu gibi Akbank kredi kartı borcu ödemelerinde de geçerlidir. Akbank Chip paraların kullanıldığı yerler ise şu şekildedir:

 • Şok marketler
 • Migros şubeleri, sanal market
 • Happy market
 • Kipa
 • Sarıyer market
 • Metro toptan marketler
 • BİM
 • A101
 • Kiler
 • CarrefourSA

Akbank Chip paralar yalnızca bu marketlerde geçerlidir ve bu marketler dışında hiçbir markette kullanılamaz. Anlaşması bulunan marketlerin fiziki mağazalarında veya sanal mağazalarında ödeme aracı olarak Chip para kullanılması mümkün kılınmıştır.

Ayrıca KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir? adlı yazımıza göz atın!

Yemeksepeti’nde Chip Para Kullanımı Mümkün Mü?

Yemeksepeti uygulamasında da Chip para kullanımları mümkündür. Uygulama içerisinden Chip para kullanarak ödeme yöntemi seçildiği taktirde kolayca ödeme yapılabilir. Öncelikle alışveriş yapılacak mağazada ki pos cihazının Chip para iyi uyumlu olması gerekir. Banklar Chip para konusunda bazı firmalar ile özel anlaşma yapmışlardır. Eğer kartta ki Chip paralar yemek sepetinde kullanılmak isteniyor ise öncelikle kartta ki Chip paraların yemeksepeti ile uyumlu olup olmadığına bakılması gerekiyor. Daha sonra ise kullanılacak pos cihazında Chip para özelliği olup olmadığının öğrenilmesi gerekir ve bu taktirde yetkili kişiye bildirerek kolayca Chip para ile ödemeler yapılabilir. Bu işlemler genellikle pos cihazını doğru kullanma ve uyum ile alakalı durumlardır.

TRENDYOL Chip Para Kullanımı Mümkün Mü?

TRENDYOL uygulamasında Chip para kullanılması yalnızca kampanyalar dahilinde mümkündür. Kampanya katılımları TRENDYOL üzerinden Chip para kullanabilmenin ilk adımı olacaktır. Öncelikle yapılması gereken Akbank mobil uygulamasından veya axess mobil üzerinden hesaba giriş yaparak ve hemen katıl kısmından kampanyaya katılım sağlanması gerekir. Bunun dışında TRENDYOL Chip para kampanyasından faydalanmak için gerekli yerlere ilgili mesajları ileterekte kampanya katılımı sağlamak mümkün olacaktır. Tüm işlemler tamamlandığında ve ödeme adımına gelindiğinde Akbank kartı ödeme aracı olarak seçilecek ve kartta ki Akbank Chip para kısmında ödeme işlemi gerçekleştirilecektir

Akbank Chip Para Nedir?

akbank chip para kullanimi

Akbank Chip paralar Akbank kartı ile axess üye işyerlerinde yapılacak alışverişlerde kazanılır ve anlaşmalı olunan yerlerde kullanılabilir. Kazanılan Chip paralar istenilen zaman da anlaşması bulunan axess üye iş yerlerinde kullanılabilir ve bu sayede kullanıcılar bedava alışveriş yapma şansına erişmiş olurlar. Akbank’ın sunduğu Chip para özelliğinde paraların fiyatları TL ile eş değerdir. Yani 1 Chip para = 1 TL demektir. Hak edilen Chip paralar kampanya koşulları gerçekleştirildikten sonra 2 iş günü içerisinde kazanan bireyin kartına yüklenir. Axess mobil, Akbank mobil veya SMS yöntemi ile kayıt olmamış olan bireylerin Chip para kullanımına izin verilmez ve kampanya katılım koşulları da dikkate alınmaz. Akbank’ın yeni özelliği ile artık Chip paraların belirli bir süresi bulunmuyor ve tamamen geçerli sayılıyor. Yeni dönemde Axess Chip paralar zaman geçtiğinde kaybolmuyor ve geçerliliğini kaybetmiyor. Akbank müşterileri kampanyaları takip ederek istenilen ve uygun görülen kampanyalara katılım sağlayabilirler. Kazanılan Chip paralar hesaba aktarıldığı andan itibaren kullanıma açık hale gelir ve Chip paraları kullanabilir veya biriktirebilir olmak mümkündür. Bekleyen Chip paralar birikerek çoğalır ve zaman içerisinde kesinlikle kaybolmaz. Yeni Chip paralarda zaman kısıtı bulunmaz.

Ayrıca KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası adlı yazımıza göz atın!

Akbank Free Chip Para Nedir?

Akbank’ın yeni Kampanyası olan free Chip para kullanabilmek için hem Akbank müşterisi olmak gerekir hemde free üyesi olmak gerekmektedir. Akbank müşterisi olan her vatandaşın free müşterisi olmasına da imkan vardır. Akbank Chip paradan farklı olan free Chip para da ay içerisinde toplam 150 TL biriktirmek mümkündür. Free’ye kayıt olduktan sonra her ay 150 TL kazanarak harcama yapmak mümkündür . Akbanklılar için Chip para demek bedava alışveriş demektir. Akbank Chip para müşterilerine Akbank free Chip para kampanyasından faydalanma hakkına sahiptir. Akbank free Chip para kampanya detayları ise şu şekildedir:

 • Kampanya yalnızca ekim ayı sonuna kadar geçerlidir ve tekrar ne zaman geçerli olacağını yalnızca banka tarafından belirlenir.
 • Kampanyadan yalnızca SMS ve e mail yolu ile bilgilendirilen müşteriler faydalanabilir.
 • Kampanya katılım sonrasında kazanılabilecek maksimum Chip para 150 TL’dir.
 • Kampanyaya Axessler ve Free dahildir.
 • İptal edilen işlemlerde kazanılan Chip paralar da iptal edilecektir.
 • Ticari kartlar ve ek kartlar kampanyaya katılım sağlayamazlar.