• ALTIN (TL/GR)
  1.889,18
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8608
  % -0,26
 • € EURO
  31,5057
  % -0,88
 • £ POUND
  36,5250
  % -0,63
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Akbank Cebe Gelen Havale Nasıl Çekilir?

Akbank cebe havale ile gelen para çekimi için Akbank müşterisi olmak gerekmez. Cep numarasına havale yapılan her birey Akbank aracılığı ile çekim yapabilmek mümkündür. Para gönderim işlemi onaylandıktan sonra istenilen herhangi bir Akbank ATM’sinden para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Gönderilen paralar kartsız şekilde 24 saat içerisinde çekilmelidir. Aksi durumda para, gönderilen hesaba geri aktarılır. Akbank cebe havale işlemi esnasında göndericiye gelen SMS kodu ve gönderilen tutarın miktarının alıcıya bildirilmesi gerekir. Cebe havale yönteminde para çekilirken bu bilgiler alıcı olan taraftan istenecektir. Bu bilgiler eşliğinde cebe yapılan havalenin çekim aşamaları şu şekildedir:

 • Akbank ATM’sinden giriş tuşuna basılır ve kartsız işlemler sekmesine tıklanır,
 • TC kimlik numarası girilir,
 • Para çekme sekmesine tıklanır,
 • Gönderici tarafından temin edilen SMS kodu ve tutar girilerek işleme devam edilir,
 • Onaylandıktan sonra para haznesinden gönderilen tutar alınarak işlem sonlandırılır.

Akbank Cebe Para Gönder İşlemi Nasıl Çalışır?

akbank referans numarasi nedir

Akbank cebe para gönderme işlemleri için Akbank mobil uygulamasını kullanmak gerekir. Akbank mobil uygulamasına sahip olan herkes kolaylıkla anında cebe havale transferi gerçekleştirilir. Gönderici taraf için günlük maksimum para transfer limiti 1.000 TL tutarında banka tarafından sınırlandırılmıştır ve günde bir müşteri en fazla 2 işlem gerçekleştirebilme hakkına sahiptir. Her kullanıcı haftalık 2.000 TL gönderebilecekken, haftalık olarak 4 kez işlem gerçekleştirebilme hakkına sahiptir.  Aylık cebe havale tutarı ise banka tarafından 3.000 TL olarak belirlenmiştir ve aylık en fazla 6 kez cebe havale işlemi gerçekleştirilebilir. Hiçbir müşteri kendi hesabından, kendi cep telefon numarasına para gönderemez. Banka tarafından buna izin verilmez. Gönderilen para, alıcı tarafından 24 saat süre boyunca çekilmelidir. 24 saat süre sonrasında istenilse de gönderilen paralar çekilemeyecektir. 24 saat kuralı gibi işleyen bir diğer kural ise, para çekim esnasında üst üste 3 kez SMS kodu veya tutar yanlış girilir ise direkt olarak para gönderici hesaba aktarılır. Para gönderilen hesaplardan iptal gerçekleştirilmesi istenir ise para çekilmediği taktirde internet bankacılığından veya Akbank ATM’lerinden ‘para gönderi iptal et’ sekmesinden kolaylıkla gönderilen tutarlar iptal edilebilir.

Ayrıca Akbank Müşteri Temsilcisine Nasıl Bağlanırım? adlı yazımıza göz atın!

Akbank Cebe Para Gönder Özelliği İle Hangi Hesaplara Para Gönderilebilir?

Akbank cebe havale özelliğinden para gönderilebilen birkaç seçenek bulunur. Akbank ile cebe havale yönteminde kişinin tercihine bağlı olarak kullanabileceği 2 seçenek var. Cebe para gönder özelliği ile para gönderilebilecek hesaplar şu şekildedir:

 • Farklı bir Akbank hesabına gönderim yapılabilir.
 • Herhangi bir Akbank ATM’sine direkt gönderim sağlanabilir.

