• ALTIN (TL/GR)
  1.889,39
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8589
  % -0,26
 • € EURO
  31,5030
  % -0,89
 • £ POUND
  36,5145
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Akbank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

bireysel emeklilik nedir

Akbank bireysel emeklilik iptalinde kullanılabilecek farklı birkaç seçenek bulunur. Bu iptal seçeneklerinden yalnızca bireysel emeklilik sisteminden mevcut durumda faydalanıyor olan müşteriler kullanım sağlayabilir. Akbank bireysel emeklilik sistemini iptal etmek isteyen müşterilerin kullanabileceği adımlar şu şekildedir:

 • 0216 444 11 11’i arayarak Akbank müşteri temsilcileri yardımı ile bireysel emeklilik sisteminin iptali için işlemler başlatılabilir.
 • En yakın Akbank şubesine giderek Akbank bireysel emeklilik sisteminin durdurulması için de talepte bulunulabilir.

Bireysel emeklilik iptali için doldurulmuş olan formlar ve iptal taleplerini ilettikten sonra Akbank müşteri hizmetlerini arayarak formun doldurulduğu bilgisi verilerek iptal işleminin gerçekleştirilmesi istenebilir.

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

bireysel emeklilik nedir

Akbank bireysel emeklilik sistemine katılım sağlayabilmek için bankanın isteği tek şart şahsi başvuru yapılacak ise 18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu vardır. Akbank müşteri iletişim merkezi aranarak bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak mümkündür. Şahsi olarak yapılacak olan başvurularda 18 yaşını doldurmuş olan her birey başvuru yapabilirken, medeni haklarını kullanma ehliyetine de kişinin sahip olması gerekir. Bireysel emeklilik sistemi ile emekli olabilmek için en az 1 yıl sistemde kalma zorunluluğu ile beraber 56 yaşının doldurulmuş olunması gerekir. Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kalmış olma şartını dolduran ve 56 yaşına gelen her Akbank müşterisinin emeklilik birikimlerini tek seferde alması, toplu olarak alması veya düzenli geri ödemeler şeklinde alması mümkündür. Emeklilik ödemelerinde ki seçenekler yalnızca müşteriye bırakılmış haklardır ve her müşterinin seçtiği sisteme göre ödemeler yapılır. Akbank bireysel emeklilik müşterisi olan bireylerin BES bilgilerine ulaşabilmeleri için şubeye gitmeye gerek yoktur. Bireysel emeklilik sistemine dair tüm bilgiler ve aşamalara müşteri hizmetlerinden, internet bankacılığından veya resmi Akbank internet sayfasından ulaşım sağlamak mümkündür.

Ayrıca KOSGEB Gönüllü Uzmanlık Desteği Nedir? adlı yazımıza göz atın!

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Akbank’ın müşterilerine sunduğu bireysel emeklilik sistemi ile düzenli birikimler eşliğinde devlet katkı payı ile gelecek birikimi yapmak mümkündür. Bireysel emeklilik sistemi hem banka güvencesi altına olduğu için hem de devlet katkı payı sistemi ile çalıştığından dolayı güvenli ve kazançlı bir tasarruf sistemidir. Bireysel emeklilik sistemine yatırılan aylık tutarın %25’i , devlet katkısı olarak bireysel emeklilik hesabına ödenir. Bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olan bireylerin yatırdıkları tutarın belirli bir bölümü katkı payı olarak hesaba aktarılır ve bu sayede bireysel emeklilik birikimleri her ay yeniden artış yaşar. Örneğin; bireysel emeklilik müşterisi olan bir vatandaş, bireysel emeklilik hesabına 250 TL yatırır ise %25 katkı payı ile bu tutar 315,5 TL olarak hesaba aktarılır ve kişi devlet katkı payını da anında hesapta görüntüleyebilir.

Akbank Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Neler?

Akbank bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından, her Akbank BES müşterisi faydalanabilir. Akbank’ın sunduğu bireysel emeklilik sisteminde müşteriler için hazırlanmış farklı birçok avantaja vardır ve bu avantajlardan faydalanmak için Akbank müşterisi olup bireysel emeklilik sistemine kayıt olunması gerekir. Bireysel emeklilik sisteminde kaydı olan müşterilerin faydalanabileceği avantajlar şu şekildedir:

 • %25 devlet katkısı; bireysel emeklilik sisteminde kaydı bulunan her vatandaş otomatik olarak devlet katkı payından faydalanır. Bu sayede her müşteri devlet katkı payından faydalanırken aylık yatırdıkları tutar her ay yeniden katlanır.
 • Geniş fon çeşitliliği; bireysel emeklilik sisteminde farklı yatırım araçlarının bulunduğu fon seçenekleri de kullanılabilir. Bu fon çeşitliliği sayesinde birikimler piyasa dalgalanmalarından korunurken bireysel emeklilik müşterilerine de fayda sağlamaya devam eder. Piyasa koşullarına ve müşterinin tercihine göre birikimler likit, menkul kıymetler, altın, Eurobond gibi çeşitli fon seçenekleri ile değerlendirilerek desteklenebilir.
 • FON dağılımı ve FON PRO; bireysel emeklilikte hangi yatırım aracının seçileceğine karar verilemiyor ise bu noktada FON PRO kullanılması gerekir. FON PRO bir diğer adı ile dijital fon danışmanıdır. Dijital FON PRO istek, beklentiler ve risk algısına göre kişiye en uygun FON seçeneğini sunar. Sunulan FON seçeneklerinde piyasa koşullarına göre uzman portföy yöneticileri tarafından her üç ayda bir güncelleme sağlanır. FON dağılımları yılda 12 defa değiştirilebilme hakkına sahiptir.
 • Şeffaf sistem; bu sistem ile bireysel emeklilik birikimleri takasbank’ta tutulur ve bu sayede FON payları bu hesaptan günlük olarak takip edilebilir.
 • Güvenli sistem; bireysel emeklilik faaliyetleri SEDDK bağımsız denetim şirketi ve emeklilik gözetim merkezi takibinde tutulur. Fonların ve portföy yöneticilerinin sermayeleri ise sermaye piyasası kurulunun denetimi altında tutulur.
 • Esnek sistem; istenilen zaman diliminde ara ödemeler yapılarak ya da senelik katkı payı tutarını belli bir ayda yatırarak devlet katkısından daha erken yararlanmak mümkündür. Bu sayede gerekli durumlarda ödemelere de ara verilebilir.

Akbank’ın Bireysel Emeklilik Anlaşması Bulunan Firma

bireysel emeklilik islemleri

Akbank’ın bireysel emeklilik için anlaşması bulunan firma AgeSA’dır. Bu firma tarafından bireysel emeklilik sistemi hayat ve emeklilik A.Ş. tarafından müşterilere sunulur. Emekliliğe yatırım planlarında AgeSA, Akbank müşterilerinin destekçisidir ve Akbank bir AgeSA acentesidir. Akbank müşterisi olan ve bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen her müşterinin AgeSA ile çalışması söz konusu olacaktır ve Akbank içerisinde anlaşma bulunan herhangi bir başka firma olmadığı için bu seçenek müşterilerin isteğine göre değiştirilemez.

Ayrıca KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası adlı yazımıza göz atın!

Akbank Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Akbank otomatik bireysel emeklilik sisteminde otomatik katılım sayesinde, 45 yaş altında ve kamu, özel sektör çalışanı olan veya çalışmaya yeni başlayacak olan kişilerin otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edildiği bir uygulama sistemidir.