• ALTIN (TL/GR)
  1.889,11
  % -0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8814
  % -0,26
 • € EURO
  31,5007
  % -0,89
 • £ POUND
  36,5182
  % -0,65
 • ¥ YUAN
  4,0462
  % -0,24
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

2021 Yem Kredisi Nasıl Alınır?

yem kredisi kosullar

Ziraat Bankası yem kredisi veren başlıca kurumdur. 3 Ocak 2020 tarihli ve 30997 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı hükümlerine göre, yerli imkanlarla üretilen ve kullanılan yemler hakkında çeşitli kredi kolaylıkları sağlanır. Devletin bu kolaylıkları sağlayarak gerçekleştirmeyi amaçladığı şey, ithalat payı çok yüksek seviyelerde olan ve bu sebeple ülke ekonomisine olumsuz etkisi görülen yabancı menşeili yemlerin kullanımını en aza indirmektir. Yem kredisi kapsamında devlet desteklerinden faydalanmak isteyen hayvancılar ya da yerli yem üreticileri Ziraat Bankası’na başvuru yapmalıdır.

Yem Kredisi Hayvan Başına Ne Kadardır?

Yem kredisinin miktarı ile alakalı en son hükümleri bildiren 3 Ocak 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararında, hayvan sayısına bağlı olarak belirlenmiş herhangi bir meblağ söz konusu değildir. Ayrıca yem kredileri, her hayvanın ne kadar yem yiyeceğini hesaplama yoluyla verilmez.

Devletin ilgili kurumları tarafından belirlenen kredi indirim tutarları kapsamında hayvancılar yem kredisi kullanma hakkına sahip olabilir. Bu kredilerin net miktarı ise başvuru sahiplerinin özel durumlarına bağlı olarak birbirinden farklıdır. Hayvancılık sektörü için belirlenen kredi desteklerinin üst limiti, ahır kurulumu ve benzeri daha başka giderleri de kapsar. Bununla birlikte sadece yemle alakalı olarak yem üreticiliği yapanlar için geçerli olan toplam üst limit 5.000.000 TL’dir.

Seracılık hibe desteği nasıl alınır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kimler Yem Kredisi Alabilir?

yem kredisinden kimler faydalanabilir

Ziraat Bankası, devlet destekli olarak verdiği yem kredilerini “İşletme Kredisi” kapsamında tutar. Bankanın bu kredi hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, meşgul oldukları hayvancılık faaliyetlerine göre şu şekilde sıralanabilir: 

 • Sütçülük ya da kombinacılık amacı ile sığır yetiştirenler
 • Damızlık düve yetiştirenler
 • Büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar
 • Küçükbaş hayvan besiciliği yapanlar
 • Yem bitkisi üreticileri

Yem kredisi alabilecek kişiler, görüldüğü gibi yem ürünlerini hem tüketen hem de üreten iş kollarına mensuptur. Sütçülük ya da kombinacılık amacı ile sığır yetiştirenler, büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar, damızlık düve yetiştirenler ve küçükbaş hayvan besiciliği yapanlar Ziraat Bankası aracılığı ile kullanacakları yem kredileri için yüzde 10 indirim hakkına sahiptir.

Yem üreticiliği yapanlar ise Ziraat Bankası’nın hem İşletme Kredisi hem de Yatırım Kredisi kapsamında yüzde 75 indirim hakkına sahip olan ayrıcalıklı bir grup sayılır. Ayrıca doğal afet gibi çeşitli olumsuz durumlarda kredi tutarlarında erteleme gerçekleştirilir. Yani üretim faaliyetleri mücbir sebeplerden dolayı aksayan bir vatandaş, söz konusu sebepler ortadan kalkana kadar kredi geri ödemelerinden muaf tutulabilir. 

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yem kredisine başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Bankası tarafından “Hayvansal Üretim Kredileri” adı altında sunulan İşletme Kredileri’ne başvuru sağlamalıdır. Söz konusu bankanın en yakında bulunan şubesine giderek yem kredisi hakkında detaylı bilgi alınabilmesi mümkündür.

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Hayvancılık kredileri, yem kredisini de kapsayan geniş bir kredi grubudur. Devlet destekli olarak sunulan bu krediler de yine Ziraat Bankası tarafından çeşitli indirimlerle hak sahibi vatandaşlara iletilir. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kapsamında bu sektöre dair çeşitli işletmelerin kurulmasını ya da hayvan giderlerinin kolayca karşılanmasını sağlar.

Bu kamu bankasının sunduğu hayvancılık kredisi, türlerine göre şu şekilde sıralanabilir:

 • Hayvancılığa dair yatırım kredileri: Süt soğutma ve depolama tankı temin etme, güneş ve rüzgar enerjisi ile çalışan çeşitli ekipmanlar temin etme, herhangi bir hayvancılık işletmesi kurabilmek için gereken arsayı temin etme, kurulmuş olan bir hayvancılık işletmesinin ihtiyaçları doğrultusunda bazı ekipmanları temin etme, ahır ya da ağıl inşa etme ve benzeri giderler için sunulan kredidir.
 • Hayvancılığa dair işletme kredileri: İşletmeye ait her türlü bakım ve onarım giderleri, yakıt giderleri, hayvanlar için öncelikli olarak gereken yem ve ilaç giderleri, büyükbaş ya da küçükbaş hayvan türleri ile birlikte kanatlı hayvan alımları konusunda ortaya çıkan giderler bu kredi kapsamında yer alır.

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği nasıl alınır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

hayvancilik kredisi almak icin kosullar

Yem kredisinden ahır inşa kredisine kadar pek çok farklı alanda devlet destekli hayvancılık kredisi mevcuttur. Bu kredileri almak için başvurulacak kurumlar Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi’nden ibarettir. Türkiye’nin 81 ilinde şubeleri yer alan bu kurumlara müracaat ederek söz konusu kredinin alım şartları detaylı olarak öğrenilebilir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan indirimli tutarlar ile hayvancılık kredisi almak isteyen vatandaşlar, bankanın talep edeceği belgeleri ve başvuru sahiplerinde aradığı temel koşulları öğrenmek için banka şubelerine müracaat etmelidir. Çünkü Ziraat Bankası kredi şartları konusunda internet kanalı üzerinden kesin bilgiler sunmayan bir bankadır.

Bununla birlikte, çeşitli internet sayfalarında bu konuya dair listelenen evrakların pek çoğu tahmin eseri olarak listelenmiştir. Türkiye’nin 81 ilinde yer alan Ziraat Bankası şubelerini sorgulamak ve size en yakın mesafede olanını tespit etmek için https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bize-ulasin/sube-ve-atmler bağlantısını kullanabilirsiniz.

Hayvancılık Yapmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Hayvancılık için gereken sermaye konusunda net bir tutardan söz edebilmek mümkün değildir. Yapılması planlanan hayvancılık faaliyetinin ne boyutta olacağı ve söz konusu işletmede hangi kalite standartlarındaki ürünlere yer verileceği gibi pek çok faktör, gereken sermaye miktarını büyük ölçüde etkileyebilir.

Bununla birlikte yem kredisi, ahır yapım kredisi, hayvan ilaçları kredisi ve yerli süt üretimini desteklemek için devlet kurumları tarafından verilen pek çok destek, bu sektörün ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla gösterebilecek niteliktedir. Devletin sunduğu imkanlardan da faydalanarak hayvancılık sektöründen önemli kazançlar elde etmek mümkündür. Fakat bunun öncesinde gerekli araştırmaları yapmak ve başkalarından duyulan tavsiyeler ile hareket etmemek şarttır.