Akbank cebe havale yönteminde kullanılabilecek olan bir diğer yöntem ise kredi kartı ile cebe havale yapabilmektir. Akbank müşterisi olan herkes, Akbank kredi kartı ile kolayca cebe havale yapabilir.

Akbank Cebe Havale İşleminde Ücret Kesintisi Yapılır Mı?

Akbank cebe havale işlemlerinde bankanın belirlediği tutara göre bir ücret kesintisi yapılır. Akbank’ın müşterilerine sunduğu cebe havale özelliğinde gönderici olan taraftan belirli bir tutar tahsil eder ve bu taktirde işlem gerçekleştirilir. Cebe havale işleminde ödenecek olan tutar, gönderilen tutara bağlı olmaksızın aynıdır ve tutara göre değişiklik göstermez. Gönderici hesaptan tahsil edilecek olan miktar ise 6,5 TL olarak banka tarafından belirlenmiştir.

Akbank Cebe Havale İptali Gerçekleştirmek Mümkün Mü?

Akbank cebe havale işlemlerinde iptal gerçekleştirebilmek için bankanın müşterilerine sağladığı birkaç farklı yol bulunur. Bazı durumlarda karşı tarafın cep telefon numarası yanlış yazılabilir veya farklı nedenler ile gönderilen paranın iptali istenir ise gerçekleştirilmesi mümkündür. Onaylanmış olan cebe havale işlemlerinin iptalini sağlamak için uygulanabilecek olan adımlar şu şekildedir:

 • İnternet bankacılığı aracılığı ile iptal işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Akbank direkt uygulaması ile iptal işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.
 • Akbank ATM’lerinden cebe transfer seçeneğine tıklayarak, ‘para gönderi iptal et’ seçeneğinden iptal gerçekleştirmek mümkündür.
 • Diğer bir seçenek ise Akbank müşteri hizmetlerini arayarak işlem iptali talep etmekte mümkün ve müşteri hizmetlerine ulaşılabilecek olan numara 444 25 25’dir.

Akbank Cebe Havale İşlemi Axess Kredi Kartı İle Yapılabilir Mi?

akbank chip para kullanimi

Akbank cebe havale işlemlerinde axess kredi kartını kullanmak mümkündür. Akbank’ın müşterilerine sunduğu cebe havale yöntemlerinde hesaptan para gönderilebileceği gibi kredi kartı ile para gönderimi yapmakta mümkündür. Bu sayede hesabında nakit bulunmayan; fakat para göndermesi gereken müşteriler kredi kartı aracılığı ile de para gönderimi yapabileceklerdir.

Ayrıca Akbank Chip Para Nasıl Kullanılır? adlı yazımıza göz atın!

Akbank Cebe Havale Yöntemi İle Gönderilen Para Çekilmediği Taktirde Ne Olur?

Akbank cebe havale yöntemi aracılığıyla gönderilen paralar, alıcı tarafından çekilmez ise 24 saat içerisinde gelmiş olan tutarlar gönderici olan hesaba geri aktarılır. Gönderilen cebe havale tutarlarının hesaba aktarılması için alıcının para çekim esnasına istenen bilgileri 3 kez yanlış girmesi durumunda da para geri aktarılır. Gönderilen cebe havale işlemleri, Akbank direkt uygulaması ile takip edilebilir. Bu sayede gönderilen tutarın, alıcı tarafından çekilip-çekilmediği de görüntülenebilir. Akbank’ın internet bankacılığından veya mobil uygulamasından cebe havale işlemlerinin tüm aşamaları görüntülenebilir. Böylelikle havale yapılmış olan tutar hakkında göndericiye de gerekli bilgilendirme yapılmış olur. Akbank cebe havale işlemlerinde para gönderimi için bankanın belirlediği bir alt tutar bulunur. Bankanın belirlediği alt limit tutarı ise 10 TL olarak belirlenmiştir. Akbank cebe havale işleminde müşteriler 10 TL altında hiçbir ücret  gönderimi yapamazlar.